تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ - ۱۳:۴۸ کد مطلب 112986

عامل حقوق نجومی، فیش‌های نجومی را کنترل می‌کند!

در مقابل افزایش نجومی حقوق مدیران دولتی، حقوق کارمندان از ۱۷درصد در سال گذشته به۱۲درصد در سال جاری رسید که علت این کاهش را کاهش تورم در کشور عنوان کردند حال باید منتظر بود و دید که آیا دولتی که خود عامل حقوق نجومی است می‌تواند فیش‌های نجومی را کنترل کند و یا نه.

میدان ۷۲ :با توجه به اینکه قشر عظیمی از جوانان این مرز و بوم با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند و هر روز به دنبال کار و یا استخدام در دستگاه‌های دولتی هستند اما وقتی پرسو جو می‌کنند دولت مردان اظهار می‌کنند که وضعیت دولت برای استخدام مناسب نیست و به این زودی ها انتظار استخدام در دستگاه‌های دولتی وجود ندارد.

جوانانی که با بیکاری دسته و پنجه نرم می‌کنند برای فرار از بیکاری که منشأ فساد و آسیب های اجتماعی است و یا برای گذراندن زندگی خود حتی به حقوق حداقلی نیز راضی هستند تا از این وضعیت بلاتکلیفی خارج شوند.

اما چند ماهی است در شبکه های مجازی فیش‌های حقوقی برخی مدیران عامل بانک ها و برخی موسسات دولتی در حال چرخش است و این امر موجب بدبینی مردم به نظام شده است در حالی که نظام با این فیش های حقوقی کاملاً مخالف است اما متاسفانه برخی دولت مردان به علت بی توجهی و عدم نظارت بر سایر دستگاه‌ها موجب شده است مدیران حقوق چند صد میلیونی دریافت کنند این در حالی است که تعداد زیادی جوان بیکار در کشور  و در جستجوی کار، روز خود را شب می‌کنند.

این روزها مردم با شنیدن حقوق‌های غیر متعارف برخی مدیران حساس‌تر شده و هر روز در شبکه های مجازی به دنبال فیش‌های نجومی و یا علت پرداخت چنین دستمزدهایی هستند.

یکی از سیاست‌های دولت یازدهم این است که وقتی دولت مردان قادر به پاسخگویی نیستند یا تمایلی به پاسخ دهی ندارند موضوع را به دولت‌های گذشته ربط می‌دهند حال با بررسی مقایسه اماری در دولت یازدهم و دولت‌های گذشته تاحدودی می‌توان به دلایل دستمزدهای نجومی پی برد.

مقایسه آمار حقوق دستمزد روحانی و کابینه دولت با دولت گذشته؛ این آمار را با افزایش حقوق ۱۲% کارمندان مقایسه کنید!!!

به عنوان مثال در دولت گذشته حقوق رئیس جمهور حدوداً ۵۰ میلیون ریال بود که در دولت یازدهم این رقم با افزایش ۴۴۰ درصدی به ۲۵۰ میلیون ریال افزایش یافته است و وزرای دولت گذشته که نزدیک به ۴۰ میلیون ریال حقوق و دریافت می‌کردند با افزایش ۵۷۰ درصدی این رقم به ۲۰۰ میلیون  افزایش یافت همچنین معاونین دولت که ۴۰ میلیون دریافتی داشتند در دولت یازدهم با ۵۵۰ درصد افزایش به ۲۲۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

معاونین وزرا که ۳۰ میلیون ریال دریافتی داشتند اکنون در دولت یازدهم با افزایش ۵۳۰ درصدی ۱۶۰ میلیون ریال دریافت می‌کنند و استانداران نیز از ۳۰ میلیون ریال به ۱۶۰ میلیون ریال با افزایش ۴۳۰ درصدی مواجه شدند و … این در حالی است که کارمندان ساده دولت با ۱۲ درصد افزایش حقوق مشغول به کار هستند.

نکته جالب توجهی که در این افزایش حقوق وجود دارد این است که حقوق رئیس جمهور ۴۴۰درصد افزایش داشته و در مقابل افزایش حقوق کارمندان را از ۱۷درصد در سال گذشته به۱۲درصد در سال جاری تبدیل کرده است و علت این کاهش درصد افزایش حقوق کارمندان را کاهش تورم در کشور عنوان می‌کنند.

حال با مقایسه حقوق کارمندان معمولی و کارمندان ارشد و همچنین دولت گذشته می‌توان به دلایل افزایش نجومی فیش‌های حقوق پی برد و دولت یازدهم با این افزایش نجومی حقوق کارمندان ارشد دولت دیگر نمی‌تواند اظهار بی اطلاعی کند چرا که ریشه این حق و حقوق‌های نجومی به خود دولت باز می‌گردد که موجب شده است سایر دستگاه‌ها نیز به تبع دولت اقدام به افزایش حقوق و مزایای خود کرده است.

براساس اظهارات اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین موضوع ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان دستگاه های اجرایی مشمول این قانون و سایر مشمولین ماده مذکور به استثنای مشمولین بند(۵) این تصویب نامه به میزان نه میلیون ریال وحداکثر حقوق و مزایای مستمر این قبیل کارمندان هفت برابر حداقل حقوق مذکور در این بند تعیین شده است.

حال باید دید دستورات معاون اول رئیس جمهور به نتیجه خواهد رسید یا نه؟

با توجه به حجم مدیران دولتی می‌توان به این نتیجه رسید که با اجرای قانون کاهش حقوق تورم کنترل شده و زمینه برای اشتغال جوانان نیز فراهم شود.

منبع :اورامی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: