تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۸ - ۱۲:۰۵ کد مطلب 112405

"هتل‌ساز" ترکیه قرارداد ۴میلیارد دلاری "نیروگاه سازی" با ایران امضا کرد؛

شاهکار دولت یازدهم در جذب سرمایه‌گذار خارجی

بزرگترین قرارداد جذب سرمایه مستقیم خارجی ساخت نیروگاه در ایران با شرکتی به امضا رسیده که فعالیت اصلی اش هتل سازی است و در حالی که در هیچ کدام از کشورهای دنیا تجربه نیروگاه سازی ندارد، تنها تجربه ساخت نیروگاه آن به فعالیت در ایران محدود می شود.

به گزارش میدان۷۲ آبان ماه سال گذشته بود که «محمد باقر نوبخت» سخنگوی دولت از امضای قرارداد ۶ میلیارد دلاری وزارت نیرو با یک شرکت اروپایی به عنوان نخستین قرارداد اقتصادی نهایی شده با اروپایی ها در دوران پسابرجام خبر داده و گفته بود: “این قرارداد بین وزارت نیرو با یک شرکت اروپایی برای ساخت ۴ نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت ۳۵۲۰ مگاوات و احداث یک نیروگاه بادی است.”

در آن زمان دولت هیچ صحبتی از ماهیت این شرکت نکرد اما پیگیری ها حاکی از این بود که این شرکت ماهیتی بلژیکی دارد. این موضوع باقی ماند تا اینکه در روزهای اخیر شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که بزرگترین سرمایه گذاری خارجی ایران در دوران پسابرجام را انجام می دهد. این شرکت از امضای قرارداد ۴٫۲ میلیارد دلاری برای ساخت ۷ نیروگاه گازی در نقاط مختلف ایران خبر داده است.

با مراجعه به سایت این شرکت، از تشکیل آن در بروکسل بلژیک و فعالیت آن در ترکیه اطلاعاتی منتشر شده است و عنوان شده که این شرکت کار خود را در زمینه هتل‌سازی و سرمایه گذاری در بخش گردشگری آغاز کرده و با تشکیل گروهی در بخش انرژی اقدام به سرمایه گذاری در این بخش کرده است.

«محمد باقر نوبخت» سخنگوی دولت صبح امروز هم در خصوص این قرارداد گفت: “دومین سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته و چهارشنبه گذشته قرارداد آن اجرایی شده است. این سرمایه گذاری مربوط به ۵ هزار مگاوات انرژی الکتریکی با ارزش ۴,۲  میلیارد دلار است.”

وی افزود: “این سرمایه‌گذاری خارجی در قالب نیروگاه‌هایی در اهواز، دهلران، زاهدان، ساوه، سوفیان و بناب به صورت مستقیم صورت می‌گیرد و هیچ تعهد و تضمینی متوجه دولت ایران نخواهد بود.”

در اطلاعیه شرکت یونیت اینترنشنال ذکر شده که ” ظرفیت این نیروگاه‌ها که قرار است در ۷ منطقه مختلف ایران احداث شود، مجموعاً ۶هزار و ۲۰ مگاوات خواهد بود.”
“ایران هفتمین کشور جهان است که می‌تواند بیش از ۹۰ درصد از نیاز خود را به تجهیزات صنعت برق تأمین کند.” این جمله‌ای بود که دی ماه سال گذشته وزیر نیروی دولت یازدهم بر زبان آورد و عنوان کرد که ایران امروز می‌تواند بیشتر نیازهای صنعت برق را توسط شرکت‌های خصوصی فعال در این بخش تأمین کند.

همچنین «علیرضا دائمی» معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در خصوص ظرفیت های ایران در ساخت نیروگاه معتقد است “ایران جزو ۶ کشور برتر نیروگاه‌ساز جهان است”

با توجه به گفته های مسئولان ارشد وزارت نیرو، این شرکت ترکیه ای که قراردادی برای ساخت ۶ هزار مگاوات (معادل ۱۰ درصد از ظرفیت فعلی نیروگاههای حرارتی کشور) با آن به امضا رسیده باید جزو برترین نیروگاه سازان جهان باشد که در فضای تعاملی و تجارت باز پسابرجام در رقابت با نیروگاه‌سازان داخلی که به گفته معاون وزیر نیرو جزو ۶ نیروگاه ساز برتر جهان و به گفته وزیر نیرو قابلیت تأمین ۹۰ درصد نیازها را دارند، توانسته این حجم از کار نیروگاه سازی را در کشوری پیشرو در صنعت نیروگاهی در دست بگیرد.

با مراجعه به سایت این شرکت مشاهده می شود این شرکت ترکیه ای فقط در ساخت ۵ نیروگاه تجربه کاری دارد که هر ۵ نیروگاه در ایران است. به عبارتی تاکنون در هیچ نقطه از جهان به توانایی این شرکت ترکیه ای در نیروگاه سازی اعتماد نشده و در واقع واحد انرژی یک شرکت هتل سازی با تعریف فضای کار در ایران توانسته تشکیل شود و اکنون با همان تجربه “بزرگترین قرارداد سرمایه گذاری خارجی ایران در پسابرجام” شکل گرفته است.

منبع:تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: