تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۴ - ۱۰:۰۸ کد مطلب 112782

عطریانفر:باید در سال ۱۴۰۰ به دوران قبل از ۸۴ بازگردیم

احمدی ­نژاد از منظر اصلاح ­طلبان ، شخصیت مناسبی برای ریاست جمهوری نیست

کل جریانات سیاسی چپ و راست، اصلاح ­طلب و اصولگرا، افراطی و معتدل ،همه و همه ، حتی گروه ­های سومی که بعضاً متولد می­ شوند، سهم­ شان از تاثیرگذاری مستقیم سیاسی در جامعه،کمتر از ۳۰ درصد است.۷۰درصد جامعه، تعلقات و وابستگی­های چپ و راست ندارند و دلبستگی­ های اصولگرایی و اصلاح­ طلبی ندارند

به گزارش میدان۷۲ عطریان فر از محکومین فتنه ۸۸ در مصاحبه ای به بیان نظرات خود درباره انتخابات سال ۹۶ پرداخته است

شاهد هستیم آقای احمدی­ نژاد فعالیت هایش را برای سال آینده آغاز کرده است و مدام در سفر است و در سخنانش کدهایی را می ­ده.، این را چگونه ارزیابی می کنید، اگر آقای احمدی­ نژاد سال دیگر ثبت­ نام کند شورای نگهبان تایید او را تایید صلاحیت می کند؟ واینکه اقبال جامعه نسبت به او مثبت است یا نه؟

عطریانفر: نکته اول اینکه؛ آقای احمدی­ نژاد کار خوبی را انجام می­ دهد. اگر نکند چه کند؟ و بالاخره یک تجربه سیاسی کج و معوج دارد و یک دوره کارآموزی را در ریاست جمهوری از سر گذرانده است. روسای جمهور در دوره ریاست جمهوری خود خطا دارند، کار خوب هم می ­کنند، ان شاءالله این تجربه خوبی بوده باشد و این را پایه قرار دهند برای فرصت­ های بعد، که معمولا پیدا نخواهند کرد.

نکته دوم اینکه ؛ شما حق ندارید ایشان را منع کنید از حضور سیاسی، ازجمله مبانی اصلاح ­طلبی این است که فرصت می ­دهد و مانع فعالیت هیچ کسی نمی ­شود، حتی مخالف­ترین مخالفان خود را . آقای احمدی ­نژاد اگرچه از منظر اصلاح ­طلبان ، شخصیت مناسبی برای ریاست جمهوری نیست و در دوره عملکرد ۸ ساله خود آثار زیان باری بر کشور وارد کردند، اما به هر حال این مبانی و اصول اصلاح­ طلبی است که نباید مانع فعالیت ایشان شد. آنچه که ایشان الان صورت می­ دهد، حداقل است و هیچ کس نباید از نشاط سیاسی آقای احمدی­ نژاد برآشفته و ناراحت شود. به هیچ عنوان ما نباید مانع این کنش ها باشیم.

اما اینکه ایشان در سال ۹۶ به صحنه خواهد آمد یا نه؟ من اصلاً تصور نمی ­کنم رقیب آقای روحانی، آقای احمدی­ نژاد باشد. لذا چنین رقابتی به احتمال بالا شکل نمی گیرد و از باب احتمال عقلایی اگر درصد کمی هم احتمال چنین موضوعی را بدهیم، اساساً او رقیب دندان­گیر و قابل ­توجهی نخواهد بود. اما اینکه کسانی طرفدار او هستند؟ بله. هر کسی در هر مجمعی ۴ نفر طرفدار پیدا می کند . در انتخابات پارلمان ،آقای عارف کاندیدا نمی­ شود، آقای لاریجانی ۲۳۷ رای می ­آورد، ۲۷ رای سفید هم می ­دهند و آقای کواکبیان هم ۱۱ رای می ­آورد، حالا در این میان چه کسانی به آقای کواکبیان رای داده ­اند؟ بالاخره ۴ نفر طرفدار دارد اشکال هم ندارد هر چند این به شوخی بیشتر شبیه است . از قبل هم کاملاً مشخص بود که آقای کواکبیان هیچگاه در اینجا جایگاه نمی­ تواند قرار گیرد، ولی هیچ کس او را از این کار منع نکرد. اندکی هم به او رای دادند. حالا شما تصور ­کنید اگر آقای احمدی ­نژاد در صحنه حاضر شود، تایید صلاحیت هم بشود که احتمالش بسیار ضعیف است، کسی به او رای نمی­ دهد؟ بله رای می ­دهند. اما اینکه او کاندیدای اصولگرا خواهد بود؟ بعید بنظر می رسد. طبیعی است وقتی جریان اصولگرا از آقای احمدی­ نژاد حمایت نکند، ولو اینکه شورای نگهبان به احتمال ضعیف، صلاحیتش را تایید کند، جایگاه ، وجاهت و رای چندانی در بین مردم نخواهد داشت، اندک افرادی ممکن است رای دهند ولی این رای ، قابل توجه نخواهد بود.

پس با این تفاسیر یک مهره سوخته است؟

عطریانفر: آقای احمدی­ نژاد یک دوره­ ای آمدند، کارآموزی کردند و به امان خدا رفتند.

کسی که ۸ سال کارآموزی کرده است، تجربه لازم را به دست آورده که بتواند پربارتر وارد شود؟

عطریانفر: در دوره کارآموزی ،تجربه ایشان تجربه موفقی نبوده و شکست خورده است. این نقش را ما برای او قائل نیستیم، کسی که خداوند با او همراه نبود و یارش نبود که بتواند به مردم خدمت کند و بر اثر تصمیمات عجولانه و رفتارهای غیرقابل قبول و بی ­توجه به تجارب تاریخی ملت ، مردم و دولت­ ها، با منابع ملی، و منافع کشور آن طور که شایسته جایگاه رفیع ریاست جمهوری بود رفتار نکرد ،به ناچار آثار زیان­بار ان دوره را تا مدت­ ها باید تحمل کنیم، طبیعتاً این دوره، دوره موفقی نبود.

فکر می ­کنید کاندیدای اصولگرایان چه کسی است؟ سعید جلیلی، سردار سلیمانی یا فردی دیگر؟

عطریانفر: من هیچگاه فکر نمی­ کنم سردار سلیمانی نامزد ریاست جمهوری از ناحیه خود و یا اصولگرایان باشد.

چرا؟

عطریانفر: ایشان شخصیتی است که تمام عمر خود را افتخار آمیز در درون نهاد انقلابی و مقدسی به نام سپاه طی کرده و وجود او در کشور مایه برکات قابل توجهی است و ایشان کار خود را خوب بلد است، چنین کسی که عاقل است به راحتی نمی ­آید فعالیت­ های خود را زمین بگذارد و بیاید در کاری که تجربه ­ای از پیش در ان ندارد. طبیعی است حتی اگر برخی از اصولگرایان علاقمند به مطرح کردن و برگزیدن او باشند، خود او زیر بار چنین کاری نمی ­رود.

سعید جلیلی چطور؟

عطریانفر: آقای جلیلی کپی برابر اصل آقای احمدی ­نژاد است با تفاوت­ هایی که در صداقت و سلامت رفتار ایشان دیده می ­شود، البته وی مسئولیت فراگیر مانند آقای احمدی­ نژاد در آن دوره نداشته است، پس حوزه عملکرد وسیعی که بتواند در ان فعالیت داشته باشد، ندارد، ممکن است اصولگرایان به سمت او بروند ولی تصور نمی­ کنم. وقتی اصولگرایان ، آقای احمدی­ نژاد نامزد قطعی­ شان نباشد با ضریب احتمالی اندک، آقای جلیلی هم نمی­ تواند نامزد شان باشد. شخصیت ­های برجسته­ تری در درون اصولگرایان داریم که می­ توانند روی آنها متمرکز شوند، آقایان لاریجانی، ولایتی، قالیباف و باهنر که تجارب قابل توجهی دارند.

همه افراد در سال ۹۲ حضور پیدا کردند ولی دقیقه ۹۰ هر کدام راه خودشان را رفتند.

عطریانفر: خطای مدیریتی­ شان بود که نتوانستند خوب مدیریت کنند، کاری که توسط اصلاح طلبان بین آقای روحانی و آقای عارف به راحتی مدیریت شد .البته به خاطر وجود شخصیت ­هایی مانند رئیس دولت اصلاحات و آقای هاشمی به عنوان چهره های موثر و پیشکسوت سیاست بود که صورت گرفت، اصولگرایان توان این کار را نداشتند، قدرت ایجاد این همدلی را نداشتند و کارشان به شکست انجامید و به آنها زیان وارد کرد. به هر حال نمی ­توان گفت چون در گذشته خطا کرده ­اند، در آینده هم خطا می ­کنند. ما اصلاح­ طلبان در سال ۸۴ خطا کردیم، تکثر نامزد انتخاباتی ما را از عرصه تاثیرگذاری سیاسی خارج کرد، هر چقدر فریاد کشیدیم که روی یک نفراجتماع کنیم ، بسیاری از همفکران با ما همراهی نکردند و دچار نوعی تکثر در نامزدها شدیم . علیرغم اینکه رای اصلاح ­طلبانه ما در سال ۸۴ تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از رای اصولگرایی بود ولی ما شکست خوردیم.

رای اصلاح­ طلبی در سال ۸۴،بالغ بر ۱۶ میلیون و رای اصولگرایی ۱۰ میلیون بود. علیرغم این وزن بالاتر به دلیل کثرت نامزدهای انتخاباتی به وادی شکست کشانده شدیم و نتوانستیم از ظرفیت ۱۶ میلیون رای خود، خوب استفاده کنیم. امروز تجربه ­های تلخ گذشته را پیش رو داریم . در سال ۹۲ و ۹۴ و در اثر آن عاقبت اندیشی ها و رعایت ­ها و استفاده از تجارب پیشین، عملکردمان را ساماندهی کردیم و به موفقیت رسیدیم. حضرت امیر می ­فرمایند: کسانی که از عبرت­ های روزگار درس بگیرند، و از آنچه که اتفاق افتاده، متنّبه باشند، و از فراز و فرودهایی که در روزگار رخ می ­دهد تجربه کسب کنند، این تجربه ­اندوزی و عقلانیت، آنها را از افتادن در شبهات و نابسامانی ­ها و مشکلات باز خواهد داشت.

آیا این را قبول دارید که جایگاه اصولگرایان سنتی توسط پایداری­ ها و افراطیون مصادره شده است؟ یعنی آن چهره معتدلی که اصولگرایان سنتی بین جامعه داشتند توسط این افراد از بین رفته است؟

عطریانفر: اتفاقا عکس تحلیل شما رخ داده است، اصولگرایان معتدل، موفق شدند مرزبندی خود را با نیروهای رادیکال روشن کنند، این مرزبندی را ترسیم کردند، این جزء کارهای مثبت اصولگراها است. شما خلاف عرض بنده را می­ فرمایید، می­ گویید اصولگرایان معتدل توسط دلواپسان و رادیکال ­ها مصادره شده­اند، به هیچ عنوان انها مصادره نشده­اند.

یعنی همچنان محبوبیت دارند؟

عطریانفر: بله محبوبیت دارند. البته یادمان باشد جریانات سیاسی، نبض کل جامعه را در اختیار ندارند، کل جریانات سیاسی چپ و راست، اصلاح ­طلب و اصولگرا، افراطی و معتدل ،همه و همه ، حتی گروه ­های سومی که بعضاً متولد می­ شوند، سهم­ شان از تاثیرگذاری مستقیم سیاسی در جامعه،کمتر از ۳۰ درصد است.۷۰درصد جامعه، تعلقات و وابستگی­های چپ و راست ندارند، دلبستگی­ های اصولگرایی و اصلاح­ طلبی ندارند، در بزنگاه ­های انتخاباتی ،با توجه به عملکرد دولت ­ها و مجالس پیشین، به جمع ­بندی و تصمیم می ­رسند و رای خودشان را به تناسب و به اقتضای شرایط، در صندوق به نفع اصلاح­ طلب یا اصولگرا می ­ریزند، جریانات سیاسی، اعم از اصلاح ­طلب و اصولگرا، تند و کند فرقی نمی ­کند، تنهادر ظرف تاثیر ۳۰ درصدی تنفس م ی­کنند،اما انچه که در این رابطه مهم است و بخاطر ان قدرت دست به دست می ­شود ،انجایی است که بخش مهمی از وزن بزرگ اجتماعی ۷۰در صدی فارغ از تعلقات، اهرم تعادل را به سمتی می چرخانند. البته با توجه به فائق بودن اصولگرایان در قدرتِ سیاسی غیر انتخابی کشور ،جامعه هم میل عمومی­اش به سمت اندیشه اصلاح­طلب است، اما این پدیده­ای نیست که به صورت امری دائم بشود روی آن حساب کرد . جامعه با هیچ کسی عقد اخوت نبسته است و منافع ملی و فردی خود را نگاه می­ کند، مسائل معیشتی، خانواده و شهر وزندگی خود را نگاه می­ کند و به تناسب شرایط ، رای او جابجا می­ شود . رای اکثریت ، رای سیال است، رایی نیست که از قبل بشود روی آن حساب کرد.

البته ریشه اینکه ما نمی­توانیم این وضع اندک را ارتقا بدهیم، و از وزن ۳۰ درصد بالاتر ببریم، چه اصلاح­ طلب و چه اصولگرا، به خاطر این است که هنوز نظام سیاسی ایران پدیده­ای به نام «تحزب» و سیاست­ ورزی حزبی را رسمیت نبخشیده است، البته نه رسمیت «قانونی»! چون قانون وجود دارد، رسمیت «عرفی»، یعنی باور بزرگان نظام این باشد که توسعه و اداره درست کشور از دل این سیاست ­ورزی­ های حزبی باید شکل بگیرد و سامان پیدا کند. متاسفانه این جمع­ بندی در ارکان فوقانی قدرت شکل نگرفته است و این باور یک روز باید به وجود بیاید، همچنان که مطبوعات هم چنین وضعی را دارند؛ چون رسانه­ ها و مطبوعات همزاد احزاب هستند و تصویری از احزاب را دارند و ابزارهای موثر هستند برای پیشبرد اهداف احزاب، آنها هم چنین گرفتاری را دارند که “باور” نشده ­اند، حریم­شان مورد احترام نیست .اساسا حریمی ندارند و به سادگی و با اندک بهانه ای با آنها برخورد می­ شود. الان نوع برخوردی که با نویسندگان، خبرنگاران و گزارشگران­ می شود ، معمولا مطابق با قوانینی است که اصلا در تناسب رعایت حال خبرنگار نیست، دیده شده همان برخوردی که با اشرار می­ شود با خبرنگار می ­شود.

عملکرد دولت را چگونه می­ بینید؟ توانسته به شعارهایش عمل بکند؟

عطریانفر: در یک داوری ساده ، عامه شهروندان معمولا نمره خوبی به دولت نمی ­دهند چون انها در مباحث اقتصادی تنها به گرفتاری های زندگی و مشکلات­ روزمره نگاه می ­کنند . شهروندان به خاطر نوع مناسبات بین خود و دولت، تصور می ­کنند، دولت­ ها همواره منجی آنها هستند و مانند غریق­ نجاتی است که به سرعت باید آنها را از گرفتاری ها و منجلاب و مشکلات نجات دهد. واقعیت امر اینطور نیست، در کوتاه مدت این ، یک توقع فوق­ طاقت است.

نکته بعدی اینکه نقش دولت­  ها و حضورشان در کرسی قدرت مانند مسابقات امدادی است که گروهی می­ آیند و راهی را می­ روند و دیگری هم همان مسیر را در کلان برنامه ها ادامه می ­دهد. دولت ­ها اینطور هستند، یعنی طبق برنامه مسائل مردم را هدف­ گیری می­ کنند و دولت بعد به اقتضا زمان می ­آید و همان ماموریت ­ها را به عهده می ­گیرد، اصلاح و تقویت می­ کند و ادامه می­ دهد. ما در تاریخ ۳۸ ساله بعد انقلاب، دولتی چون دولت نهم و دهم سراغ نداریم که بر سر کار آمده باشد در حالی که دولت پیشین سرزمین سوخته ­ای را به آن تحویل داده باشد، هیچ کدام از دولت ­های پیشین ما اینگونه نبودند. دولت دفاع مقدس، دولت مرحوم رجایی، دولت شورای انقلاب، دولت مرحوم بازرگان، اینها که حتی مبتنی بر تغییر رژیم قبل ، دولت تشکیل دادند، استحکاماتی، سرمایه ­هایی، پیشرفت­ ها، ظرفیت­ ها و توانمندی­ هایی از دولت پیشین به ارث بردند و سامان دادند. علیرغم اینکه به طور منطقی این باور وجود داشت که دستاوردی نباید تحویل می ­گرفتند. از آن که گذشتیم دولت دفاع مقدس ، دستاورد شورای انقلاب را به همراه داشت، دولت آقای ­هاشمی ­­رفسنجانی دستاوردهای دولت دفاع مقدس را در اختیار گرفت، دولت اصلاحات آمد و دستاوردهای دوره سازندگی را در اختیار داشت و آقای احمدی­ نژاد همه دستاوردهای بزرگ دولت سازندگی و اصلاحات را در اختیار گرفت و آن فرصت ­های تاریخی فروش نفت در کف ایشان قرار داده شد، اما همه را بردند به سمت تباهی و سرزمین سوخته ای را تحویل دادند.

اگر وفق یک داوری صادقانه و عادلانه بخواهد قضاوتی نسبت به عملکرد دولت صورت گیرد، عملکرد دولت قابل قبول است . بخصوص از زاویه دیگری که برای مردم مکشوف نیست . بعضی اوقات برخی پدیده­ها در شرایط عدم وجودش بیشتر حس می­ شود و آن این است که اگر این پیشرفت هایی که دولت آقای روحانی به کار بسته و نتیجه داده اگر نبود امروز ما در چه وضعیتی بودیم! از این زاویه دستاورد دولت دستاورد قابل توجهی است .اگرکاری صورت نگرفته بود، قیمت­ها افسارگسیخته بالا می­رفت، ارز حتما بالای ۷ هزار تومان بود، تورم فزاینده ای استخوان مردم را در هم شکسته بود، اعتماد ملی و پیوندهای روحی مردم از هم گسیخته شده بود . اینها آثار و برکاتی است که به چشم دیده نمی­شود.

نقطه ضعف دولت را در چه می­ بینید؟

عطریانفر: دولت نتوانسته است جوان­ گرایی کند چون دولت پیشین بسیاری نیروها که می ­توانستند در دستگاه دولت باشند از دست داد . دولت همیشه در ایران موتور توسعه بوده است، اینها باقی نماندند وهمه رفتند، دولت پیشین نیروهای کارآمدی که با ظرفیت بتوانند برخی موقعیت­ها را عهده­ دار باشند همه را از بین برد و همانطور که عرض کردم هم در ساحت منابع و هم در عرصه ذخایر و هم در حوزه نیروی انسانی ،با سرزمین سوخته مواجه شدیم . در نهادهای دولتی چهره قابل توجهی پیدا نمی­ کردید که بتواند در یک موقعیت برتری بنشیند .

بخش نیرومندی از نیروهای صلاحیت ­دار و کارآمد ، بر اثر سیاست­ های غلط دولت ­های نهم و دهم بیرون رفتند و من مطلع هستم بسیاری از مدیران و وزرا، در مقام به کارگیری آدم­های توانا و لایق به سراغ شان رفته­اندو انها حاضر نشده­اند برگردند . رفتند در بخش خصوصی و گفته ­اند راحت ­تر زندگی می ­کنیم.

داستان دولت عبارت بود از بیماری که در حالت احتضار بود و طبیبی پیدا شد که فعلا از مرگ او را برهاند .

تا چه زمانی طول می­ کشد؟

عطریانفر: باید امیدوار باشیم آقای روحانی دوره دوم اش رابا موفقیت ادامه دهد، در پایان دوره دوم در سال ۱۴۰۰ شرایط شاید برگشته باشد به سال قبل از ۸۴٫

چرا اینقدر طولانی؟

عطریانفر: طبیعت اداره کشورحداقل در امر اقتصاد این است که وقتی رشدی وجود داشته باشد و کسی آن را متوقف کرده باشد برای اینکه دوباره به آن رشد برسید، زمان می ­برد. مانند ماشینی که وقتی روشن می­کنید در ابتدای حرکت ، ناگهان به سرعت ۱۰۰ کیلومتر نمی­رسید، ۲۰ ثانیه، ۱ دقیقه زمان می ­برد که وفق شرایط جاده و نوع رانندگی بتوانید سرعت را افزایش دهید و به یکنقطه مطلوببرسید، اگر این ماشین متوقف شد، دوباره باید همین سیر طی شود و این اتفاق در دولت افتاده و دولت نه تنها متوقف شده است که به یک سراشیبی هم برگشته است پایین و باید دوباره برگردد به آن نقطه.

اینکه کسی ادعا کند، مصیبتی که بر کشور در دولت نهم و دهم وارد شد، دو دهه گریبان ما را خواهدگرفت و ما را رها نخواهد کرد و گرفتاری­هایش در راه خواهد بود، حرف گزافه­ای نگفته­ایم.

 

منبع: انتخاب
 1. ترسو ی بزدل :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  افساد طلبان از نظر احمدی نژادی ها اصلا شخصیت ندارند

 2. حسن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  مگر اصطلاح طلبان منظر دارند که احمدی نژاد از منظر آنها برای ریاست جمهوری مناسب نیست؟

 3. علی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  فتنه گر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: