تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۱ - ۱۴:۲۶ کد مطلب 112046

خالکوبی عجیب بر دست ترانه علیدوستی!+عکس

میدان ۷۲ : در میان تصاویری که از نشست خبری عوامل فیلم فروشنده با حضور اصغر فرهادی، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی منتشر شد عکسی وجود دارد که در آن آستین پیراهن ترانه علیدوستی بازیگر این فیلم قدر بالاتر از معمول رفته و نقش یک تتو بر ساعد وی مشخص شده است. همین کافی بود […]

میدان ۷۲ : در میان تصاویری که از نشست خبری عوامل فیلم فروشنده با حضور اصغر فرهادی، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی منتشر شد عکسی وجود دارد که در آن آستین پیراهن ترانه علیدوستی بازیگر این فیلم قدر بالاتر از معمول رفته و نقش یک تتو بر ساعد وی مشخص شده است. همین کافی بود تا این تصویر در شبکه های اجتماعی دست به دست شود اما این نشانه نا آشنا مربوط به چه چیزی است و چه معنی دارد؟
معنی خالکوبی عجیب ترانه علیدوستی چیست؟
به گزارش «فردا» هرچند استفاده از این نشانه در میان گروه های فمنیستی و طرفداران فمینیسم رواج دارد اما منحصر به تمام آنها نیست و جمعیت های خاص و کوچکتری از آنها نیز از همین نشانه استفاده می کنند. یکی از مشهور ترین آنها جنبشی به نام «جنبش پرو چویس pro choice» است که برای آزادی سقط جنین در سراسر دنیا فعالیت می کند.  کافی است عبارت feminist symbol  را در جسجتوی تصاویر گوگل وارد کنید.
معنی خالکوبی عجیب ترانه علیدوستی چیست؟
تصویر از یکی تجمعات پرو چویس/  «بدن من، حق من، انتخاب من» شعار این گروه است
این گروه بر خلاف گروه های دیگر مثل پرو لایف (pro life)، پرو فامیلی(pro family) و پرو چایلد(pro child) با گرایش های متفاوت که نشانه های مربوط به خود را دارند، از همین علامت معروف استفاده می کند که بر دستان علیدوستی دیده می شود.
جنبش پروچویس حرکتی سیاسی-اجتماعی است که از حق انتخاب زنان برای سقط جنین زنان حمایت می کند.  این جنبش معتقد است که سقط جنین باید برای زنان آزاد و در دسترس همه آن ها باشد. جرقه این جنبش در سال ۱۹۷۳ و پس از آن زده شد که دادگاه عالی آمریکا در حکمی اعلام نمود که قانون اساسی آمریکا حق سقط جنین را محترم می شمارد.
معنی خالکوبی عجیب ترانه علیدوستی چیست؟
پس از انتشار عکس تتوی ترانه علیدوستی عده معتقد بودند این تصویر ساختگی است و آن را محصول بکارگیری نرم افزار فتوشاپ دانستند اما مرور عکسهای خبرگزاری ها صحت عکس را تایید کرد.
آنها از منظری کاملاً لیبرال به حق سقط جنین می نگرند و هیچ دلیلی برای غیراخلاقی بودن این عمل نمی بینند؛ برای مثال اگر زنی در سفری طولانی باشد و متوجه شود که باردار است و با این وضع ناگزیر باشد سفر خود را به تعویق افکند، می تواند دست به سقط جنین بزند، حتی اگر جنین او هشت ماهه باشد. لازم نیست پای جان مادر در میان باشد، تا سقط را مجاز بشماریم . بلکه کافی است که زن باردار تصمیم به این کار بگیرد.
در دوران مدرن اولین کشوری که سقط جنین را قانونی کرد شوروی در سال ۱۹۲۰ بود. پس از این که سقط جنین در دهه ۵۰ در بسیاری از کشورهای غربی قانونی شد. این جنبش برخلاف بسیاری از گروه های دیگر مرکزیتی ندارد.
در کشور ایران هم طبق قوانین تطبیق شده با فقه و شرع سقط جنین محدودیت های قانونی دارد و تنها پس از طی روند تعریف شده با اجازه نهاد های صاحب صلاحیت امکان پذیر است.
 علیدوستی مادر یک کودک خردسال به نام حنا است. درج چنین نشانه ای بر روی بدن یک بازیگر زن ایرانی که جایگاه مادری دارد سوالات و نقاط ابهام بسیاری را به وجود آورده است. سوالاتی که همه امیدوارند برای آن توضیح مناسبی وجود داشته باشد.
منبع : فردا نیوز
 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 7 Thumb down 3

  اینا واقعا ……

 2. مردمی نژاد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 6 Thumb down 2

  غرب میدونه به کی جایزه بده

 3. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 10

  خیلی هم خوبه. هیچ اشکالی نداره. البته که یک زن حق انتخاب داره.
  به این فکر کنید که بچه ای که ناخواسته است، اگر به دنیا بیاد چه جور تربیت و مراقبتی در انتظارشه.
  ما توقعمون از احمدینژادیها که پیشرو تر از راست سنتّی هستند اینه که اینجور مسائل رو درک کنند تا بخش بیشتری از جامعه رو همراه کنند. این مسئله نه غیر اخلاقیه نه هیچی.
  یک مسئله اجتماعیه بیشتر. اگر نمیتونید موضع خوبی در این موارد بگیرید بهتره ورود نکنید.

  • محمد :
   آیا موافقید؟ Thumb up 10 Thumb down 2

   اینکه فکر من و شما درباره فرزند ناخواسته چیه اهمیت نداره. ربطی هم به چپ و راست نداره.
   مهم احکام شرعیته که موضعش کاملا مشخصه
   و دکتر احمدی نژاد و احمدی نژادیها تمام تلاششون در جهت اعتلای احکام شرع مقدسه. اگر شما جور دیگه ای برداشت میکنید باید در نگاهتون به دکتر احمدی نژاد تجدید نظر کنید.

  • ناشناس :
   آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 1

   مهم اینست که با این نظرتان میتوانید روز قیامت هم خداوند متعال را رازی کنید
   پس با این ایده ادامه دهید اینجا هر طور باشد میگذرد ولی در آن عالم معلوم نیست چگونه میگذرد وربطی به افراد ندارد احمدی نژادی ها وغیرو ندارد

 4. دشمن آدمهای ..... :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 2

  طفلک حنا! الان در مورد مادرش چه جور فکر میکنه؟…………………………….

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: