تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ - ۱۱:۵۲ کد مطلب 113362

مهیمنی : انتخابات ریاست جمهوری با نامزدی احمدی نژاد یک قمار بزرگ است

علامت‌های ارسالی برای نامزدی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ فقط و فقط برای نگران کردن جبهه اصلاحات است .

به گزارش میدان ۷۲ محمد هاشم مهیمنی استاندار سابق گلستان در زمان اصلاحات طی یادداشتی به بررسی حضور احمدی نژاد در انتخابات ۹۶ پرداخته است .

وی در این یادداشت می گوید : “سال ۹۶ سالی سخت و شکننده برای اصولگرایان خواهد بود؛ چرا که از چند موضوع رنج می برند. اول اینکه امکان اجماع آنان برای گفت‌وگو و تصمیم سازی بر سر انتخابات آینده ریاست جمهوری فراهم نیست، زیرا از وقتی که احمدی نژاد در میدان اصولگرایی وارد شد و به تاخت و تاز پرداخت، امکان اجماع و رهبری واحد را از بین برد و این معضل کماکان ادامه دارد .

حمایت احمدی نژاد از روی ناچاری طی دو دوره ریاست جمهوری و سکوت و تأیید کارنامه سراسر اشکال او و فاصله گرفتن تدریجی از وی، سوالات فراوانی را در میان هواداران این جبهه و رهبرانش به وجود آورده است .

علامت‌های ارسالی برای نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ فقط و فقط برای نگران کردن جبهه اصلاحات است  .

دوم، امکان برگشت و اتفاق و اجماع روی یک نامزد واحد و آن هم احمدی نژاد شبیه یک قمار بزرگ با غبار فراوان تردید است که هم رسیدن به این اجماع کاری سخت است و هم نامزدی اجماع ریسکی بزرگ‌تر، زیرا احمدی نژاد به لحاظ رفتار خاص و روند عملکردی ویژه، خودش را مستقل از جریان عمومی اصولگرایی تعریف می کند.

این مطلب جدای از این موضوع خواهد بود که آیا اساسا احمدی نژاد برای این انتخابات تایید می شود یا خیر.

سوم، احمدی نژاد هزاران سوال را بی پاسخ گذاشته و در حد پاسخگویی کلی اشاراتی داشته است. این سوالات در انتخابات و در کارزار انتخاباتی آزاد و مستقل به‌صورت گسترده و شدیدتر مطرح خواهد شد .که اگر از سوی او پاسخی داده نشود حامیان او که اصولگرایان باشند، باید به جای او پاسخگو باشند که این، کار آن‌ها را سخت‌تر می کند .

چهارم، با ورود احمدی نژاد به انتخابات به طور‌حتم انتخابات به طرف دو قطبی شدن پیش می‌رود  و طی ۲۰ سال گذشته نشان داده شده است که هر وقت انتخابات شکل قطبی کامل به خود گرفته و بین اصلاح طلبان و اصولگرایان رقابت پدید آمده، مردم و حامیان اصلاحات یکپارچه به میدان آمده اند و در این صورت برد انتخابات با اصلاح طلبان است.

پنجم، با وصف و شرح یاد شده انتخابات ریاست جمهوری با نامزدی احمدی نژاد یک قمار بزرگ است که اصولگرایی را که نفس‌هایش سنگین شده، از پای در خواهد آورد.

این جبهه پیش از این دستخوش تشتت و ناکارآمدی بوده است و به‌ویژه برای عقل‌گرایان این جبهه اساسا انتخابات با این شرایط مقرون به صرفه نخواهد بود.

البته شاید یک دو راهی جلو پای اصولگرایان باشد؛

اول اینکه همه تلاش خود را معطوف به یک چهره موجه و اعتدالی از میان خود کنند و فردی را به میدان بیاورند که مقبولیت عام داشته و دارای پایه رای اولیه و شناخته شده باشد که همه روی او اجماع کنند .

دوم اینکه از سر ناچاری به روحانی، بهترین گزینه اعتدالی موجود روی آورند و همراه اصلاح طلبان و اعتدالیون به وی رای دهند که این کار دو معنی خواهد داشت؛

اول اینکه درک درستی از شرایط کشور داشته و منافع و مصالح ملی را بر مصالح گروهی و جبهه ای ترجیح داده اند.

دوم اینکه امکان بازسازی خود را برای دوره‌های بعد فراهم می کنند .

در هر صورت موضوع و موضع احمدی نژاد صورت امکان و تحقق ندارد و طرح آن، بیشتر رقیب را نگران‌کردن است و بیشتر به یک تاکتیک شناخته شده شبیه است.

منبع : گلستان ما

 1. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 12 Thumb down 0

  به خودتان دلداری بدهید
  که او نخواهد آمد
  اما احمدی نژاد
  کابوس شماست
  نمی توانید از این کابوس خلاص شوید

 2. حامد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود
  این نوشته ها و تلاشهای مذبوحانه تان کاری از پیش نمی برد
  یاد آن ماجرا افتادم که فردی شیری درنده را پشت سر خود می دید و به خاطر آن که خودش را نبازد مدام به خود می گفت : انشااله گربه است!
  احمدی نژاد خواهد آمد و طومار دیوثان سیاس را درهم خواهد پیچید.

 3. علی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  سلام..
  یکی به این بنده خدا سال ۸۸ و یادآوری کنه.. که می فرمایند دوقطبی ها را اصلاح طلبان می برند!

 4. حمزه :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  من یک اصلاح طلب هستم اما معتقدم اگر احمدی نژاد مجوز ورود به انتخابات۹۶را بگیره بدون تردید پیروز انتخابات خواهد بود..روحانی باید دعا کنه احمدی نژاد نیاد وگرنه باید به فکر بازگشت به مجمع تشخیص مصلحت نظام باشه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: