تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۷ - ۰۳:۱۹ کد مطلب 113006

از خلاقیت تا شهرت

از خلاقیت تا شهرت

از خلاقیت تا شهرت یک مجموعه، یک نماهنگ و یک فیلم سینمایی حاصل کار جوانی ست که این روزها نامش در کنار حاج احمد متوسلیان بر تارک سینمای کشور خودنمایی می‌کند و حقیقت این توجه نیز جز از راه زحمت و ممارست حاصل نشده و امیدوارم هم چنان در ادامه مسیر پرپیچ‌وخم هنر، پررنگ‌تر از […]

از خلاقیت تا شهرت
یک مجموعه، یک نماهنگ و یک فیلم سینمایی حاصل کار جوانی ست که این روزها نامش در کنار حاج احمد متوسلیان بر تارک سینمای کشور خودنمایی می‌کند و حقیقت این توجه نیز جز از راه زحمت و ممارست حاصل نشده و امیدوارم هم چنان در ادامه مسیر پرپیچ‌وخم هنر، پررنگ‌تر از سابق بدرخشد؛ اما اجازه دهید به‌علاوه آن سه اثر یک کلیپ دیگر را هم اضافه کنیم، نماهنگی در خصوص شهدای غواص بانام “چشم‌به‌راه” که احتمالاً تولید و ساختش بعد از سه اثر ذکرشده حاصل گردیده است. نماهنگی که نه‌تنها یک‌بار که بارها و بارها دیده‌ام و هر بار با دقت بیشتر عنوان‌بندی آن را نگاه کرده‌ام تا مطمئنم شوم این اثر نیز کار همان جوان معروف این روزهای کشور است و هر بار با تعجب فراوان مطمئن‌تر از قبل شدم.
سه اثر ابتدای در یک مورد باهم در اشتراک‌اند، اشتراکی که در اثر چهارم نه‌تنها وجود ندارد که در تضاد کامل آن قرارگرفته است و آن شهرتی است که سازنده این آثار از آن برخوردار شده است.
محمدحسین مهدویان بدون شک وقتی پشت دوربین نماهنگ “چشم‌به‌راه” رفته آن‌قدر معروف و مشهور بوده است که هرگز در مجموعه “آخرین روزهای زمستان”، “ایستاده در غبار” و حتی نماهنگ ” از خون جوانان وطن لاله رمیده” نبوده است. شهرتی که در نماهنگ “چشم‌به‌راه” آن‌چنان تأثیر خود را گذاشته که آن جوان خلاق و تیزهوش را بدل به یک سرسری ساز ایدئولوژیک نما کرده است. معضلی که نه‌تنها محدود به جغرافیا، بلکه در درون تمامی انسان‌ها در صورت عدم کنترل همچون ویروسی مهلک سرتاسر وجود را آرام و آهسته تسخیر کرده و فرد را از درون تهی می‌کند و زمانی که شخص به خود می‌آید که دیگر کار از کار گذشته است. وقتی آخرین اثر محمدحسین مهدویان را دیدم دلم طاقت نیاورد و دست‌به‌قلم شدم تا شاید به‌اندازه و وسعت خود هشداری دوستانه بیان کنم به عزیزی که سه اثر ابتدایی‌اش مملو از خلاقیت‌های بی‌نظیری ست که هر مخاطبی را به وجد آورده و او را مجبور می‌کند نه یک‌بار که چند بار دیگر نیز اثر هنری را ببیند، جوانی که این روزها به به‌قدری او را بزرگ کرده‌اند که دیگر در ابعاد واقعی و حقیقی‌اش نمی‌گنجد. یک روز او را ستاره بی‌بدیل سینما و روزی دیگر آن را آوینی زمانه نام نهادند و خدا می‌داند فردا چه نامی برای او دست‌وپا کنند؛ اما امیدوارم او تن به این تعاریف و تمجیدها ندهد و همچون همان خالق سه اثر ابتدایی، خلاقانه دست به ساخت و تولید آثار ماندگار متعددی برای این سرزمین زده که هرکدام بر تارک سینما و هنر این کشور نمایان گردد. امیدوارم این هنرمند عزیز و جوان که در ابتدای راهش قرار دارد خوب بداند که رسانه او همان فیلم‌هایش هستند پس‌نیازی به نوشتن یادداشت برای فلان رسانه‌ی که اغلبِ اپوزیسیون نماها در آن جمع‌اند و یا مصاحبه و گفتگوهای بیش‌ازحد نداشته و نخواهد داشت و هر بار که دکمه ضبط دوربینش را روشن می‌کند بداند که او نه آوینی زمانه است و نه تک‌ستاره سینمای ایران و تنها بداند او یک جوان ساده همانند تمامی جوانان این سرزمین است که برای اعتلای فرهنگ و هنر کشورش در خط مقدم تجاوزهای فرهنگی بدون حمایت سازمان‌ها و نهادهای که هرکدام در اوج ولنگاری فرهنگی ساز و نوای خود را می‌نوازند و تنها به یاری و مدد خداوند و هم‌چنین خلاقیت و ممارست خود اثر هنری خلق خواهد کرد.
پس بی‌صبرانه به انتظار ساخت آثار بعدی ش خواهیم نشست.

محمد محمدی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: