تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۷ - ۰۳:۱۳ کد مطلب 113004

یادداشتی از عبدالرضا داوری

توهم نو فرقانیسم

میدان۷۲/عبدالرضا داوری: اخیرا جناب آقای رضا غلامی طی سخنرانی در دانشگاه امام صادق(ع)، رییس جمهور سابق و حامیانش را به “نو فرقانیسم” متهم کرده است. در این رابطه ذکر دونکته ضروری است: اول- محتوای سخنان جناب آقای رضا غلامی بیش از آنکه متکی به اسناد و مواضع رسمی دکتر احمدی نژاد و همفکرانشان باشد، مبتنی […]

میدان۷۲/عبدالرضا داوری: اخیرا جناب آقای رضا غلامی طی سخنرانی در دانشگاه امام صادق(ع)، رییس جمهور سابق و حامیانش را به “نو فرقانیسم” متهم کرده است. در این رابطه ذکر دونکته ضروری است: اول- محتوای سخنان جناب آقای رضا غلامی بیش از آنکه متکی به اسناد و مواضع رسمی دکتر احمدی نژاد و همفکرانشان باشد، مبتنی بر شایعه سازی ها و محتوای بولتن هایی است که طی سالهای ۹۰ و ۹۱ برای تخریب رییس دولت نهم و دهم در برخی مراکز خاص تهیه و توزیع می شد. در این نوع بولتن ها، روزانه دهها نقل قول دروغ به دکتر احمدی نژاد و اطرافیانشان منتسب و در محافل گوناگون دست به دست میشد؛ به عنوان نمونه اگر متن تمام سخنرانی ها، مصاحبه ها ، یادداشتها و مقالات دکتر احمدی نزاد، مهندس مشایی و حامیان دولت نهم و دهم را جستجو کنید مطلقا عبارات یا محتوایی که جناب رضا غلامی به این شرح به حامیان دولت سابق منتسب می کند را نخواهید یافت و این عبارات از جنس همان عباراتی است که بولتن نویسان ضداحمدی نژادی می ساختند و به رییس جمهور سابق و یارانشان نسبت می دادند : “امروز جماعت انحرافی نیز می گوید : فقه دیگر چیست؟! ما خودمان با اتکاء به مقام کمال انسانی، می توانیم با امام زمان (ع) ارتباط برقرار کنیم و تکالیف کلان اسلامی را از حضرت (ع) دریافت کنیم. علاوه بر این، می گوید : دیگر دوران رساله عملیه و اینکه فقیهی در گوشه حوزه بنشیند و احکام اسلامی را جزء به جزء استنباط و سپس ابلاغ کند، سپری شده است؛ ما امروز میتوانیم با قرار گرفتن در مسیر انسان کامل، و با بهره گیری از عقل، تکلیف خودمان را در مواجهه با مسائل اجتماعی روشن کنیم. می گوید : دوران فقه و مرجعیت سپری شده است؛ اساسا دوران اسلام به معنای دین خاص سپری شده و دوره انسان فرارسیده است!” (۱) ای کاش جناب رضا غلامی که خود را محقق و پژوهشگر معرفی می کنند، منبع این سخنان مورد استناد خود را شامل معرفی گوینده و مرجع انتشاردهنده این سخنان را معرفی می کردند تا شامل این حدیث نبوی نباشند که فرمودند:”در دروغگو بودن فرد همین بس که هرچه را شنید، نقل کند.”

دوم- جناب رضا غلامی ، پایه اتهام نو فرقانیسم علیه دولت سابق را بر ادعای ضدیت دولت سابق با روحانیت و مرجعیت قرار داده و اظهار داشته است:” من نام این بحث را، خطر ظهور نو فرقانیسم گذاشتم؛ اما چرا نو فرقانیسم؟ چه نسبتی بین این ها و گروهک ضاله و معدوم فرقان می توان یافت؟ به این دلیل که وقتی انسان به تاریخچه گروهک فرقان در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نگاه می کند، مشابه همین افکار سطحی و نامعقول را در آنها می بیند؛ همین اسلام منهای مرجعیت و روحانیت را می بیند.” (۲)
ادعای جناب آقای غلامی در ضدیت دکتر احمدی نژاد با مرجعیت و روحانیت دقیقا تکرار سخنان دو ماه قبل جناب سعید حجاریان که گفته بود “مخالفت احمدی نژاد با روحانیت برنامه ریزی شده است.” (۳) بوده و نه تنها مستند به هیچ منبع و سند معتبر و موثقی نیست بلکه موارد متعددی در رد ادعای ایشان وجود دارد که پنج نمونه از آن در ادامه ارائه می شود:
نمونه اول- اظهارات دکتر احمدی نژاد
دکتر احمدی نژاد(۱۵/۱۰/۸۴): « امروز حوزه و دولت در کنار یکدیگر هستند و من بین حوزه، دولت و نظام فاصله‌ای نمی‌بینم و اینها را جدای از یکدیگر نمی‌دانم. دولت در مورد قم و حوزه علمیه قم احساس تعهد و وظیفه می‌کند. دولت و خزانه عمومی نمی‌تواند خود را از مسوولیت ترویج فرهنگ اسلامی دور نگه دارد… از اوایل انقلاب برخی از اندیشه‌های انحرافی آگاهانه و از روی برنامه‌ریزی مطرح شد که یکی از آنها این بود که دولت نباید به مراکز دینی کمک کند، چرا که این مراکز دولتی می‌شوند، ولی به نظر من این حرف غلطی است. مگر می‌شود دولت اسلامی خود را از حوزه دین بیرون بکشد؟…» (۴)
نمونه دوم- تقید دکتر احمدی نژاد در پرداخت خمس اموال خود به مرجعیت دینی
کتاب فرزند ملت:”دکتر احمدی نژاد حساسیت خاصى به پرداختِ خُمس داراییش دارد. و براى خودش سال خُمسى دارد. هر سال، یک روز جمعه، دکتر و همسرش از صبح تا شب مى نشینند و خُمس آن سال راحساب –کتاب مى کنند. حتى اگر یک کیلو برنج اضافى هم باشد، آن را هم حساب مى کنند. بعد مبلغ خُمس را مى فرستند دفتر مقام معظم رهبرى. بچه هایش هم وقتى هر کدام به صورت ساعتى، در مدرسه اى شروع به تدریس کردند و حقوق بگیر شدند، از آنها خواست براى خودشان سال خُمسى تعیین کنند.” (۵)
نمونه سوم- اظهارات حجت الاسلام دکتر ناصر سقای بی ریا، مشاور رییس دولت نهم در امور روحانیت
حجت الاسلام دکتر ناصر سقای بی ریا: «من از آقای احمدی‌نژاد شنیده‌ام که با تواضع، خود را خاک پای علما معرفی کردند. مگر آقای احمدی‌نژاد با حمایت فضلای جوان و روحانیت سرکار نیامد؟ مگر مراجع تقلید ما برای آمدن آقای احمدی نژاد دعا نکردند؟ مخالفان تلاش می‌کنند این پشتیبانی عظیم را از دولت بردارند و این امر بسیار طبیعی است که مخالفان نقاط قوت را تبدیل به نقاط ضعف کنند. آقای احمدی نژاد می‌گوید براساس این اصول و مواضع اعتقادی، اعتقاد به روحانیت و مراجع دارم و در رفتار و کردارش هم به نمایش می‌گذارد این حمایت، حمایتی گفتمانی است». (۶)
نمونه چهارم- اظهارات جناب آقای محمد حسین صفار هرندی، وزیر ارشاد دولت نهم
دکتر محمد حسین صفار هرندی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور، در نشست بصیرت که در مسجد اهل بیت(ع) قم برگزار شد، در پاسخ به سئوالی در خصوص رابطه دولت با روحانیت و مرجعیت، به نقل و بیان خاطره ای از آخرین دیدار دکتر احمدی نژاد با مراجع عظام تقلید پرداخت و گفت: در آخرین سفری که دولت به همراه رییس جمهور خدمت مراجع رسیدند جلسات بسیار خوبی برگزار شد.
وی ابراز داشت: یکی از برنامه‌های رییس جمهور و هیات همراه وی ملاقات با حضرت آیت الله مرحوم فاضل لنکرانی بود، برخی ها قبلا طوری زمینه چینی و فضا سازی کرده بودند که این سفر را متزلزل کرد و حتی زمانی که ما به نزدیک بیت ایشان رسیده بودیم مطمئن نبودیم این ملاقات انجام می شود، چون برخی نمی خواستند دکتر احمدی نژاد با حضرت آیت الله فاضل لنکرانی دیدار کند و مدام تکرار می کردند که حضرت آقای فاضل مایل نیستند شما را ببینند.
وی اضافه کرد: وقتی ما وارد بیت این مرجع تقلید شدیم دیدیم چهره ایشان در هم و گرفته است، حضرت آیت الله فاضل که لب به سخن گشود بحثی را مطرح کرد که معلوم بود زمینه قبلی آن بهم زدن این دیدار بوده است، ایشان گفت: این مملکت، مملکت دیانت و تشیع است و روحانیت هم سردمدار این جریان است و هر کس در مقابل روحانیت صف آرایی کرده پوزه اش به خاک مالیده شده است.
وزیر ارشاد دولت نهم تصریح کرد: وقتی نوبت به دکتر احمدی نژاد رسید دقیقا عین سخنان مرحوم حضرت آیت الله فاضل لنکرانی را تکرار کرد و گفت بدون روحانیت کشور معنا ندارد، ما هم اگر در این جایگاه [ریاست جمهوری] واقع شدیم به نیابت از شماست.
دکتر صفار هرندی عنوان کرد: دکتر احمدی نژاد همچنین در این ملاقات خاطره ای از سفر خود به آمریکای لاتین تعریف کرد و گفت ما وقتی که از وضعیت حوزه های علمیه و روحانیت سخن به میان آوردیم آنها ابراز تمایل کردند که در این مناطق کرسی های تبلیغی با استفاده از ظرفیت های حوزه های علمیه شکل بگیرد.
وی افزود: من وقتی دیدم آقای احمدی نژاد اینگونه سخن می گوید، نگاهی به چهره مبارک حضرت آیت الله فاضل لنکرانی انداختم و دیدم مرحوم حضرت آیت الله فاضل لنکرانی چهره شان متبسم و گشوده شد و این جلسه با خوشی تمام شد، فاصله میان نگاه غضب آلود و نگاه محبت آمیز کمتر از نیم ساعت بود.
وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش از برخی تلاش ها برای عدم برقراری ارتباط مناسب دولت و مرجعیت پرده برداشت و تاکید کرد: در اینکه کسانی دوست داشتند رابطه دولت و مراجع خوب نباشد هیچ گونه تردیدی نیست، برخی از افراد مدام در میان دو شهر قم و تهران در حال هروله و رفت و آمد بودند تا رابطه دولت و مرجعیت را به هم بزنند و این کار را برای خود ماموریت می دانستند و متاسفانه در این کار خود موفق هم شدند. (۷)
نمونه پنجم- حمایتهای مالی بی سابقه دولت نهم و دهم از نهاد روحانیت
با آغاز به کار دولت نهم، حوزه های علمیه به عنوان مبداء اصلی روحانیت به صورت رسمی در بودجه کشوری قرار گرفت: سال ۸۵، ۳۲ میلیارد تومان که در سال ۸۷، با رایزنی شورای عالی حوزه های علمیه، بودجه‌ عمرانی هم بر آن افزوده شد و جمعا به ۱۱۵ میلیارد تومان رسید، سال ۸۸ نیز حدود ۱۷۳ میلیارد تومان درنظر گرفته شد؛ ۵۸ میلیارد تومان برای امور فرهنگی و آموزشی، ۸۵ میلیارد تومان برای امور عمرانی و ۳۰ میلیارد تومان در اختیار دولت که بر اساس صلاحدیدش می‌تواند به حوزه اهدا کند. این اتفاق اگرچه در گذشته با روش های غیرمستقیم رخ می داد؛ البته نه به اندازه این مبالغ، اما در دولت نهم و دهم رسما حوزه صاحب بودجه شد.(۸)
در واقع برخلاف جناب آقای غلامی که تلاش دارد رییس دولت سابق را در تضاد با روحانیت نشان دهد، یکی از سیاست های فرهنگی دولت دکتر احمدی نژاد، سیاست توسعه حمایت های مالی از حوزه های علمیه به عنوان مهم ترین نهاد روحانیت بوده است. بر اساس این سیاست، بودجه حوزه های علمیه در سال ۱۳۹۰ که هنوز مشکلات مالی و تحریم گریبان کشور را به صورت جدی نگرفته بود، نسبت به سال ۱۳۸۴ که آخرین سال دولت هشتم بود، حدود ۳۵ برابر افزایش را نشان میدهد. البته با در نظر گرفتن تخصیص واقعی بودجه، این مبلغ حدود ۲۰ برابر می باشد. چنین حجم افزایشی در بودجه یک نهاد، نشان از سیاست گذاری و اهتمام ویژه دولت های نهم و دهم به آن را دارد.(۹)
این در حالی است که بودجه اختصاص یافته برای عمران و آبادانی مساجد و مصلاهای محل اقامه نمازهای جمعه به عنوان مراکز اصلی فعالیت روحانیت از ۵ میلیارد تومان در سال ۱۳۸۳ به ۳۹۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۰ افزایش یافت. از سوی دیگر بودجه قرآنی کشور نیز در سال ۱۳۸۳ مبلغی حدود ۳ میلیارد تومان بود که به دستور آقای احمدی‌نژاد، این رقم در سال ۱۳۹۰ به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. (۱۰)
در همین رابطه حجت الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب، رئیس سابق مرکز خدمات حوزه های علمیه نیز گفته است: ” در طول ۱۴سال مدیریت، بهترین روابط را با دولت نهم و دهم داشته ام، چرا که ایشان در امور دینی بسیار جدی بودند. برای نمونه برای ساخت مسکن طلاب، بعضاً برای تسهیلات مشکل داشتیم، اما در دولت های نهم و دهم، اعتبارات خوبی برای مرکز خدمات در نظر گرفتند و اصرار نیز داشتند که حتما از این تسهیلات استفاده کنیم؛ می توان گفت که صمیمانه ترین روابط در میان دولت ها را با دولت آقای احمدی نژاد داشته ایم. تا کنون بالاترین درصد اعتبار دریافت شده در نهادهای حوزوی از سوی دولت متعلق به مرکز خدمات حوزه های علمیه بوده، چرا که بیش از ۷۰درصد بودجه در نظر گرفته شده برای این مرکز پرداخت شده است.”(۱۱)
اینها مشتی نمونه خروار بود که ادعای جناب رضا غلامی در مورد تضاد دولت نهم و دهم با نهاد روحانیت به عنوان مبنای اتهام نو فرقانیسم را ابطال می کند.
در اینجا ذکر این نکته نیز لازم است که خط اتهام فرقانی بودن علیه دولت سابق و جناب دکتر محمود احمدی نژاد پیش از این از دفتر جناب هاشمی رفسنجانی و نزدیکان ایشان تولید و تبلیغ شده و متاسفانه جناب رضا غلامی نیز با ترویج اتهام نو فرقانیسم پازل مورد نظر جناب هاشمی رفسنجانی را تکمیل کرده است.
به عنوان نمونه سایت رسمی جناب هاشمی رفسنجانی در تاریخ ۵/۳/۹۳ دکتر احمدی نژاد و نزدیکانش را به گروه فرقان مشابهت داده و می نویسد:” امروز پنجم خرداد است. بیست و پنجمین سالروز ترور هاشمی. به کینه تحجر و به افراط فرقان. ترورهاشمی روایت تاریخی دارد. روایتی به بلندای تاریخ نظام. از خرداد ۵۸ تا خرداد ۸۸٫ ازفرقان تا جریان انحرافی. ترور هاشمی روایتی ناکام دارد.از ترور فیزیکی تا ترور شخصیت.” (۱۲)
و جناب علی مطهری نیز همسو با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، دکتر احمدی نژاد و نزدیکانش را به گروه فرقان مشابهت داده و گفته بود: ” حرف‌های مشایی و احمدی‌نژاد را که می‌شنوم یاد جزوه‌های گروه فرقان می‌افتم .” (۱۳)
در پایان باید اذعان نمایم که برخلاف نظر جناب آقای رضا غلامی، دکتر محمود احمدی نژاد و همفکرانش همانطور که با نظریه “اسلام منهای روحانیت” مخالفت می ورزند ، با منش “روحانیت منهای اسلام” هم مبارزه می کنند.
والسلام علی عباد الله الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه

منابع:
(۱) http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950317000012
(۲) همان
(۳) http://l1l.ir/6ci
(۴) http://l1l.ir/6cj
(۵) همشهری ماه- بهمن ۱۳۸۸
(۶) http://aftabnews.ir/vdccosq4.2bqm48laa2.html
(۷) http://www.rasanews.ir/detail/News/77563/-100
(۸) همشهری ماه- بهمن ۱۳۸۸
(۹) http://l1l.ir/6cl
(۱۰) http://l1l.ir/6cm
(۱۱) http://l1l.ir/6cn
(۱۲) http://l1l.ir/6co
(۱۳) http://www.khabaronline.ir/detail/223484/Politics/parties

 1. علیپور :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  این دکترهای تقدیمی و پازلی چون چیزی در چنته ندارند جهت خوش رقصی به پدر بزگشان میخواهند خودرا به آنها معرفی کنند و به علت عدم درک و سواد کافی از اراجیف تکراری استفاده میکنند.

 2. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  تبلیغاتی که امروز در رسانه ها می بینیم
  از جنس طغیان و خصومت با احمدی نژاد است

 3. ی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 2

  شاید ایشون از شخصیت دیگری که آقای احمدی‌نژاد یا مهندس مشائی از او خط می‌گیرد، نقل قول می‌کند و نمی‌خواهد اسمی از او بیاوردی

 4. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  هر که احمدی نژادی است
  هست
  و هر که هست
  احمدی نژادی است

 5. رحمان :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  درود وسپاس از این روشنگری در پناه حق سربلند باشید

 6. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 0

  احمدی نژاد:
  کارشان تمام است

 7. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  از احمدی نژاد چه بخواهیم؟
  آیا از احمدی نژاد
  غیر از خودش را بخواهیم؟
  اینکه خسارت است!

 8. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 0

  سلام بر مشایی

 9. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 0

  انسان هر چه آزاد تر
  احمدی نژادی تر

 10. مریم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  آفای داوری کاشکی شما این سخنان را در همان دانشگاه امام صادفبیان کنید

 11. اکبر ی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  فقط این این اقا ی غلامی مد عی دین مداری و همچنین علی مطهر ی مدافع سران فتنه و جنا ب پدر یز گ فتنه تشخیص داد ند که دو لت قبل و حا میا نش نو فر قانیسم هستند !!
  بهانه دیگر ی برای تخریب ایشان و دو لتتش پیدا نکردن و از او هام و خیالات و اهی خو د استفا د ه می کنند
  خدا رو زیشان را جا ی دیگر حو اله کند این ابا طیل به سر انجام نمی رسد !!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: