تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۴ - ۱۰:۳۳ کد مطلب 112786

روزی سه ساعت و نیم گریم می‌شدم/مادر حاج احمد باور نمی‌کرد که نقش پسرش را من بازی کردم

بازیگر “ایستاده در غبار” گفت: یکبار برای عیادت از مادر شهید متوسلیان به بیمارستان رفته بودیم که مهدویان من را به مادر شهید معرفی کرد، وی ابتدا باور نمی کرد که من نقش حاج احمد را بازی کرده باشم و فکر می کرد با او شوخی می کنیم.

به گزارش میدان ۷۲ هادی حجازی فر بازیگر نقش شهید احمد متوسلیان در فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» در گفت و گو ی گفت: من تنها یک سری اطلاعات عمومی درباره شهید احمد متوسلیان داشتم به طوری که کتابهایی هم در رابطه با او نخوانده بودم البته بعد از پایان فیلمبرداری «ایستاده در غبار» به واسطه علاقه ای که به او پیدا کردم کتابهایی در خصوص وی را مطالعه کردم.

حجازی فر ادامه داد: فیلمنامه«ایستاده در غبار» محصول دو سال تحقیق و پژوهش بود که تمام جزئیات را باید از روی آن به اجرا در می آوردم به همین دلیل باید به فیلمنامه وفادار می بودم تلاش می کردم احمد متوسلیانی که فیلمنامه به تصویر کشیده را بازی کنم.

وی افزود: در صورتی که اطلاعات دیگری که از این شهید کسب می کردم باعث می شد بازی من آنچنان که باید تاثیر گذار نباشد.

این بازیگر ادامه داد: من در کسب اطلاعات از همراهان و همرزمان احمد متوسلیان هم کمک نگرفتم زیرا به هر حال آنها بسیاری از خصوصیات او را نمی بینند و یا نمی خواهند ببینند کما اینکه یکی از دوستان او هنگام نمایش این فیلم در افتتاحیه گفت از برخی سکانس های فیلم راضی نبودم به هر حال کسانی که او را دوست دارند نمی توانند با برخی از سکانس ها ارتباط برقرار کنند.

ایفاگر نقش شهید متوسلیان تصریح کرد: مهدویان شخصیت خاکستری از احمد متوسلیان خلق کرده که همین موضوع باعث می شود مردم او را بیشتر دوست داشته باشند و او بیشتر شبیه آدم های زمینی باشد تا آدماهای ماورایی.

وی با اشاره به اینکه در طول فیلم هیچ دیالوگی نداشته گفت: دیالوگ بخشی از ابزار ارتباطی بازیگر با مخاطب است ولی تنها وسیله نیست من هم تلاش کردم با نگاه و زبان بدن این موضوع را جبران کنم البته تا حد زیادی فیلمنامه به واسطه نریشن ها و روایات ها به ما کمک می کرد اما با همه تفاسیر چالش سختی را پیش رو داشتیم به طور کلی می توانم بگویم اینکه یک فیلم دیالوگ نداشته باشد برای بازیگری که دغدغه بازیگری دارد می تواند یک فرصت باشد تا از توانمندیهای دیگر خود استفاده کند من باید با سخت ترین شیوه ممکن با مخاطب ارتباط برقرار می کردم اما به واسطه ساختار و فرم مستند گونه «ایستاده در غبار» این اتفاق افتاد.

حجازی فر با اشاره به سختی کار در مناطق مختلف بیان کرد: فیلمبرداری در چهار منطقه کشور انجام شد که در برخی صحنه ها بسیار اذیت شدیم اما سخت ترین و شیرین ترین لحظات فیلمبرداری در کوه های مریوان بود این را هم باید بگویم که مردمان خوب مریوان در تمام مدت در کنار ما بودند و این سختی ها تبدیل به شیرینی شد کسانی که در مریوان احمد متوسلیان را می شناختند برای او احترام بسیار زیادی قائل بودند و با ما همراهی می کردند.

این بازیگر بیان کرد: کسانی که فیلم را می بینند نمی توانند به واسطه گریمی که در فیلم داشتم من را بشناسند که البته این موضوع برای من خوشایند است زیرا می توانم با مردم فیلم را ببینم و از آنها به عنوان یک مخاطب نظر خواهی کنم.

وی ادامه داد: من روزی سه ساعت و نیم گریم می شدم به طوریکه همه چیز از ریش و بینی گرفته تا ابرو را برای من ساخته بودند روزهای اول کنار آمدن با این موضوع برایم بسیار سخت بود زیرا ما در موقعیتهای سختی همچون انفجار و مناطق خاکی کار می کردیم و من باید در همه آن شرایط گریمم را حفظ می کردم البته بچه های گریم تمام مدت گریم من را ترمیم می کردند این را هم باید بگویم که یک ساعت و نیم هم پاک کردن گریم من طول می کشید.

حجازی فر در ادامه با اشاره به دشواریهای این فیلم بیان کرد: در حین فیلمبرداری به قدری خسته می شدیم که نمی توانستیم بخوابیم شرایط به قدری سخت بود که من تنها از طریق تخیل احمد متوسلیان را در ذهن تصور می کردم این روزها خبرهایی هم از زنده بودن حاج احمد متوسلیان می شنوم و امیدوارم این اخبار موثق باشد و به همین ترتیب اتفاقات خوشی بیفتد.

این بازیگر ادامه داد: من فیلم را به همراه خانواده احمد متوسلیان تماشا کردم اما آن زمان خواهش کردند که من را به مادر و خانواده او معرفی نکنند زیرا مواجهه با احمد متوسلیان برایم سخت بود اما یکبار برای عیادت از مادر او به بیمارستان رفته بودیم که مهدویان من را به مادرش معرفی کرد مادرش ابتدا باور نمی کرد که من نقش حاج احمد را بازی کرده باشم  و فکر می کرد با او شوخی می کنیم اما بعد از مدتی باور کرد که من نقش احمد متوسلیان را بازی کرده ام در همان زمان ملاقات مادرش به شوخی به من گفت احمد به کسی لگد نمی زد من هم به مهدویان اشاره کردم و گفتم که او من را مجبور کرد که در یکی از سکانس ها لگد بزنم.

وی خاطر نشان کرد: «ایستاده در غبار» کار یک سری از جوانان است و هر چند که این فیلم از سوی سینماگران حمایت شده اما از مردم می خواهم که بیایند و این فیلم را بر روی پرده ببینند.

منبع : میزان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: