تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۲ - ۱۰:۳۱ کد مطلب 112578

سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم:

فرامین رهبری مورد توجه دکتر احمدی نژاد و اعضای دولت بود

آنچه ما به شخصه در دولت شاهد بودیم این بود که دستورات وفرامین رهبری مورد توجه آقای دکتر احمدی نژاد و اعضای دولت بود

وافتخار اعضای دولت این بود که بین اعضای دولت و مقام معظم رهبری پیوند ناگسستنی وجود دارد،چناچه مقلام معظم رهبری هم در مواردی از عملکرد دولت تقدیر کردند

به گزارش میدان۷۲ سید محمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست مجازی کانال دیروز، امروز،  به سوالات مردم در زمینه های مختلف سیاسی و فرهنگی پاسخ داد:

*در دولت دهم تا چه میزان رفتار وزارت خانه تحت امرتان با نگاه فرهنگی ،هنری رئیس دولت متبوعتان همسو بود؟ واساسا حضرتعالی به عنوان بازوی اجرای ریس دولت در حوزه فرهنگ و هنر چه میزان اصحاب آن را با دیدگاهای شخص منتخب مردم، آشنا و به آنها جامع عمل پوشاندید؟

وزیر باید در مقابل رهبری , رئیس جمهور و نمایندگان و مردم پاسخگو باشد. ما سعی کردیم طبق چارچوب های کلی در زمینه فرهنگی و اسناد بالادستی و سیاست هایی که رهبری مد نظر داشتند و همین طور نگاه رئیس جمهور که در زمینه توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری بود گام های قابل توجهی برداشتیم.اقدامات متنوعی در تمامی حوزه ها از جمله سینما و تئاتر و موسیقی و …انجام شد.نگاهمان به کل کشور فراگیر بود و فقط محدود در تهران نبودیم. همچنین برای معرفی فرهنگ ایرانی-اسلامی در خارج کشور کارنامه قابل قبولی داشتیم.خوشبختانه آقای دکتر احمدی نژاد همکاری های خوبی در نمایشگاه ها و جشنواره ها و دیدار با هنرمندان و با ما داشتند مخصوصا در بحث تشکیل شورای عالی سینما که از حمایت ایشان برخوردار بودیم. همچنین رهبر فرزانه انقلاب در برنامه های مختلفی که ما داشتیم مثل نمایشگاه کتاب در هر چهار دوره حضور فعال داشتند.

*نظر آقای احمدی نژاد نسبت به برخی مسائل فرهنگی مثل برگزاری کنسرتها و موسیقی و هنرمندان عرصه موسیقی چطور بود؟

توجه آقای احمدی نژاد بسیار ویژه بود و حضور فعالی داشتند . الان شاهد هستید در دولت یازدهم حتی یک جلسه شورای عالی سینما را در حضور آقای روحانی برگزار نکرده اند و حتی معتقدند که نیازی به این شورا نیست!!! و باید تعطیل شود , این تفاوت نگاه را نشان میدهد. ما در سفرهای استانی در دور سوم کارگروه فرهنگ و هنر را داشتیم و تصمیمات بسیار خوبی با حضور آقای رئیس جمهور نیز اتخاذ شد و اعتبارات مناسبی اختصاص پیدا کرد البته بعدا با توجه به مشکلات اقتصادی که در کشور به وجود آمده بود آن روند نتوانست با همان سرعت جلو برود. در مجموع رئیس جمهور نگاه حمایتی نسبت به همه برنامه های فرهنگی و هنری داشتند.

*شما به عنوان یک وزیر و فرد نزدیک به رئیس جمهور چقدر از ریاست جمهوری رضایت داشته اید؟

اولا که این رئیس جمهور است که باید وزرا را ارزیابی کند.در مجموع در دولت های نهم و دهم فعالیت های بی سابقه ای از جمله مسکن مهر انجام شد . به برخی از سیاه نمایی ها نباید توجه کرد. کاملا مشخص بود که یک شور و نشاط در کشور موجود بود. در کارهای عمرانی گسترده در حوزه های مختلف از جمله همین وزارت فرهنگ فعالیت های نرم افزاری در نمایشگاه ها و جشنواره ها و همچنین تجلیل و تکریم بزرگان صورت گرفت نقش رئیس جمهور بسیار برجسته بود. اگر ایشان آن تحرک و پویایی را نداشتند این روحیه به زیرمجموعه نیز منتقل میشد اما وقتی ایشان در سفرهای استانی در طول یک روز به چهار یا پنج شهرستان و از نزدیک مشکلات را می دیدند و راهکار ارائه میکردند و برای حل مشکلات مردم و پیشرفت کارها اهتمام داشتند.بارها مقام معظم رهبری از پرکاری و تلاش و اهتمام دولتمردان و مدیران تشکر کردند. حتی در آخرین دیدار گفتند شما شعارهای امام و انقلاب را سرر دست گرفتید.

ممکن است در برخی موارد اختلاف نظر وجود داشته باشد که کاملا نیز طبیعی بود.در دولت نیز بحث میشد و بعد تصمیم گیری میشد ,اینطور نبود که آقای رئیس جمهور هر نظری که دارند همه کاملا موافق باشند.

در مورد آن چند روزی که میگویند ایشان سر کار نبودند نیز بحث های زیادی بود . همیشه تاکید ما بر این بود که در سیاست های کلان کشور تابع امر ولایت و رهبری باشیم که اتفاقا خود آقای رئیس جمهور نیز بر همین موضوع تاکید داشتند. به هر ترتیب هر جا توفیقاتی داشتیم به خاطر حرکتمان در آن مسیر با روحیه انقلابی و جهادی بود و هر جا اگر ضعفی وجود داشته نیز ناشی از آن است که نتوانستیم آنچنان که باید و شاید منویات امام و رهبری را به صورت کامل اجرا کنیم. لذا تردیدی در مورد عملکرد و اقدامات در آن دو دولت وجود نداشت ممکن است در برخی از تصمیمات دیدگاه های مختلفی وجود داشته باشد که همین بیانگر وجود فضایی بود که افراد بتوانند دیدگاه های خود را بیان کنند.آقای رئیس جمهور گاهی نسبت به برخی تصمیمات ما نقد داشتند و حتی علنی اعلام کردند که کاملا طبیعی است .در طول دولت های نهم و دهم اشتراکات بسیاری وجود داشت.

*رویکرد فرهنگی دولت جدید را چگونه ارزیابی میکنید؟

از ابتدا موضع گیری هایی که دولتمردان داشتند مشخص بود چندان فرهنگ برایشان اولویت ندارد. در طول این سه سال بیشتر بحث مذاکرات و برجام بود و فرصتی برای فرهنگ نبود . شعارهایی داده شد اما آن وظیفه ی اصلی مبنی بر حمایت از هنرمندان متعهد و تولید آثار و فعالیت های ایجابی پیگیری نشد. در خیلی از موارد شاهد بودیم که دیگر تحرک و شادابی وجود ندارد. بخش مهمی از نیروهای متعهد گلایه دارند. در انجام وظایف نظارتی علیرغم هشدارهای رهبری در مورد موضوع نفوذ فرهنگی و اخیرا ولنگاری فرهنگی

اینکه رهبری دو دوره از سه سال اخیر در نمایشگاه کتاب حضور پیدا نکردند نشان میدهد که توهین به ارزش ها عشق های مثلثی ترویج فمنیسم تبلیغ نویسندگان دین ستیز و هتاک به نظام اسلامی و تطهیر دت اندرکاران سلطنت طلبان و نظام پهلوی و ترویج ضوابط نشر کتاب را داریم که در سال ۱۳۸۹ تصویب شده اما مورد توجه این دولت قرار نگرفته است. یک فیلمی مثل ۵ کیلو آلبالو طبق تعابییر شخص آقای وزیر بیانگر این است که یک نوع رها کردن فرهنگ وجود دارد .

*باتوجه به تجربه شمادر دولت دهم فضای یا احیانا نتیجه انتخابات سال اینده ویاکاندیداهای جناح های مختلف راچطور ارزیابی میکنید؟

شاید زود باشد که بخواهیم از الان یک ارزیابی قاطع داشته باشیم. اما با توجه به برداشتی که در سفر به استان ها داشتم , مشاهده میشود که نارضایتی مخصوصا در زمینه اقتصاد وجود دارد. برخی از فرصت های شغلی از دست رفته است. وعده های مختلفی که داده شده بود محقق نشده و نه تنها کشور از رکود خارج نشده و فرصت شغلی جدیدی نیز بمهیا نشده است , حتی برخی از کارهایی که قبلا انجام شده بود به رکود و تعطیلی کشیده شده است. لذا یک حالت ناخشنودی وجود دارد. دائما وعده داده بودند که با برجام یک رونق اقتصادی را شاهد خواهیم بود اما در عمل چنین چیزی تحقق پیدا نکرده است. در این دوره مردم به دنبال یک تغییر و تحول هستند . با توجه به خدمات گسترده ای که در دولت های نهم و دهم انجام شده بود اگر فردی با آن نگاه ها وارد بشود از یک موقعیت بهتری نسبت به دیگران برخوردار باشد. البته باید بگذاریم تا با گذر زمان آرایش نیروهای سیاسی را مد نظر قرار دهیم.

در بین نیروهای اصلاح طلب و اعتدالیون اختلاف نظر وجود دارد. برخی از آنها بحث عبور از آقای روحانی را عنوان کرده و افراد دیگر مانند آقای ظریف را برای ورود به عرصه مطرح کرده اند. اینها بیانگر این است که بررسی های میدانی انجا داده اند که اقبال مردم در حال کم شدن است.در همین سفرهای استانی مشهود است علیرغم تلاش های زیادی که انجام میدهند از سراسر استان اتوبوس هایی که میفرستند و هماهنگی هایی که میکنند تا جمعیت را بیاورند برای استقبال اما در عمل استقبال شایان توجهی صورت نمیگیرد. این به این دلیل است که در این سه سال فرافکنی کرده اند و دائما دولت قبل را مقصر کمبودها جلوه داده اند. شاید در روز های ابتدایی برای برخی ها قابل قبول بود اما الان بعد از گذشت نزدیک به سه سال تبدیل شده به یک حربه ی نخ نما شده که تاثیری ندارد و دولتمردان باید پاسخگوی عملکرد خود باشند و کارنامه خودشان را ارائه بدهند.لذا باید منتظر باشیم که گروه های مختلف چه کاندیداهایی را معرفی خواهند کرد تا راحت تر بشود انتخابات را بررسی کرد.

*نظرشما در مورد رابطه آقای دکتر احمدی نژاد و مقام عظمای ولایت چیست؟

آنچه ما به شخصه  در دولت شاهد بودیم این بود که دستورات وفرامین  رهبری مورد توجه  آقای دکتر احمدی نژاد و اعضای دولت بود 

وافتخار اعضای دولت این بود که بین اعضای دولت و مقام معظم رهبری پیوند ناگسستنی وجود دارد،چناچه مقلام معظم رهبری هم در مواردی از عملکرد دولت تقدیر کردند

اعضای دولت و وزرا ، معاونین وزرا و فرمانداران و استانداران  کاملا از افرادی بودند که در مسیر انقلاب و رهبری بودند ،بعضی هایشان از فرماندهان و یادگاران دفاع مقدس بودند که معولا مورد بی مهری و بی توجهی قرار می گیرند

در هیچ دوره ای ما این همه نیروی رزمنده و حزب اللهی و متعقد به انقلاب در دولت نداشتیم

آنچه ما به شخصه  در دولت شاهد بودیم این بود که دستورات وفرامین  هبری مورد توجه  آقای دکتر احمدی نژادبود و   اگر در مواردی هم ابهاماتی برای برخی افراد ایجاد شده ان شا الله با تو ضیحات آقای احمدی نژاد ای ابهامات بر طرف خواهد شد

 

 

 1. محمد جاوید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  با عرض سلام و خدا قوت…
  من در کانال شما درتلگران عضو هستم؛ اما بعلت اینکه در کانال راهی برای ارتباط با شما نبود؛از اینطریق باهاتون تماس گرفتم.
  بنده یکی از متقاضیان مسکن نهر پردیس هستم و ما دارای گروههای تلگرامی به نام وحدت پردیس هستیم تا مطالباتمان را از دولت یازدهم پیگیری کنیم.
  متاسفانه وزیر راه لیبرال؛ این طرح عالی را مزخرف نامید و تا کنون از هر تلاشی برای عقب بردن پروژه ها کوتاهی نکرده است.
  من لینک کانال رو خدمتتون میفرستم تا راحتتر بتونید اخبار تحولات مسکن مهر را پیگیری ودر صورت امکان منتشر کنید تا طرفداران این دولت اجنبی پرست بدانند که این دولت چه برسر قشر ضعیف جامعه آورده است.
  انشاءالله که سال آینده و در انتخابات؛ صدایمان را به گوش اربابان زر و زور خواهیم رساند…. برفراز باشید

  کانال خبر مسکن مهر
  متن کامل مطالب #خبرمسکن مهر در

  http://www.vahdatpardis.ir
  سوپر گروه مسکن مهر

  https://telegram.me/joinchat/BKJgKTxX0tRiP28fDAnnAQ
  https://telegram.me/vpardis

 2. مهدی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 2

  چه نگرانی بین شما وجود داره که رهبری با دکتر مشکل داره؟ و فقط از این و آن سوال میکنید و جواب میگیرید که رهبری با دکتر مشکلی نداشته است؟

  من شما را به نامه رهبری به دکتر ارجاع میدم. ابتدای دولت دهم

  مشکل همچون من که به دکتر در دور اول و دوم رای دادم و الان پشیمون هستم که چرا در دوره دوم بهش رای دادم بخاطر حمایتش از مشایی هست؟

  هنوز که هنوزه دکتر از مشایی طرفداری میکنه و حرف رهبری رو گوش نمیکنه
  یاعلی

 3. محسن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  تنها فرد شایسته تو کابینه احمدی نژاد این آقا بود حالا شما هی این اینو پله کنید و باهاش بیایید بالا

  • اکبر ی :
   آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

   یعنی بقیه شایسته نبو دن چرا سقسطه می کنید
   مگر او ضا ع اسف بار امرو ز مردم را نمی بینید یا اصلا نمی خو اهید ببینید یا نکنه در ینگه دنیا تشریف دارید
   و ضعیت اقتصا دی سیاسی فر هنگی اصلا قابل مقایسه با دو لت اقای دکتر احمد ی نژ اد نیست بر دار و هر چقدر افترا و تهمت بزنند مرد م نظرشان عو ض نمی شو د و نمو نه ها ی انرا بخو بی دارید مشاهده می کنید
   اگر دو لت کار ی نکرده و خدمتی برای مردم نداشته این همه استقبال و اشتیاق مردم در بر خو رد با ایشان برای چیست
   اگر امار و عمل کرد دو لت قبل را در ان هشت سال منتشر کنند بر داران عزیز ی که اطلا ع دارند اصلا از مطا لعه ان د چار خستگی خو اهید شد و اگر کار شکنی بد دلان و دسیسه چینی منفعت طلبان زیا ده خو اه نبو د از این هم بیشتر می شد و لی چه سو د که عده ای فقط منا فع خو د را می جو یند نه منا فع اکثر مردم و کشو ر و نظام
   پیشزفت های علمی و صنعتی و کشا و رزی و هستهای و تو لیدی و نظامی و فضایی بسیار فرا تر از این است که کسی بخو اهد منکر انشو د
   تعهد و التزام عملی به فر ا مین مقام معظم رهبر ی دو لت مردمی در عمل نه در شعار قابل انکار نیست و السلام

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: