تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۵ - ۱۴:۴۲ کد مطلب 112903

ابلاغ نحوه رسیدگی به توهین و نشر اکاذیب درباره مسئولان نظام در «شبکه‌های اجتماعی» +سند

بر اساس دستور العمل ابلاغی از سوی دادستان عمومی و انقلاب تهران، مسئولیت و نحوه رسیدگی به جرایم افرادی که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به مسئولان نظام توهین کرده و یا مطالبی خلاف واقع درباره آنها منتشر کنند، مشخص شد.

به گزارش میدان۷۲ بر اساس دستور العمل ابلاغی از سوی دادستان عمومی و انقلاب تهران، مسئولیت و نحوه رسیدگی به جرایم افرادی که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به مسئولان نظام توهین کرده و یا مطالبی خلاف واقع درباره آنها منتشر کنند، مشخص شد.

این دستورالعمل درحالی از سوی عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران ابلاغ شده است که طی چند سال گذشته، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در کشور همواره شاهد بروز انواع شایعات درباره مسئولان نظام و توهین و افترا به برخی از ارکان نظام بوده است.

بر اساس دستور العمل ۱۰ خردادماه دادستان عمومی و انقلاب تهران که خطاب به سرپرستان نواحی دادسرای عمومی وانقلاب تهران صادر شده، دادسرای فرهنگ و رسانه با داشتن صلاحیت ها و اختیارات دادسرای کارکنان دولت، از این پس موضوع توهین، افترا، نشر اکاذیب و انتشار مطالب خلاف واقع در فضای مجازی و شبکه های مجازی را که یکی از طرفین آن یکی از مقامات موضوع مواد ۳۰۷ و ۳۰۸ قانون آیین دادرسی کیفری باشند را نیز رسیدگی می کند.

ابلاغ نحوه رسیدگی به توهین و نشر اکاذیب درباره مسئولان نظام در «شبکه‌های اجتماعی» +سند

مصادیق این مواد قانون آیین دادرسی کیفری شامل روسای قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آنان، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، وزیران و معاونان وزیران، دارندگان پایه قضائی، رئیس و دادستان دیوان محاسبات، سفیران، استانداران، فرمانداران مراکز استان و … است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین رسیدگی به جرایم مرتبط با ورزش و اماکن ورزشی را نیز تا زمان تاسیس دادسرای ورزش به دادسرای فرهنگ و رسانه سپرده است. از دیگر موارد قابل توجه در این بخشنامه وظیفه ای است که دادستانی به دادسرای فرهنگ و رسانه داده است تا حسب ارجاع دادستان تهران به جرایم مرتبط با حوزه مد و پوشش نیز رسیدگی کند.

 

منبع:مشرق

 1. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  پس مجازات توهین کنندگان به ملت
  به خاطر انتخابشان چه می شود؟

  درود بر احمدی نژاد

 2. رحمان :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  چه عجب! متاسفم ازاین نامردی وبی وجدانی بی انصافی که طی سه سال گذشته بدترین ووحشتنک ترین اتهام های ناروا رابه بزرگ مرد تاریخ ایران اقای احمدی نژاد عزیز نسبت دادن وهیچ مسول بامعرفتی هم درمورد اینهمه اتهام حتی یگ مورد هم از ایشان دفاع نکرد شکر خدا را که دست همه این جماعت نزد مردم عزیز رو شد اینهم خواست خدای متعال بود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: