تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ - ۱۰:۴۲ کد مطلب 112963

ثروتمندی که بعد از اتّصال به ولیّ خدا تازه به آرامش رسید!

مؤمنین هم اگر ثروتمند باشند، در این تعب می‌افتند و گرفتار می‌شوند. این، یک قاعده است. دنیا، این را نشان داده است. می‌توانید از خودشان هم سؤال کنید، تنها آن‌ها را پیدا کنید و بگویید: تو که ثروتمند هستی و میلیاردری، حضرت عبّاسی بگو این تعب قلبی و جسمی را که پیامبر فرمودند، صحیح است یا خیر؟ آیا تو آرامش داری یا همیشه می‌ترسی که دائم چنین و چنان نشود؟

میدان ۷۲ : آیت الله قرهی : مرحوم حاج آقای حلوایی هم نکته‌ای را خودشان در همین زمینه بیان کردند. قبلاً بیان کردم که دلیل این که ایشان با آیت‌الله العظمی ادیب آشنا شدند، این بود که از پدرشان اطاعت کردند. ایشان می‌خواستند به حوزه بروند، پدرشان در بازار بودند و مخالفت کردند. ایشان هم دیگر پیش پدر در بازار ماندند و یک مرتبه پیش آقا سیّد علی نقی تقوی که خداوند رحمتشان کند، رفتند و گفتند: من می‌خواهم به حوزه بروم، امّا پدرم مخالفت می‌کند. ایشان فرموده بودند: تو به حوزه هم که می‌خواهی بروی، برای بندگی خدا می‌روی، بنده‌ی خدا حرف پدر را گوش می‌کند. لذا حرف پدر را گوش داد و خدا هم برایش استادی مانند آیت‌الله العظمی ادیب را قرار داد.

آیت‌الله العظمی ادیب، بزرگانی را در نجف پرورش داد، مانند آیت‌الله العظمی سیّد عبدالاعلای سبزواری. دو دوره در آن‌جا شاگردان عرفانی را تربیت کرد که غوغا و محشر بودند. بعد در ایران هم سه دوره، شاگردانی مانند آیت الله حقّ شناس و حاج شیخ رجبعلی خیّاط و … را داشت. مرحوم حاج آقای حلوایی هم به محضر ایشان آمدند.

مرحوم حاج آقای حلوایی ابتدا در شمیرانات می‌نشستند و بعد برای نزدیک شدن به ابوالعرفا به صابون‌پزخانه آمدند. آقا فرموده بودند: چون شما در ابتدا آن‌جا می‌نشستی، حالا که پیش ما آمدی، به خاطر خانواده، خانه‌ی بزرگ‌تری بگیر. ایشان هم وقتی خودش را به ولیّ خدا سپرده بود، دیگر مطیع بود. ما (خودم و امثال خودم) به ظاهر می‌گوییم: بله، هر چه شما بگویید و نسخه بدهید، عمل می‌کنیم، امّا بی‌رودربایستی دروغ می‌گوییم. اطاعت نمی‌کنیم. بیان کردم که دو بال بندگی، اطاعت و ادب است. قبول نداریم که باید اطاعت کنیم. امّا ایشان اطاعت کرده بودند و وقتی به صابون‌پزخانه آمدند، خانه‌ی بزرگ‌تری گرفتند.

لذا وقتی آمدند، همه‌ی مطالب را به آقا سپردند. خود مرحوم حاج آقای حلوایی بیان کردند: من، قبل از آن، دائم در رنجش و سختی بودم که چه می‌شود و کلاه سرم نرود و … . تا می‌دیدیم یکی از بازاری‌ها ورشکست می‌شد، می‌گفتیم: نکند ما این‌گونه شویم. تا می‌دیدیم کسی که فقط اسمش را هم می‌آورند، اعتبار بود و حتّی نیاز نبود دست‌خط بدهد، ورشکست شده، در استرس می‌افتادیم. امّا از وقتی دیگر همه را به خود آقا سپردم، آرام شدم.

یعنی مؤمنین هم اگر ثروتمند باشند، در این تعب می‌افتند و گرفتار می‌شوند. این، یک قاعده است. دنیا، این را نشان داده است. می‌توانید از خودشان هم سؤال کنید، تنها آن‌ها را پیدا کنید و بگویید: تو که ثروتمند هستی و میلیاردری، حضرت عبّاسی بگو این تعب قلبی و جسمی را که پیامبر فرمودند، صحیح است یا خیر؟ آیا تو آرامش داری یا همیشه می‌ترسی که دائم چنین و چنان نشود؟

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: