تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۲ - ۱۰:۳۴ کد مطلب 112579

آنچه آمریکایی ها از برجام دنبال می کنند؛

برجام ابزاری برای مهار ایران در چارچوب اقتصاد جهانی

تمامی چارچوب ، قوانین و هنجارهای حاکم بر نهادهای بین المللی تحت نفوذ آمریکا بر اساس پارادایم فکری مشخصی نظام یافته اند و طبیعتاً چاقو هیچگاه دسته خود را نمی­برد. ساده لوحانه است که کسی گمان کند نهادهای بین المللی می توانند ضامن اجرای تعهدات آمریکا در هر توافقی با هر کشوری باشند.

میدان۷۲/سید یاسر زواره ای: چند ماهی است که از عملیاتی شدن بزرگترین دستاورد دولت یازدهم می گذرد و ظاهراً هرچه به جلو می رویم خوش خیالی ها جای خود را به واقع نگری ها می دهند، تا آنجا که بعضاً گوشه و کنایه هایی از آقای روحانی و آقای ظریف نیز به گوش می رسد و هیچ بعید نیست طی چند هفته آینده آقای ظریف هم برجام و قطعنامه ها را کاغذ پاره بخواند.

متأسفانه برخی علیرغم تأکید مکرر رهبر معظم انقلاب به داشتن سوء ظن و عدم اعتماد به آمریکا، فراموش کردند که در زمین بازی آمریکا هر توافقی صرفاً پیروزی آمریکا را در پی خواهد داشت. واضح است که تمامی چارچوب ها ، قوانین و هنجارهای حاکم بر نهادهای بین المللی تحت نفوذ آمریکا بر اساس پارادایم فکری مشخصی نظام یافته اند و طبیعتاً چاقو هیچگاه دسته خود را نمی­برد. ساده لوحانه است که کسی گمان کند نهادهای بین المللی می توانند ضامن اجرای تعهدات آمریکا در هر توافقی با هر کشوری باشند.

حتی اعتقاد به توافق (برد – برد) در حالی که یکی از طرفین مذاکره بی وقفه به دنبال منکوب و مضمحل ساختن طرف دیگر است کاملاً بعید و دور از ذهن می نماید ، از این رو وقتی با چهره پیروز و رضایتمند طرف آمریکایی مواجه می شویم باید کمی به خود آمده و از خود بپرسیم آمریکا چه چیز را برده است؟! ، چرا که آنچه می توان از رفتارها و سخنان مقامات آمریکایی استنتاج کرد این است که قطع به یقین آمریکا بازنده این توافق نبوده است.

اما به راستی آمریکا چه چیز را برده است؟!  شاید افرادی ساده لوحانه گمان بردند که ؛ آمریکا نیازی به کسب «برد» برابر ایران ندارد و بی­نیاز از به حساب آوردن ایران در معادلات خود است و نیت و مقصود آمریکا خیرخواهانه و از روی انسان دوستی است، اما در حالی که جامعه جهانی روز به روز به قدرت و اهمیت جمهوری اسلامی بیشتر پی می برد به نظر می­رسد استدلال این قبیل افراد بیشتر مغرضانه باشد تا بخردانه.

ایران پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ، فارغ از نظم اجباری حاکم بر جهان ، مستقلاً سیاست ها و خط مشی­های خود را تدوین و دنبال می­کند و از آنجا که کشوری مهم ، قدرتمند و تأثیرگذار در منطقه ای حساس و استراتژیک است؛ رفتارهای آن تأثیر بسزایی در معادلات منطقه و جهان دارد. این مسأله ای است که آمریکایی ها طی چند دهه گذشته آن را به خوبی پژوهشیده و درک کرده اند.

از نظر آمریکایی ها، ایران به مانند سیستم بسته ای است که خود مانع از به تعادل رسیدن با سیستم­های باز اطراف خود می شود و از این رو تعادل مورد نظر جبهه امپریالیسم و استکبار را در منطقه و جهان به هم می ریزد.

برای آمریکایی هایی که با داشتن شدیدترین نوع گرایش ایدئولوژیک و عدم پذیرش مخالف خواستار مدیریت مطلق بر نظم جهانی هستند به هیچ وجه قابل تحمل نیست که کشور دیگری بخواهد مانند آنها پرچمداری جنبشی جهانی آن هم بر ضد جبهه ظلم و استکبار برعهده بگیرد.

روحیه و خوی مستکبر و خودبرتربین آنها موجب می شود هرگز حتی نتوانند به روش­های مسالمت آمیز و خیرخواهانه و همراه با تعامل و دوستی فکر کنند، لذا دو استراتژی را برای خود مفروض می گیرند: ۱- اگر امکان فراهم باشد  باید رقیب را به لحاظ فیزیکی از صحنه خارج کنند ۲- اگر قادر به اعمال گزینه اول نباشند به دنبال نفوذ و اضمحلال دشمن رفته و می­کوشند در عرصه­های فرهنگی، حقوقی، اقتصادی و سیاسی دشمن را با سیستم باز تحت کنترل خود بالانس نمایند.

نگاهی گذرا به مناقشات میان آمریکا با کشورهایی چون ویتنام و کوبا و حتی حضور نظامی در عراق و افغانستان به خوبی نشان می دهد اعمال گزینه نظامی علیه ایران به هیچ وجه بردی برای آمریکا دربر نخواهد داشت و چه بسا مفتضحانه ترین شکست تاریخ ایالات متحده را در پی داشته باشد تهدیدات گاه و بی گاه دولتمردان آمریکایی نیز چیزی بیشتر از جنگ روانی برای هدایت ایران به سوی میز مذاکره و کسب امتیاز در میدان دیپلماسی نیست.

لذا به وضوح می توان ملاحظه کرد که آمریکا با وقوف به توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران ، استراتژی دوم یعنی نفوذ و اضمحلال ایران را در پیش گرفته است، رفتار آمریکا در برابر حکومت­های مستبد و خودکامه در جهان نشان می دهد برای آمریکا مهم نیست که در کشورها چه نوع حکومت هایی مستقر باشند و چه روش و هنجاری را در پیش بگیرند، مهم این است که حکومت ها ماهیتاً در چارچوب نظم نوین جهانی و فرآیند جهانی سازی امپریالیسم عمل نمایند، در این راستا سیستم ها و نهادهای فرهنگی ، رسانه ای ، حقوقی ، سیاسی و بین المللی ضمانت های اجرایی سیاست های آمریکا را فراهم می آورند.

لذا گزافه نیست اگر بگوئیم آنچه آمریکا با آن مشکل دارد توان نظامی ، هسته ای و یا موشکی ایران نیست بلکه مشکل اصلی این است که صدایی از جمهوری اسلامی ایران قطعنامه های سازمان ملل را کاغذ پاره بخواند.

برای مستکبری که طی چند دهه گذشته و در جنگ افروزی های پی در پی هر بار ابهت  نظامی و مشت آهنینش فرو ریخته ، اگر قرار باشد هیمنه ی سایر ابزارهای نفوذگری و اعمال اقتدار در عرصه بین الملل مانند نظام سیاسی – حقوق بین الملل یا نظام اقتصاد جهانی هم فرو بپاشد ؛ لاجرم به سرعت در سراشیبی فروپاشی و نابودی قرار خواهد گرفت.

از این رو رژیم مستکبر آمریکا می کوشد با فریب ، اغوا و زیبایی نمایی جعلی و از طریق گشودن باب مذاکره ایران را به سمت پذیرش نظم اجباری حاکم بر جهان رهنمون سازد.

در چارچوب این پارادایم فکری اگر ایران تابع نظم جهانی باشد، حتی داشتن موشک قاره پیما و کلاهک هسته ای هم هیچ منعی ندارد، اما اگر بخواهد چموشانه از نظام کدخدا تخطی کرده و بر کوس استقلال و آزادی بکوبد. در دست داشتن تکه ای سنگ او را تبدیل به تروریست بنیادگرای افراطی گردانده و مستوجب گلوله و بمب می داند.

ملاحظه می شود در چارچوب استراتژی نفوذ و اضمحلال آمریکا توانسته است نخستین گام را با پیروزی بردارد، همینکه توانسته ایران را قانع به مذاکره و مفاهمه آنهم در چارچوب سیستم های سیاسی و حقوقی تحت سیطره خود نماید برای دیپلمات های آمریکایی دستاوردی بزرگ و قابل توجه به حساب می آید و این نکته ای نیست که آمریکایی ها آن را مخفی نموده و از بیان آن صرف نظر نمایند.

البته سیاستمداران آمریکایی هنوز از این مسأله غافلند که هوشمندی رهبر معظم انقلاب در مواجهه با مکر و خدعه طرف غربی دومینوی طراحی شده برای اضمحلال انقلاب اسلامی ایران را در جهت خلاف فرو ریخته است.

آنچه ایران در برجام از دست داد هرچند ارزشمند و پربها و حاصل مجاهدت های خالصانه و مجدانه فرزندان این سرزمین بود و از کف دادن آن مایه افسوس و دریغ اما از آنجا که دستاوری بومی و ملی است، بازگشت آن در مدت زمانی کوتاه برای ایرانیان میسور و در دسترس است ، اما در برابر فرو ریختن هیمنه نظام ها و سیستم های ایدئولوژیک مورد نظر آمریکا در اثر افزایش بی اعتمادی به او و هویدا شدن چهره فریبکار ، اغواگر ، تمامیت خواه و ستمگر آمریکا برای جامعه جهانی پدیده ای نیست که جبران خسارت های آن برای رژیم آمریکا امری سهل و قابل وصول باشد.

و این همان گمراهی همیشگی شیطان است چرا که عالم میدان اراده و اقتدار خداوند متعال است و هیچ حرکتی در آن روی نمی دهد مگر آنکه جهت آن رو به تعالی، خداپرستی و توحید و گسترش عدالت و نابودی ظلم باشد.

وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ”، آیه ۵ سوره قصص

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: