تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۴ - ۰۷:۵۸ کد مطلب 112768

کلیشه‌های تخریبی مانع همدلی هستند

هرگز نشنیدم رهبری در نماز جمعه دستور سرکوب بدهد، نهایتش گفت به خاطر زورآزمایی شما انتخابات را باطل نمی‌کنم، مسئولیت کارهایتان هم با خودتان است…بنده ندیدم احمدی‌نژاد مادر چاوز را بغل کند، مادر ۹۰ ساله و داغدار چاوز بود که دست‌های احمدی‌نژاد را گرفت، احمدی‌نژاد هم البته توی گوشش نزد و به عقب هلش نداد.

به گزارش میدان۷۲ مجتبی دانشطلب در گوگل پلاس نوشت:

گاهی می‌گویند با آنهایی که در ۸۸ و بعد از آن اذیت شدند همدلی کنیم بنده هم دلم می‌خواهد دشمنی‌ها برطرف شود اما تا وقتی گارد دارند و به تکه و کنایه عادت کرده‌اند غیرممکن است. یک کلیشه‌های تخریبی برای خودشان ساخته‌اند که اغلب آلوده به دروغ است و همیشه هم تکرارشان می‌کنند. تا این روحیه را کنار نگذارند و ‌کلان‌نگری را جایش نیاورند همدلی اتفاق نمی‌افتد. این کلیشه‌ها را برای تمسخر و تحقیر یا مطلوم نمایی استفاده می‌کنند در صورتی که بیشترش ساخته خودشان است. مثلا؛ بنده هرگز ندیدم احمدی‌نژاد عکس زن موسوی را بالا بگیرد، این خود موسوی بود که دست زنش را گرفت و همه جا نشان داد. بنده نشنیدم احمدی‌نژاد به همه معترضین گفته باشد خس و خاشاک، این خود سبزها بودند که از خس و خاشاک خوششان آمد و با هیجان به خودشان گرفتند. احمدی‌نژاد هرگز منتقدینش را بزغاله خطاب نکرد، منظورش روشنفکران ضد دین بود و باز اینها به خودشان گرفتند.

در شعار‌های «دیکتاتور کوتوله» و «شنبه قیامت می‌شه» دمکراسی ندیدم، بوی براندازی به مشامم خورد. در حمله به پایگاه بسیج سکوت و مسالمت ندیدم، شعار مرگ و سنگ و کوکتل مولوتوف و آتش دیدم. هرگز نشنیدم رهبری در نماز جمعه دستور سرکوب بدهد، نهایتش گفت به خاطر زورآزمایی شما انتخابات را باطل نمی‌کنم، مسئولیت کارهایتان هم با خودتان است. یا اصلا باورم نمی‌شود جنگ خیابانی در روز عاشورا کار آدمهای خداجو باشد. و باورم نمی‌آید ۹ دی مردم به خاطر ساندیس آنطور بیرون ریخته باشند، یا آنها در ۲۵ بهمن به خاطر حمایت از مصر و تونس شلوغ کرده باشند، و منظورشان «اسقاط النظام» نبوده! تا جایی که یادم می‌آید آنها کودکان غزه و لبنان را هم چندان آدم حساب نمی‌کردند.

ساده‌تر از اینها، بنده ندیدم احمدی‌نژاد مادر چاوز را بغل کند، مادر ۹۰ ساله و داغدار چاوز بود که دست‌های احمدی‌نژاد را گرفت، احمدی‌نژاد هم البته توی گوشش نزد و به عقب هلش نداد. یا مثلا نمی‌توانم بپذیرم رهبری تعبیر میکروب سیاسی را خطاب به اشخاص و آدمهای سیاسی گفته باشد، چون جمله‌اش خیلی واضح به آسیب‌های سیاسی و اجتماعی اشاره داشت. ‌و باز باورم نمی‌آید و خیلی باورم نمی‌آیدهای دیگر. بعضی از اینها شاید بی‌اهمیت به نظر برسند اما مجموع‌شان که یک ذهنیت مبتذل و منفی، تکه‌انداز و خودبرتربین اخلاقی ایجاد می‌کند در صورتی که اصلش با دروغ ساخته شده. هنوز هم این روش را ادامه می‌دهند. همه افتخار‌ها و رقصیدن‌ها و تشکر‌های پسا اعتدالی ادامه همان ماجرای پروپاگاندا و فریب است. با دروغگوی شانتاژکار هم نمی‌شود همدلی کرد. اگر پذیرفتند که این بازی‌ها درست نیست آنوقت در مورد بعضی از خواسته‌های مشروع تفاوتی با هم نخواهیم داشت.

 

 1. اسفندیارم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  مضطرب اند آید او پس نبود این عجیب
  جیغ بنفش می کشد فتنه گر نانجیب

 2. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  چقدر قشنگ ممنون از این متن اصیل وزیبا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: