تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ - ۱۰:۲۰ کد مطلب 112459

«ربنا»، دستاویزی برای عفو متهمان براندازی ۸۸

در آستانه ماه مبارک رمضان یک ‌بار دیگر پخش شدن یا نشدن ربنای استاد شجریان از سیما در برخی محافل مطرح شده است؛ موضوعی که ظاهراً بیشتر از اینکه دغدغه عمومی باشد، بهانه‌ای است برای مطالبه عفو بدون توبه متهمان براندازی ۸۸.

میدان ۷۲ :در آستانه ماه مبارک رمضان یک ‌بار دیگر پخش شدن یا نشدن ربنای استاد شجریان از سیما در برخی محافل مطرح شده است؛ موضوعی که ظاهراً بیشتر از اینکه دغدغه عمومی باشد، بهانه‌ای است برای مطالبه عفو بدون توبه متهمان براندازی ۸۸.

به همین مناسبت روزنامه ایران اخیراً در مصاحبه‌ای از استاد شجریان نقل کرده است: «…اینکه به رییس‌جمهور تذکر بدهید حق توهین به مردم را نداری، درافتادن با کل نظام نیست.»

علی‌الظاهر استاد با این جمله می‌خواستند نقش‌آفرینی‌شان در اعتراضات غیرقانونی بعد از انتخابات ۸۸ را توجیه کنند و منظورشان در آن جمله، اشاره به استفاده رییس‌جمهور سابق از عبارت «خس و خاشاک» بوده است چرا که آقای احمدی‌ن‍ژاد هر عیبی داشته باشد، این حسن را داشت که برخلاف اسلاف‌اش، خیلی دیر عصبانی می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد کجا به مردم توهین کرده که استاد شجریان چنان جمله‌ای را به کار برده‌اند؟

جمله آقای احمدی‌ن‍ژاد در تجمع و جشن غیرضروری و تحریک‌کننده یکشنبه ۲۴خرداد در میدان ولیعصر دقیقاً این است: «در انتخابات ایران ۴۰ میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین‌کننده اصلی بوده‌اند. حالا چهار تا خس و خاشاک این گوشه‌ها کاری می‌کنند. بدانید این رودخانه زلال ملت جایی برای خودنمایی آنان نخواهد گذاشت. ۷۰ میلیون ملت ایران و ۴۰ میلیون شرکت‌کننده در انتخابات همه عزیزند، همه ملت ایران‌اند و همه همدل‌اند و دولت خادم همه آنان و در خدمت همه آنهاست. رقابت‌ها به پایان رسید و دوره دوستی‌ها و ساختن‌ها آغاز شد.»

پس آقای احمدی‌نژاد عبارت «خس و خاشاک» را درباره ملت به کار نبرد. درباره کسانی به کار برد که عصر شنبه ۲۳ خرداد در مرکز تهران به بانک‌ها و اتوبوس‌ها حمله کردند و وحشت آفریدند و اتفاقاً کسانی که می‌خواستند معترضان به نتیجه را عصبانی و تحریک کنند، موصوف و صفت «خش و خاشاک» را مردم نشان دادند و به دروغ گفتند آقای احمدی‌نژاد به مردم توهین کرده و گفته «خس و خاشاک». همان کسانی که با سوءاستفاده از احساسات پاک و زلال کثیری از معترضان به نتیجه انتخابات ۸۸، جامعه را به‌ سوی التهاب و تنش هرچه بیشتر سوق دادند…

من هنوز هم روحانی را با همه بدقولی‌ها و بدعملی‌هایش، به احمدی‌نژاد ترجیح می‌دهم اما نباید به خاطر تکدرمان از احمدی‌نژاد، حقیقت را نادیده بگیریم و اجازه دهیم تلاش علنی با حمایت صریح طرف‌های خارجی برای براندازی جمهوری اسلامی -یا حداقل رهبری- در سال ۸۸ را ماست‌مالی کنند.

خوشبختانه در صحبت‌های استاد شجریان با خبرنگار روزنامه ایران نکات مثبت و امیدبخش زیادی هم می‌توان یافت از جمله اینکه ایشان از لفظ منافقین استفاده کرده‌اند و به روشنی خود را از بخشی از طیف برانداز ۸۸ مبرا دانسته‌اند. هرچند بعد از سال ۸۸ استاد شجریان در مقام هنرمند چند فعالیت سیاسی نمادین و تند انجام دادند، اما همین که ایشان خود را غیرسیاسی می‌دانند، باعث خوشحالی است.

ما دوستداران هنر استاد شجریان از ایشان انتظار نداریم در مدح انقلاب یا حتی برای مدافعان خاک ایران در جریان جنگ تحمیلی شعر بخوانند. این امور، سلیقه ایشان است و نباید میل و سلیقه خودمان را به هنرمند تحمیل کنیم؛ اما از استاد آوازی که خود را غیرسیاسی می‌داند این توقع را داریم که در کشاکش دعواهای سیاسی، نام و هنرشان را دستاویز گروه‌های سیاسی قرار ندهند؛ اقدامی که در سال ۸۸ برای براندازان نظام انجام دادند.

منبع: صبح نو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: