تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۳ - ۱۰:۲۹ کد مطلب 112691

تأملی در فرهنگ توجیه‌گری برخی مسئولان؛

خــانــه نــشــیــنــانِ بــی‌دغـــدغـــه!

بحث بر سر فرهنگ غلطی است که در کشور به راه افتاده و تا انتقادات فرهنگی به یک منطقه یا شهر یا استانی می‌شود سریعا حس توجیه‌گری مسئولان گل می‌کند.

 به گزارش  میدان ۷۲ یک روحانی معروف در روزهای آغازین ماه مبارک رمضان از وضعیت بی‌حجابی، بدحجابی و یا شُل‌حجابی مسافران در استان گیلان انتقاد کرده است. او وضعیتی که به چشم خود دیده را با اروپا مقایسه کرده و از مسئولان محلی خواست تا در اصلاح چنین معضل بزرگی دست به کار شوند.

این حرف او بلافاصله با واکنش‌های جدی، قاطع و البته عجیبی روبه‌رو شد. اکثر واکنش‌ها در این خلاصه می‌شد که استان گیلان، استانی با مردمانی شهیدپرور، انقلابی و متدین است و آن روحانی نمی‌بایست وضعیت آن را با اروپا قیاس می‌کرد. مثلا غلامعلی جعفرزاده مدعی شد: «چرا دادستان و دادگستری گیلان به عنوان مدعی‌العموم بر علیه ایشان اعلام جرم نمی‌کنند؟»

نماینده مردم رشت در مجلس دهم افزود: «آیا کسی که برنامه‌ی سمت خدا را هدایت می‌کند این نوع بیانش در مورد مردمی که هشت هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی نموده‌اند و حدود چهار دهه انقلاب اسلامی و اصل ولایت فقیه را حمایت و پشتیبانی نموده‌اند، می‌تواند به این مردم این تهمت‌ها و تخریب‌ها را نسبت دهد؟»

از سوی دیگر، مهدی قربانی فرزند نماینده ولی فقیه در استان گیلان نیز با انتشار متنی در اینستاگرام نسبت به این سخنان واکنش نشان داده است. مشاور عالی مدیر عامل منطقه آزاد انزلی نوشته است: «امروز در رسانه‌ها خبر فوق پخش شد و من با تعجب متن خبر را مى‌خواندم. جناب آقاى رفیعى در مورد حجاب مردم ولایت‌مدار و انقلابى گیلان که هم در زمان صدر اسلام و قبل از انقلاب و بعد از انقلاب مدافع حق و عدالت بوده‌اند و با تقدیم ٨٠٠٠ شهید و ٣٠٠٠٠ جانباز در دفاع از ایران اسلامى مقتدرانه ایستادند اظهار نظرى غیر منصفانه نمودند.»

وی اضافه کرد: «ما که در این استان زندگى می‌کنیم تا به امروز نه آن مطالبى را که شما فرمودید دیدیم و نه مردم انقلابى گیلان تحمل چنین فضایى را دارند. پس قطعا کسانی که براى تفریح به این استان مى‌آیند علاوه بر ترافیک و گرانى کالا و شلوغى، برخى فرهنگ‌ها را هم وارد استان مى‌کنند که ما گیلانی‌ها براى این‌که آن صحنه‌ها را نبینیم از خانه خارج نمى‌شویم.»

مجال نیست تا همه‌ی واکنش‌ها به انتقادات حجت‌الاسلام رفیعی بیان شود، لیکن اکثر آنها بر همین پایه مطرح شده‌اند که چنین وصله‌ی ناجوری به گیلانی‌ها نمی‌چسبد و نهایتا اگر هم خدایی ناکرده یک تار مویی از کنار روسری خانمی بیرون آمده، ناخواسته بوده و گیلانی‌ها نیز برای اینکه چنین مناظری را مشاهده نکنند، در ایام تعطیل از خانه‌های‌شان بیرون نمی‌آیند!

همه‌ی اینها یعنی پاک کردن صورت مسأله! به فرض همین حالا دکتر رفیعی اعلام کند که نه گیلان اروپاست و نه وضعیت حجاب آنچنان بد؛ و همین‌طور در ایام ارتحال ملکوتی حضرت امام نیز به جای آنکه در استان گیلان سیر کند، در وی‌آی‌پی حرم مطهر بنشیند و به سخنان رهبر معظم انقلاب گوش بدهد، اما آیا صورت مسأله پاک و یا عوض می‌شود؟ قطعا خیر!

چه بخواهیم چه نخواهیم، اوضاع حجاب خصوصا در استان‌های ساحلی تعریفی ندارد و کسی نمی‌تواند منکر قبح‌شکنی بی‌حجابی در اماکن ساحلی شود. اصلا بحث هم بر سر این نیست که آیا بدحجابی بزرگ‌ترین مشکل جاری کشور است که فقط و فقط در سخنرانی‌ها و تریبون‌ها محکوم می‌شود نه در عمل؟ بلکه بحث بر سر فرهنگ غلطی است که در کشور به راه افتاده و تا انتقادات فرهنگی به یک منطقه یا شهر یا استانی می‌شود سریعا حس توجیه‌گری امثال جعفرزاده‌ها و قربانی‌ها و کوچکی‌نژادها گل می‌کند و منکر همه‌ی مشکلات فرهنگی می‌شوند.

این جماعت وقتی حجت‌الاسلام عبدالله زاده، امام جمعه لاهیجان در خطبه‌های نمازجمعه در دهم اردیبهشت‌ماه از وضعیت حجاب انتقاد کرد، نه حرفی زدند و نه موضعی گرفتند. او با انتقاد از وضعیت حجاب گفته بود: «از این وضعیت ناراحت هستیم و نمی‌دانیم یقه چه کسی را بگیریم. برخی آیه شریفه «لااکراه فی الدین» را نادرست تفسیر می‌کنند.» امام جمعه لاهیجان هم‌چنین افزود: «متأسفانه برخی از سردم‌داران نظام نیز از گشت‌های امنیت اخلاقی دادشان درآمده که ما به آنها می‌گوییم اجازه نخواهیم داد خون شهیدان پایمال شود.»

هم‌چنین چهاردهم تیرماه ۹۲ امام جمعه موقت رشت نیز با انتقاد از وضعیت حجاب در استان گیلان، آن را نامطلوب توصیف کرده بود.

بنابراین انتقاد دکتر رفیعی نه جدید بوده و نه توهین به مردم گیلان؛ چرا که پیش‌تر چنین انتقاداتی از زبان ائمه جمعه لاهیجان و رشت نیز مطرح گردید که با سکوت توجیه‌گران همراه شده بود.

هر چند بیان چنین حرف‌هایی کمک بزرگی به حل معضل بدحجابی نمی‌کند، چرا که بدحجابی، معضلی شفاهی نیست که شفاهاً بخواهیم با آن مقابله کنیم، اما در ماجرای انتقاد دکتر رفیعی از وضعیت فرهنگی حاکم بر نواحی مسافرخیز استان گیلان می‌توان به میزان اهمیت مسئولان به مسائل فرهنگی کشور پی برد.

وقتی پس از انتقاد شدید مقام معظم رهبری از «ولنگاری‌های فرهنگی» حاکم بر دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی، فقط ۴ نفر در کمیسیون فرهنگی مجلس ثبت‌نام می‌کنند، به راحتی می‌توان میزان اهمیت به فرهنگ را در نمایندگان و مسئولان کشور مشاهده کرد. به قول مهدی قربانی، آنها در چنین مواقعی در خانه‌های خود می‌نشینند، خانه‌نشینان بی‌دغدغه!

منبع : اناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: