تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۷ - ۰۷:۴۴ کد مطلب 112280

عبدالرضا داوری: مساحت مثلثِ "تورم، بیکاری و فقر" در دوران هاشمی رفسنجانی افزایش یافت

تخریب اقتصاد ایران در “قمار بزرگ” دولت هاشمی رفسنجانی

اجرای برنامه تعدیل ساختاری و کنار گذاشتن برنامه مصوب مجلس برای توسعه کشور، بیش از آنکه دلایل علمی و کارشناسی داشته باشد؛ تحت تاثیر علائق ایدئولوژیک کارگزاران اقتصادی دولت سازندگی صورت گرفت و آنان با شیفتگی نسبت به اقتصاد بازار و انفعال در برابر مانور‌های امریکا پس از فروپاشی شوروی در خصوص برتری الگوی دولتداری غربی در اداره نظام‌های اقتصادی – اجتماعی این راه را برگزیدند.

میدان۷۲در ابتدای دولت آقای‌هاشمی رفسنجانی، برنامه توسعه اقتصادی اول به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود که هیچ نسبتی با برنامه تعدیل ساختاری بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نداشت. با ورود نمایندگان و کارشناسان بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در سال ۶۹ به ایران و دیدار آنها با کارگزاران ارشد اقتصادی دولت‌هاشمی رفسنجانی، برنامه توسعه اقتصادی اول بی سر و صدا به کناری نهاده شد و برنامه تعدیل اقتصادی با قید محرمانه در دستور کار دولتمردان قرار گرفت. اجرای برنامه تعدیل ساختاری و کنار گذاشتن برنامه مصوب مجلس برای توسعه کشور، بیش از آنکه دلایل علمی و کارشناسی داشته باشد؛ تحت تاثیر علائق ایدئولوژیک کارگزاران اقتصادی دولت سازندگی صورت گرفت و آنان با شیفتگی نسبت به اقتصاد بازار و انفعال در برابر مانور‌های امریکا پس از فروپاشی شوروی در خصوص برتری الگوی دولتداری غربی در اداره نظام‌های اقتصادی – اجتماعی این راه را برگزیدند؛ به طوری که در قالب گزارش‌های سازمان برنامه و بودجه وقت که البته همانطور که گفته شد قید محرمانه داشتند، برنامه تعدیل ساختاری در سال ۱۳۶۹، به صورت یک برنامه جایگزین در برابر برنامه توسعه اول مطرح شد.

هنگامی که برنامه تعدیل در ایران عملاً به اجرا گذاشته شد، هنوز پایه‌های قانونی آن فراهم نشده بود؛ بلکه فقط چند ماه قبل از آغاز برنامه تعدیل ساختاری و به دنبال کش و قوس‌های طولانی، برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اولین برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور با طی فراز و نشیب‌های کارشناسی و قانونی برای اجرا به دولت ابلاغ شده بود. مسئولان اقتصادی وقت، تا مدتی درباره وجود برنامه دیگری غیر از برنامه اول توسعه به کلی سکوت کردند و مدعی بودند که اقدامات اولیه در زمینه تضعیف ارزش پول ملی و با شعار ارز رقابتی، صرفا گامی در جهت حرکت به سمت قیمت‌های تعادلی است و نه بیشتر. با همه انتقادات و اعتراضاتی که در سطح دانشگاه‌ها و رسانه‌ها نسبت به مغایرت این سیاست با مفاد برنامه مصوب توسعه کشور مطرح گردید؛ این سیاست همچنان تعقیب شد و تنها به این وعده اکتفا گردید که قیمت ارز را به صورت پلکانی پایین خواهیم آورد. گویی خود نیز می دانستند که تضعیف ارزش پول ملی آن هم در سطح تکان دهنده ای که اتفاق افتاد، حل کننده مشکلات کشور نخواهد بود.

در مرحله بعدی و به صورتی به ظاهر برنامه ریزی نشده، سایر اجزای برنامه تعدیل ساختاری – به عنوان جهت گیری‌های جدید اقتصادی – از سوی مسئولان وقت مطرح شد. به این ترتیب بود که آزادسازی واردات، حذف یارانه ها، خصوصی سازی، تعدیل نیروی انسانی، کاهش حجم و اندازه دخالت دولت در اقتصاد، حرکت به سمت قواعد استاندارد بازار و… یکی بعد از دیگری مطرح و به موقع به اجرا گذاشته شدند، بدون آن که کوچک ترین اشاره ای به جایگاه قانونی این اقدامات در چارچوب برنامه توسعه اول صورت گیرد. تا آنکه پس از حدود ۵ سال که از اجرای عملی برنامه تعدیل گذشت، جزوه ای که مبنای همه این اقدامات قرار گرفته و در ابتدا در سطحی بسیار محدود و با طبقه بندی «سری» توزیع شده بود، به صورت آشکار و علنی و در ردیف نشریات عادی و همگانی از سوی سازمان برنامه و بودجه منتشر شد و در معرض فروش قرار گرفت.

با کمال تاسف باید گفت با وجود حاکمیت نظام اسلامی و با وجود پایگاه وسیع مردمی نظام، فشارهای وارد بر گروه‌های ضعیف درآمدی طی این دوره، ابعاد کم سابقه ای در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیدا کرد که منجر به افزایش مساحت مثلث تورم، بیکاری و فقر گردید. در اینجا کارگزاران اقتصادی دولت سازندگی تناقض بین برنامه اول را با برنامه تعدیل ساختاری کاملا مسکوت گذاشتند و به همین دلیل نیازی به جلب نظر موافق برای برنامه جدید یا اصلاح شده، احساس نشد.آنان با زیرکی تمام برنامه جامع تعدیل ساختاری را که مدنظر داشته‌اند، از همان ابتدا رونمایی نکردند؛ بلکه سعی کردند با شیوه چراغ خاموش-موتور روشن و در سکوت کامل، محورهای اصلی برنامه تعدیل را به نام برنامه اول توسعه اجرا کنند تا مخالفان و منتقدان سیاستهای بانک جهانی را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند.

اگر از همان ابتدا اعلام می شد که قصد داریم نسخه بانک جهانی را برای اقتصاد ایران بپیچیم، مخالفان و منتقدان تعدیل اقتصادی می‌گفتند که این برنامه در سایر کشورها اجرا شده و اثر مثبت نداشته است و به همین دلیل، دهه ۱۹۸۰ را دهه بربادرفته نامیده‌اند و نباید این تجربه شکست خورده را ما هم تکرار کنیم به همین دلیل نهان روشی در اجرای تعدیل اقتصادی و نظام نادرست تصمیم گیری موجب این خسارت بزرگ شد و این فشار جدی را به اقشار محروم کشور تحمیل کرد. زیرا اگر در تدوین این برنامه، تلاش می شد از تمام توان فکری جامعه استفاده شود و از محرمانه کاری و نامحرم پنداری خودداری می‌شد، می توانست از این خسارت بزرگ ملی جلوگیری کند. به همین دلیل در این مسیر همه ضرر کردند: جامعه یک فرصت تاریخی برای اصلاح ساختارهای اقتصادی بیمار و منابع ارزی و انسانی عظیمی را از دست داد؛ دولتمردان و در رأس آنان آقای‌هاشمی رفسنجانی، اعتبار و اعتماد عمومی خود را از دست دادند و به تعبیری‌ هاشمی رفسنجانی تمام آبروی خود را بر سر اجرای نسخه سرمایه سالار بانک جهانی قمار کرد؛ اکثریت اقشارجامعه نیز در روند سیاستهای تعدیل اقتصادی حداقل رفاه خود را از دست دادند. در طول اجرای تعدیل اقتصادی، اقشار محروم سختی بسیاری کشیدند و زیر فشار تورم له شدند؛ بدهی عظیم خارجی شکل گرفت. چند سال فرصت تاریخی کشور از بین رفت. اما دستاورد چندان مثبتی به دست نیامد.

در مورد روند تورم در دوره اجرای برنامه تعدیل ساختاری با توجه به آنکه ارقام رسمی به‌اندازه کافی گویاست و همه آحاد مردم آثار آن را با پوست و گوشت خود لمس کردند، نیاز چندانی به استدلال و تحلیل وجود ندارد. با این حال در گزارش اقتصادی سال ۱۳۷۳ که از سوی سازمان برنامه و بودجه وقت منتشر شده آمده است: «طی سال‌های اخیر سطح عمومی قیمت‌ها روند صعودی داشته است. این روند در سال ۱۳۷۳ نیز ادامه یافت، به طوری که در سطح خرده فروشی و عمده فروشی کالاها در این سال، به ترتیب به ۲/۳۵ و ۴/۲۴ درصد رسید… نرخ تورم در سطح عمده فروشی آهنگ فزاینده ای داشته و طی ۶ سال بیش از دو برابر شده است… تورم در سطح خرده فروشی نیز با آهنگی کندتر همین روند را طی نموده است… همچنین نرخ رشد قیمت کالاهای سرمایه ای در مقایسه با کالاها و خدمات مصرفی بیشتر بوده و در مورد کالاهای مصرفی نیز سبد مصرفی دولت در مقایسه با خانوارها، از تورم آسیب بیشتری دیده است.

اگر شکاف تقاضا را برحسب نقدینگی به تولید ناخالص داخلی واقعی تعریف کنیم، این شاخص در سال ۱۳۷۳، نسبت به سال قبل ۲۵۰ درصد رشد نموده است.» میانگین نرخ تورم طی دوران اجرای برنامه تعدیل ساختاری ۲۵ درصد بوده است. این نسبت طی ۵۰ سال اخیر در تاریخ اقتصادی ایران بی سابقه بوده و حتی قابل قیاس با میانگین تورم کشور طی سال‌های دوره جنگ تحمیلی هم نیست. با توجه به ابعاد مسایل کشور در دوران جنگ تحمیلی و مقایسه آن با امکانات موجود از یک طرف و شرایط دوره بعدی از سوی دیگر، عمق آثار برنامه تعدیل ساختاری بهتر درک خواهد شد.
برای شناخت تأثیرات کلان سیاست تعدیل اقتصادی، باید متغیرهای کلان را به عنوان شاخص‌های ارزیابی محاسبه کرد. تمام شاخصهای کلان اقتصادی در دوره ۶۸ تا ۷۵ گواهی می دهند که دولت سازندگی با انتخاب سیاست توصیه شده بانک جهانی عملکرد موفقی نداشته است. البته در برخی سطوح واحدهای خرد تحولات مثبتی اتفاق افتاد ولی برآیند تحولات کلان اقتصاد در این دوره کاملا منفی است. مثلاً علیرغم اینکه در برخی از زمینه‌ها و رشته‌های تولید صنعتی در سال آخر برنامه اول یعنی سال ۱۳۷۲ با جهش‌هایی رو به رو بودیم؛ اما رشد ارزش افزوده بخش صنعت در سال ۱۳۷۲ کمتر از یک درصد بوده است، که با هیچ یک از سال‌های قبل از آن قابل مقایسه نیست. این عملکرد در حالی صورت پذیرفت که منابع تخصیص یافته به این بخش بسیار فراتر از پیش بینی برنامه بوده است؛ اما رشد حاصل، بسیار پایین‌تر از آن چیزی است که برنامه اول با پیش بینی منابع ارزی و ریالی در نظر گرفته بود. مورد دیگر آنکه اگر تبلور سازندگی را شاخص راندمان سرمایه گذاری‌های انجام شده بدانیم، تمامی گزارش‌های سازمان برنامه و بودجه از ارزیابی عملکرد برنامه پنج ساله اول، نشان می دهد راندمان سرمایه گذاری در طول سال‌های برنامه اول (۱۳۶۸-۱۳۷۲) کمتر از ۴۰ درصد است.

عبدالرضا داوری (مدیر مسئول ماهنامه بررسی های اقتصادی)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: