تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ - ۰۹:۵۸ کد مطلب 112217

هنرمند و هنر تبلیغ مفاهیم دینی

سید شهاب الدین حسینی اینبار نام امام عصر (عج) را در کشورش برد و جایزه اش را تقدیم او کرد، هیچ بعید نیست بار دیگر جرات کند حرف از یگانه منجی عالم بشریت را در میانه جشنواره ها به زبان بیاورد.

میدان۷۲ : کمی دیر اما روی دلم مانده بود که بگویم اگر هنرمندان را مثل خودمان و بلکه بهتر از خودمان بدانیم و آنها را افرادی فاسد، لاابالی و بی حیا به حساب نیاوریم، هرکدام به حسب هنر خود، ظرفیت تبلیغی بسیار بالایی برای تبلیغ مفاهیم دینی دارند. مفاهیمی که تا دیروز با فریاد، اخم و تشر از روی منبرها تبلیغ می شد، امروز می تواند از تریبون هنر تبلیغ شود. اصلا اگر هنر نبود، ائمه هم نمی توانستند مفاهیم خود را به خوبی به بشریت منتقل کنند و باعث هدایت انسان ها شوند. نهج البلاغه امیرالمومنین (ع) تنها یک نمونه از هنر ادبیات است که اگر نبود، چه کسی حوصله خواندن یا گوش فرا دادن به سخنی سخت و ثقیل را ‌داشت؟ امیرالمومنین با هنر سخنوری خود، سخت ترین و عمیق ترین مفاهیم هستی شناسی و انسان شناسی را برای توده مردم زمان خود بیان کرده است.

کاری به جشنواره کن و سیاسی و غیر سیاسی بودنش ندارم. سید شهاب الدین حسینی بازیگر خوب سینمای ایران در حین جشنواره و وقتی نخل طلا را گرفت، آن را به مردم کشورش هدیه داد. همه میلیون ها بیننده جشنواره کن در سراسر دنیا این صحنه را دیده و میهن پرستی و اخلاق نیکوی او را ستایش کردند. اما بعد؛ سید شهاب الدین حسینی با حضور در کشورش این جایزه را تقدیم به ساحت مقدس ولی عصر (عج) کرد.  بعد هم در مقابل تخریب ها و تهمت های هم حرفه ای هایش مقاومت کرد و گفت: نه به تشویق هایشان و نه به توهین هایشان هیچ اهمیتی نمی دهم!

اگر ما ذره ای به تریبون هنرمندان بزرگی چون سید شهاب الدین حسینی ایمان داشتیم، به جای رها کردنش در میان گرگ های کن و برلین، او را در آغوش می کشیدیم. شاید نتیجه این همبستگی و لطافت، ذکر نام امام عصر (عج) به عنوان مظهر صلح و مهر و عدالت در تمام جشنواره های سیاسی و غیر سیاسی دنیا بود. اینگونه امام عصری که سالهاست مظهر خشونت و خون و شمشیر معرفی می شود از دریچه دیگری برای مردم جهان معرفی خواهد شد. سید شهاب الدین حسینی اینبار نام امام عصر (عج) را در کشورش برد و جایزه اش را تقدیم او کرد، هیچ بعید نیست بار دیگر جرات کند حرف از یگانه منجی عالم بشریت را در میانه جشنواره ها به زبان بیاورد.
حمید مشایخی راد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: