تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۸ - ۱۳:۴۶ کد مطلب 113063

حقوق‌های میلیونی و راهبرد ایجاد الیگارشی مدیران

این بخت بد مدیرعامل بانک رفاه بود که پای فیش حقوقی اش را به رسانه ها کشاند وگرنه یک پرس و جوی ساده از همین کارمندها و کارکنان دولتی که دور و اطرافتان و اطرافمان هستند نشان می دهد که قصه پرداخت های متفاوت و در یک نظام اداری مثل نظام اداری ایران نجومی! به مدیران ارشد دولتی رویه ای است که در این دو سه سال حسابی باب شده و اصلا مبدل شده است به یک امر عادی در نظام اداری کشور.

میدان ۷۲/ علی نادری: این بخت بد مدیرعامل بانک رفاه بود که پای فیش حقوقی اش را به رسانه ها کشاند وگرنه یک پرس و جوی ساده از همین کارمندها و کارکنان دولتی که دور و اطرافتان و اطرافمان هستند نشان می دهد که قصه پرداخت های متفاوت و در یک نظام اداری مثل نظام اداری ایران نجومی! به مدیران ارشد دولتی رویه ای است که در این دو سه سال حسابی باب شده و اصلا مبدل شده است به یک امر عادی در نظام اداری کشور.

یک مثال کوچکش وزارت آموزش و پرورش است؛ طبق آمار دولتی بودجه پرداخت حقوق در این وزارتخانه بشدت افزایش یافته، اما از همین معلم های فامیل و آشنا که بپرسی، بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد معمول سالهای قبل افزایش حقوقی در کار نبوده، اما خوب که بررسی میکنی میبینی حقوق ستادی ها و مدیران کل به بالا افزایش پیدا کرده است تاریخی!

و این یعنی افزایش بودجه حقوق بیش از همه در جیب مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش رفته است.

اما اگر اخبار روزهای اول کار هیات دولت یازدهم را پیگیری میکردید، در همان جلسات اول مصوبه ای شکل گرفت که حداقل حقوق وزیران را تا ده میلیون تومان بالا برد.

البته طبیعی بود برای هیات دولتی که اکثریتش ثروت های میلیاردی دارند، حقوق های قبلی اصلا قابل پذیرش نباشد و همان روزهای اول فکری برای اصلاح آن روند داشته باشند. اما حالا بعد از سه سال، رویه ای که از هیات دولت یازدهم “کلید خورد” به حقوق چند صد میلیونی مدیران بانکی رسیده است.

به نظرم صورت مساله خیلی روشن است. ماجرای حقوق نجومی فراتر از یک یا دو فیش حقوق مدیران بانکی است. ماجرا به یک برنامه ریزی دقیق برای فربه کردن الیگارشی شکل گرفته در نظام اداری کشور بر می گردد.

بنظر شما مدیری که در دولت گذشته با همه اضافه کاریها و تلاش در نهایت ۴ تا ۵ میلیون در حساب خود می دید و حالا براحتی در هر ماه ۱۰ تا ۱۵ میلیون بعنوان حقوق دارد، برای این دولت و صاحبان این تفکر مدیریتی، “هر کاری” نخواهد کرد؟

همین قدر بدانید که این مثال را می توانید در همه پست های مدیریتی سطح کشور ضرب کنید! نتیجه را هم می توانید در انتخابات ۹۶ محاسبه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: