تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ - ۱۲:۴۴ کد مطلب 112974

خاتمی : اگر احمدی‌نژاد نامزد شود، من همه زندگی‌ام را می‌گذارم که او رأی نیاورد/ میان اصلاح طلبان ۵۰ نفر در قواره ریاست جمهوری هستند!

میدان ۷۲: محمد رضا خاتمی در مصاحبه ای که با روزنامه ایران داشت : – رد صلاحیت چارچوب دارد؛یا باید ثبت احوالی باشد مانند سن و تابعیت؛ یا باید در قوه قضائیه محکومیت داشته باشد یا وزارت اطلاعات بگوید پرونده امنیتی گروهکی دارد. آقای احمدی‌نژاد چه دارد؟ اگر فساد دارد در قوه قضائیه رسیدگی  کنند. […]

میدان ۷۲: محمد رضا خاتمی در مصاحبه ای که با روزنامه ایران داشت :

– رد صلاحیت چارچوب دارد؛یا باید ثبت احوالی باشد مانند سن و تابعیت؛ یا باید در قوه قضائیه محکومیت داشته باشد یا وزارت اطلاعات بگوید پرونده امنیتی گروهکی دارد. آقای احمدینژاد چه دارد؟ اگر فساد دارد در قوه قضائیه رسیدگی  کنند. اگر نه،نباید به خاطر اینکه ما دوستش نداریم؛ به ما خیانت کرده، یا مدیر بدی بوده رد صلاحیتش کرد؛ باید قضاوت را به مردم واگذار کنیم. زمانی گفتم چرا به احمدینژاد بد و بیراه میگویید و اجازه ندارد از خودش دفاع کند؟ این درد است که ما کشیدیم. سالهای سال از هر تریبونی بهتان و افترا به ما زدند و  اجازه دفاع ندادند؛ این روش خوب نیست. ما اگر اصلاح طلب هستیم میگوییم روش برای همه یکسان باشد. اگر احمدینژاد نامزد شود، من همه زندگیام را میگذارم که او رأی نیاورد اما چارچوبها را باید رعایت کرد.

– الآن میان اصلاح طلبان ۵۰ نفر در قواره ریاست جمهوری هستند؛ نمیدانم در اصولگرایی چند نفر هستند.

-متأسفانه اصولگرایی مصادره شده است. کسانی که شما میگویید دچار تغییر شدهاند، جایی در اصولگرایان ندارند. کسانی که جایگاه و رأی به نام اصولگرایی دارند اینها نیستند. همین اصولگرایان میتوانستند لیست مستقل بدهند؟ اگر لیست میدادند رأی میآوردند؟ نه؛ چون جامعه هنوز نمیداند اینها که هستند؟ باید منتظر باشیم اینها که خود را از هسته اصلی اصولگرایی جدا کردند،سر دعواهای شخصی جدا شدند؟ بیرونشان کردند ؟یا فکر کردند راه شان غلط است و باید تغییر دهند. خب این راه اگر تغییر کرده کجاست؟ شما میبینید که موضع اصلاح طلبان درباره رسانه،آزادی، روابط خارجی، مسائل اجتماعی، زنان،قومیتها، اقلیتها و… مشخص است. با همه گسترهای که دارند میشود در یک چارچوب گذاشت. دوستان اصولگرای معتدل که خیلی عزیزند و ما هم باید با آنها کار کنیم  اگر بخواهند جریان اجتماعی داشته باشند باید در همه این مسائل مواضع خود را مشخص کنند. اصولگرایان اصلی مشخص کردند؛معلوم است راجع به سیاست خارجی، مسائل اجتماعی و… چگونه میاندیشند. مجلس دست این افراد بود و  حمایت هایشان از احمدینژاد و کارشکنی هایشان علیه روحانی مشخص کرد مواضعشان چیست. اما بقیه چه؟  اصولگرایان معتدل با برجام موافق بودند اما اگر میخواهند در جامعه جایگاه داشته باشند باید برنامه آتی شان را در برجام ۲، ۳، ۴  و ۵ مشخص کنند. جامعه ایران خیلی متحول شده است؛ بویژه با این فضای مجازی نمیتوان لای خواب دو تا قالی بخوابید؛ آن وسط له میشوید. جامعه نیازمند این است که این آقا چه در این فهرست چه در آن فهرست راجع به مسائل مختلف چه میگوید؟ اصولگرایان معتدل که بسیار هم آدمهای خوب،عزیز و شریفی هستند اگر به این مسأله توجه نکنند،ادامه حیاتی برایشان متصور نیست.

-مانیفست اصلاح طلبی در عمل و تئوری معلوم است، ممکن است حدود آن تغییر کند، اما چارچوب آن مشخص است.اما اصولگرایی به چه معناست؟ میگویند تقوا، مبارزه با فساد و امثالهم… این گفتمان نیست، آرمانهای بشریت است.گفتمان باید بگوید آزادی چیست ؟ انتخابات چیست؟ و… این همه اتفاق در داخل و خارج کشور میافتد و حاکمیت حرفی میزند. در واکنش، اصولگرایان میگویند ما هم همین را میگوییم. اگر اصولگرایی این است، جریان نیست؛ دنباله روی است. فکر میکنم اصولگرایی گفتمانی نداشته که بخواهد به بن بست برسد یا نرسد.در این جا اصولگرایانی که راه خود را جدا کردهاند اگر مواضع خود را تبیین نکنند، به همین سرنوشت دچار میشوند. اصولگرایی یک جریان سیاسی وابسته به قدرت است که تا زمانی که قدرت وجود داشته باشد،روی شانههای آن جنب و جوشی دارد ؛ استقلال ذاتی ندارد. آقای بادامچیان اخیراً گفتهاند ما در انتخابات ریاست جمهوری آینده یک کاندیدای مؤتلفها‌‌ی خواهیم داشت. حالا ببینیم و تعریف کنیم. کسانی که در تهران به لیست ۳۰ نفره امید رأی دادند،  به جریان سیاسی اعتماد کردند  اما آنهایی که به اصولگرایان رأی دادند، به جریان اصولگرایی اقبال نکردند، به حاکمیت اعتماد داشتند. از مجلس ششم تا الآن آرای آقای حداد عادل را ببینید؛مجلس ششم با ۶۰۰ هزار  رأی آن گونه شد و مجلس هفتم با ۷۰۰ هزار رأی اول شد. الآن یک میلیون رأی دارد که نشان میدهد پایگاه  رأی ثابت است؛ تفاوتی نکرده است.

-موضوع مهم در انتخابات ۹۲ نجات کشور بود نه پیروزی یک جریان سیاسی مثل اصلاح طلبان؛ کشور در سراشیب سقوط بود.باید کسی روی کار میآمد که مشی گذشته را نداشته باشد.ما طبقهبندی کرده بودیم.آن زمان صحبت هایی بود که آقای عارف و روحانی را هم رد کنند، آن زمان برنامهای داشتیم و بر سر این صحبت کردیم که حتی اگر بین آقای جلیلی و آقای ولایتی مخیر شدیم، برویم پشت آقای ولایتی. چون هدف ما نجات کشور بود. میدانستیم آن خط مشی باید عوض شود.بنابراین آن آمادگی در جریان اصلاحطلب بود که از نیروهای اصلی خود عدول بکنند به نیروهای پایین تر. زمانی که در کوران  کار قرار گرفتیم، جریان کاملاً دموکراتیک پیش رفت.اولاً درست است که آقای روحانی خودش را درون جریان اصلاح طلب تعریف نمیکرد، اما برنامهها و شعارهایی که مطرح کرد کاملاً اصلاح طلبانه بود. یعنی همپوشانی کامل با دکتر عارف داشت. ما میدانستیم با این مشی اگر هر دو میآمدند،امکان پیروزی هیچ کدام وجود نداشت.این مشی دموکراتیک بر دو چیز استوار بود یکی خواست و اهتمام  بدنه جریان اصلاح طلبی بود که چه میخواهد؟ مرکزیت جریان اصلاحات که با استانها و شهرستانها ارتباط داشت، خواستههای آنان را تبلور میداد؛ این گونه نبود که ۱۲-۱۰ نفر در تهران نشسته باشند و روحانی را دوست تر بدارند؛ یا به نظر ما بهتر است؛ اصلاً اینگونه نبود.بعد هم یک کار علمی بود. نظرسنجی انجام شد؛ با همه مشکلاتی که نظرسنجی در کشور ما دارد؛ اختلاف رأی آقای عارف و دکتر روحانی خیلی کم بود؛ من معتقدم اگر روحانی کنار میرفت و آقای عارف میماند، آقای عارف الآن رئیس جمهوری بود.

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 8 Thumb down 0

  جناب اصلاح طلب… قبلا هم در سال ۸۴ و ۸۸ تمام زندگیتان را گذاشتید که احمدی نژاد رای نیاورد .

 2. احمد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 6 Thumb down 0

  راست میگوید هرکس غیر از خودشان باشد این گروه سعی میکنند نابودش کنند البته دست مردم محروم بالا ترازاین حرفها ست اشرافیت

 3. رحمان :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 0

  اقای خاتمی توصیه میکنم خودتو دربدر واواره نکن چون خرج بیخودی میکنی واخرشم همه داشته هات بباد فنا میره ودربدر کوچه وخیابان میشی وخدای نکرده شاید کاتون خوابم بشی حالا به ریسکی بکن واز رفقات هم کمک بگیر هرچه باداباد ولی یادت باشه احمدی نژاد هم از کل واجدین شرایط رای دهندگان همچی بفهمی یه چهل میلیونی ببینای چشم شما ودارودسته تو رای میاره ها دوراز چون نمیگم بکوری چشم نه میگم ببینایی چشمتون ?? بهار ۹۶عشقی داره زندهباد حاج محمود??

 4. رضا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  بعید می دانم که حضرات بتوانند از یک ریال پول شان هم بکذرند بخاطر آرمان هایشان . شاید از جان و مال مردم مایه بگذارند ولی از حساب های بانکی خارج از دسترس شان ، هرگز … اگر به رأی مردم بها می دادید ، آن ها را بر سر ادعای پوچ و هیچ خود در انتخابات ۱۳۹۸ چنین بر کف خیابان ها نمی کشیدید … شما قادر نیستید که حقیقت را درک کنید ، زیرا شکم هایتان از حرام پر شده است

 5. عبدالله ستمدیده :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  حتما بوی مسکن مهر به دماغتان خورده, اما میدانید با آمادن این مرد مجددا دست شما از نفت کوتاه خواهد شد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: