تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۴ - ۱۸:۱۷ کد مطلب 113720

گزیده ی سخنان دکتر عبدالرضا داوری در مناظره با پیام فضلی نژاد

گزیده ی سخنان دکتر عبدالرضا داوری در مناظره با پیام فضلی نژاد پیرامون مکتب ایرانی در دانشگاه شریف

شیمون پرز مهرماه ۸۹ در مصاحبه با فاکس نیوز مسایل خاورمیانه را تحلیل کرد و رشد انقلابی گری در خاورمیانه را به دلیل حضور آقای احمدی نژاد دانست و این اتفاق را باعث شرمساری جامعه جهانی دانست و گفت باید شرایط و اوضاعی را ایجاد کنیم که بودن با احمدی نژاد تبدیل به ننگ شود. […]

شیمون پرز مهرماه ۸۹ در مصاحبه با فاکس نیوز مسایل خاورمیانه را تحلیل کرد و رشد انقلابی گری در خاورمیانه را به دلیل حضور آقای احمدی نژاد دانست و این اتفاق را باعث شرمساری جامعه جهانی دانست و گفت باید شرایط و اوضاعی را ایجاد کنیم که بودن با احمدی نژاد تبدیل به ننگ شود. به همین سبب کلیدواژه های جدیدی وارد سیاست شد و طرح شبیه سازی احمدی نژاد با بنی صدر که بنده آن را بنی صدریزاسیون احمدی نژاد نامیدم کلید خورد و متاسفانه بخش زیادی از این صحبت ها توسط کسانی در جامعه مطرح شد که خود را داعیه دار اصولگرایی می دانستند.
آقای فضلی نژاد! نمی توان با رویکرد امنیتی وارد حوزه اندیشه شد،نمی توان با این رویکرد امنیتی مسایل حوزه اندیشه را تحلیل کرد. برای مثال شما می گویید ریچارد فرای جاسوس است،ماسون است، یهودی است و …  این نگاه و این شیوه تحلیل، شیوه امنیتی است. شما در حوزه ی اندیشه، باید اندیشه ی طرف مقابل را نقد و بررسی کنید. برای اینکار باید گفته های او را نقل کنید نه اینکه بروید در سوابق او جستجو کنید که مثلا چون در نوجوانی فلان کار را کرده است پس نتیجه بگیرید که اندیشه اش قابل اعتماد نیست!
اولین نتیجه ورود رویکرد برخورد امنیتی در  حوزه اندیشه این است که از اتهاماتی مانند جاسوسی در جامعه قبح  زدایی می شود، دوستان ما آنقدر راحت از برچسب هایی نظیر جاسوس و ماسون و فرقانی و منحرف استفاده می کنند که دیگر جامعه نسبت به این اتهامات واکنشی نشان نمیدهد و این یعنی ولنگاری امنیتی چون اتهام جاسوس باید چنان رعب انگیز باشد که اگر کسی با آن مواجه شود قالب تهی کند ولی دوستان ما نظیر آقای فضلی نژاد آنقدر این انگ و برچسب جاسوسی را بر پیشانی خلق الله چسبانده اند که به امری عادی در جامعه تبدیل شده است. باید از این دوستان پرسید چگونه است که به آسانی تهمت جاسوسی به فردی می زنید ولی او هیچگاه محاکمه و محکوم نمیشود؟! جناب فضلی نژاد! حوزه جاسوس شناسی و ماسون شناسی در دادگاه و مراجع امنیتی و قضایی است  نه در صفحات نشریات و روزنامه ها!
دوستان ما در نشریاتشان کاری کرده اند که جامعه نسبت به کلمه ی جاسوس بی حس شده اند.
آسیب دومی که برخورد امنیتی در حوزه اندیشه ایجاد میکند این است که بسیاری از اندیشمندان از ترس اتهامات و انگ های امنیتی شما که به راحتی هر موضوعی را به فراماسونری و ناسیونالیسم و جاسوسی و انحراف و فرقانیسم وصل میکنید عقاید خود را مطرح نمی کنند.این شیوه شما فضای اندیشه را خفه کرده است.
من از ریچاردفرای دفاع نمی کنم بلکه می گویم اجازه بدهیم دیدگاههای او مطرح شود و دیدگاه هایش را نقد کنیم، آن هم نقد منطقی و اندیشه ای نه برچسب زنی امنیتی!
دوستان ما اتاق بازپرسی و بازجویی را با  اتاق فکر و اندیشه را یکی کرده اند.آقای فضلی نژاد با عنوان پژوهشگر مقاله ای راجع به  آقای مشایی نوشته اند و همان ابتدای مقاله نوشته اند که این یک “کیفرخواست” است! آقای فضلی نژاد شما پژوهشگرید یا مامور امنیتی و قضایی؟!
من نمی گویم آقای مشایی بدون عیب و نقص است است ولی می گویم شما اندیشه ایشان را نقد کنید نه اینکه با این اتهامات جاسوسی و فراماسونری و انحراف و فرقانیسم فضای اندیشه را مسموم کنید.
ما انقلاب کردیم تا همه حرفشان را بزنند نه اینکه تا کسی حرف زد او را با انگ جاسوسی و انحراف و فراماسونری و فرقانیسم خفه کنیم!
آسیب سوم برخورد امنیتی در فضای اندیشه، انسداد فضای نقد است.
مثلا با همین شیوه، عبدالکریم سروش را طوری بردند در فضای امنیتی که دیگر کسی انگیزه نقد اندیشه سروش را نداشته باشد چون وقتی ما یک نفر را بردیم گوشه رینگ امنیتی دیگر هیچ اندیشمندی برای نقد افکار آن فرد اقدامی نمی کند تا مبادا انگ همراهی با پروژه های امنیتی بر پیشانیش بچسبد.
آقای مشایی فارغ از تحصیلات نظری که دارد، به عنوان یک شهروند دیدگاههای را مطرح کرده است ، شما دیدگاه ایشان را نقد کنید نه آنکه با اشاره “اتاق فرمان”، انبوهی از برچسب جاسوسی و انحراف و ماسونی و فرقانی را به ایشان بچسبانید.

دکتر عبدالرضا داوری:در دی ماه سال ۱۳۹۱ رییس جمهور آمریکا قانون مقابله با نفوذ ایران در نیم کره ی غربی آمریکا را امضا کرد؛ یعنی در دولت سابق موقعیت جهانی ایران به جایی رسیده بود که آقای اوباما در کنار گوش خود نگران نفوذ ایران بود. اما خروجی کار شما چه بود؟ شما دولت سابق را با آن مواضع انقلابیش چنان لجن مال کردید و موجب شدید تا سال ۹۲ دولتی سازشکار در ایران روی کار بیاید که امروز نفوذ را به مهمترین دغدغه رهبری تبدیل کند. در دولت انقلابی احمدی نژاد امریکا نگران نفوذ ایران بود و در دولت اعتدالی روحانی، ایران نگران نفوذ امریکاست و این نتیجه عملکرد همان اتاق فرمانی است که فرمان تخریب احمدی نژاد را صادر کرد و امثال آقای فضلی نژاد هم مجری آن اتاق فرمان بود و با ندیدن تمجیدات رهبری از آقای احمدی نژاد و دولت سابق ، یک نفس به سیاهنمایی علیه دولت انقلابی آقای احمدی نژاد مشغول بودند.
سوال من از آقای فضلی نژاد این است: چرا کاری که با احمدی نژاد کردید در این مدت با روحانی نکردید؟ اگر رهبر انقلاب را شاخص می دانید و احمدی نژاد را منحرف و ماسون خوانده اید، روحانی و دولتش را که به طور اولی باید منحرف و ماسون بدانید! پس چرا سه سال است کمترین انتقادی از جنس انحراف و ماسونی در مواضعتان و نشریه تان نیست و در برابر دولت روحانی فضای نقد را آرام نگه داشته اید؟ میدانید چرا با روحانی این کار را نکردید چون اتاق فرمان هنوز دستوری نداده است!
اگر احمدی نژاد منحرف بود وضعیت روحانی خیلی مشخص تر است پس چرا سکوت کردید؟ چرا آقای فضلی نژاد رساله “فرقه ی روحانیه” برای این دولت نمی نویسند؟

در مورد جریان شناسی نسبت  ایران و اسلام طی یکصد سال اخیر، چهار جریان فکری را میتوان از هم تفکیک کرد:

۱-جریان ایران گرا-اسلام ستیز که حول باستان گرایان با محوریت محمدعلی فروغی شکل گرفت و براساس باستان گرایی، اسلام را نفی می کند.

۲- جریان اسلام گرا- ایران ستیز با محوریت اندیشه های دکتر شریعتی که با محوریت اسلام و فاصله گرفتن از باستان گرایی شکل گرفت.

۳-جریان ایران ستیز-اسلام ستیز که حول حزب توده و روشنفکران چپ شکل گرفت و بر اساس آموزه های مارکسیسم-لنینیسم هم اسلام را رد می کرد و هم ایران را.

۴- جریان اسلام گرا-ایران گرا که اسلام و ایران را در یک بستر می بیند و بزرگانی همچون علامه طباطبایی در تفسیر المیزان،شهید مطهری، آیت الله خامنه ای، دکتر دینانی، شهید آوینی و دکتر احمدی نژاد این جریان را نمایندگی کرده اند. مکتب ایران را هم باید در بستر این جریان چهارم فهم کرد.
مکتب ایران بیان جدید و به روز شده ای از همان تفکیکی است که امام خمینی در سال۶۶ بین اسلام ناب و اسلام آمریکایی انجام دادند.
مکتب ایران قرائتی از اسلام برپایه عقاید اساسی اهل بیت است که خاستگاهی جز ایران نداشته است.ایران بود که این اسلام را در دامان خود پرورش داد و به جهان صادر کرد.
در حوزه ی نسبت اسلام و ایران سخنان و جریانها و اندیشه های بسیاری مطرح است اما اینکه ما بیاییم و یک کادر ببندیم که هرکس این حرف را زد جاسوس و ماسون و منحرف است کار اشتباهی است و حوزه ی فکری را به حوزه ی امنیتی تبدیل کردن است.
در زمینه نسبت اسلام و ایران سخنان بسیار رادیکال تری نسبت به سخنان مهندس مشایی وجود دارد مثلا آیت الله خامنه ای، فروردین ۶۷ در همایش زبان فارسی در صدا و سیما، زبان اسلام راستین را زبان فارسی دانستند و گفتند زبانی که می تواند اسلام راستین را به دنیا معرفی کند زبان فارسی است نه عربی! آقای فضلی نژاد! این عبارات را ریچاردفرای نگفته است امام انقلاب ما گفته است!
شما می توانید با آقای مشایی اختلاف نظر داشته باشید و نظرات ایشان را نقد کنید اما مسائل فکری را تبدیل کردید به مسائل امنیتی و از فرقه ی مشاییه و فراماسونری و انحراف و فرقان سخن گفتید. بروید دیدگاه امام جامعه را بخوانید. مکتب ایران حداکثر اختلاف نظر و تفاوت مشرب در حوزه فکری یا فرهنگی است اما وقتی تبدیل می شود به مسئله اصلی نظام و مسئله ای که کل کشور را درگیر می کند، مخاطره آمیز است.
مثلا دکتر ولایتی معتقد است ایرانیان در طول تاریخ، پیوستگی فرهنگی داشتند و در کل تاریخ موحد بوده اند و ربطی به دوران قبل یا بعد از اسلام ندارد.
شاید شما به این سخن نقد داشته باشید  و بگویید با این قسمت سخنان ایشان مخالفم اما ورود امنیتی به قضیه و انگ جاسوسی زدن درست نیست.
آقای فضلی نژاد اصلا به مبانی اندیشه ای ورود نکردند و فقط یک سری اتهامات مثل فیلم فاضل لاریجانی و توالت اسپانیایی و پرونده رحیمی و مرتضوی که ربطی به موضوع جلسه نداشت مطرح کردند که بازهم خدمتشان عرض میکنم که برادر عزیز! این گفتمان شما تماما امنیتی-قضایی است نه اندیشه ای و فکری!
حتی در حوزه امنیتی هم درست عمل نکردید.
من از شما میخواهم یک سند برای جاسوسی ریچارد فرای بیاورید؟
من از شما سوال دارم اگر فرای جاسوس و فراماسون است چرا آقای علی لاریجانی کتاب ریچارد فرای را با بودجه صدا و سیمای حکومت اسلامی چاپ کرد؟
اگر فرای جاسوس است چرا اولین بار برای بزرگداشت فرای در سال ۸۳ توسط آقای محمدی عراقی(داماد آقای مصباح) و آقای حدادعادل اقدام شد؟
چطور ناگهان فرای شد یک دیو و جاسوس و ماسون یهودی؟ می دانید چدا؟ چون اتاق فرمان تصمیم گرفته بود  دولت احمدی نژاد منحرف نشان داده شود.
ریچارد فرای چگونه جاسوس امریکاست که یک ماه قبل از کودتای امریکا علیه ملت ایران در سال ۳۲ ، با واشنگتن پست مصاحبه میکند و برخلاف نظر هیئت حاکمه امریکا، ملی شدن صنعت نفت را حق مردم ایران میداند و به آمریکا و انگلیس هشدار می دهد که باید این حق را به رسمیت بشناسد.

  1. نوید مظفری وانانی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    مکتب ایران قرائتی از اسلام برپایه عقاید اساسی اهل بیت است که خاستگاهی جز ایران نداشته است.ایران بود که این اسلام را در دامان خود پرورش داد و به جهان صادر کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: