تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ - ۱۴:۴۷ کد مطلب 113817

تشدید رکود تورم را تک رقمی کرد آیا این افتخار دارد؟

آیا سیاست‌های دولت روحانی، سطح عمومی قیمت‌ها را کاهش داده؟ روحانی سال ۹۲ گفته بود ملاک تورم جیب مردم است.تورم طبق اعلام مسئولان دولت در حالی تک رقمی شده که بررسی شاخص‌های مختلف اقتصادی کشور نشان می‌دهد که دولت روحانی کوچک‌ترین نقشی در آن نداشته است.

به گزارش میدان۷۲ دولتمردان تدبیر و امید این روزها سرمست از جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران درباره نرخ تورم هستند. عادل آذر و مدیرانش در جدیدترین گزارش خود درباره تورم اعلام کردند که این شاخص در پایان خرداد ماه امسال به ۹٫۵ درصد رسیده و دولت حسن روحانی موفق شده تا به وعده تک رقمی شدن تورم عمل کند. انتشار این گزارش توسط مهم ترین نهاد آماری کشور باعث شد تا رئیس جمهور و اعضای هیات دولت برجسته ترین محور سخنرانی های خود در یک هفته گذشته را به این موضوع اختصاص دهند و آن را یک دستاورد مهم برای دولت بدانند.

حسن روحانی این هفته در مراسم‌های مختلف افطاری که برای گروههای مختلف ترتیب داده بود، اعلام کرد که مهار تورم یک دستاورد باور نکردنی برای دولت یازدهم به حساب می آید که مخالفان و حتی موافقان دولت هم نمی توانستند آن را باور کنند.

محمد باقر نوبخت هم که این هفته برای بیان گزارش به جمع نمایندگان مجلس دهم رفته بود در یک ادعای عجیب اعلام کرد که تورم بعد از ۲۵ سال تک رقمی شده است. این در حالی است که طبق گزارش همین مرکز آمار تورم در سال ۸۹ و در سالهای فعالیت دولت دهم تجربه تک رقمی شدن تورم تکرار شده است.

جالب اینجاست که آن روزها همین عادل آذر که امروز بر کرسی ریاست مرکز آمار نشسته است، رئیس این نهاد مهم آماری بود و دولتمردان نمی توانند به گزارش آن زمان مرکز آمار ایراد بگیرند. همچنین نباید فراموش کرد که رئیس جمهور و مشاوران اقتصادی وی آن روزها و در واکنش به کاهش نرخ تورم و تک رقمی شدن آن تاکید می کردند که ملاک کاهش تورم جیب مردم است. بنابراین اگر بخواهیم با عینک رئیس جمهور و یارانش به مسئله تورم نگاه کنیم، حق افتخار کردن به تک رقمی شدن تورم را نداریم، زیرا در سه سال گذشته بنا به گزارشهای رسمی بانک مرکزی قدرت خرید مردم کاهش یافته و قیمت اکثر کالاهای اساسی مردم گران شده است. همچنین رکود بی سابقه ای که در ۱۱۰۰ روز گذشته بر اقتصاد ایران سایه انداخته که در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کمتر میتوان نمونه آن را پیدا کرد. گزارشهای رسمی نشان می دهد که این رکود باعث از دست رفتن حدود ۶۰۰ هزار شغل شده است.

اما برای واکاوی دقیق موضوع کاهش تورم باید کمی عمیق تر شرایط شاخص های اقتصاد ایران را در سالهای فعالیت دولت حسن روحانی مورد بررسی قرار داد. با مراجعه به وضعیت شاخصهای اقتصادی کشور در گزارشهای بانک مرکزی و مرکز آمار به راحتی می توان دریافت که علی رغم ادعای دولتمردان یازدهم متوسط نرخ تورم هنوز ۱۲ یا ۱۳ درصد است و در واقع تک رقمی نشده است. بنابراین با وجود رکود و تورم تقربیا دو رقمی موجود، نمی توان ادعا کرد که کاهش نرخ تورم حاصل سیاست گذاری دولت حسن روحانی است، زیرا در شرایط فعلی نه تنها شاهد افزایش تولید و تقاضا در کشور نیستیم؛ بلکه تولید در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته و اکثر آمارهای بخشهای مختلف صنعت کشور منفی است.

 اگر قرار بود کاهش تورم را به پای حسن روحانی و یارانش بنویسیم شاید بهترین جایی که می توانستیم نمود آن را ببنیم بخش بهداشت و درمان بود، زیرا دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته هزینه زیادی را صرف این بخش کرده است. اما با وجود این هزینه ها در حاضر تورم بخش بهداشت و درمان کشور با ۲۴ درصد در صدر تورم بخش های مختلف اقتصاد ایران قرار گرفته و تقریبا دو برابر متوسط نرخ تورم است.

همچنین دیگر شاخص های اقتصادی کشور هم در شرایط فعلی ارتباط چندانی را با تورم مورد ادعای دولتمردان تدبیر و امید برقرار نمی کنند. در شرایط فعلی حجم کل نقدینگی موجود درکشور از ۱۰۱۷ هزار میلیارد تومان عبور کرده بودجه های جاری کشور هم در سه سال دو برابر شده است. طبق آخرین گزارش بانک مرکزی حسن روحانی و یارانش ۴۳۳ هزار میلیارد تومان را صرف هزینه های جاری کرده اند. هزینه هایی مانند تشریفات و حقوق و دستمزد که افشای فیش حقوقی مدیران دولت یازدهم به خوبی محل هزینه کرد آنها را برای افکار عمومی روشن کرده است.

بنابراین با وجود افزایش ۵۵۰ هزار میلیاردی نقدینگی و هزینه کرد سرسام آور بودجه های جاری نباید انتظار داشته باشیم که کاهش تورم حاصل اقدامات حسن روحانی و یارانش بوده است، زیرا نشانی از افزایش بهره وری و افزایش تولید در اقتصاد ایران طی سه سال گذشته دیده نمی شود. افشای فیش حقوقی نجومی هم ثابت کرد، که در سه سال گذشته به اندازه کافی نقدینگی در اقتصاد ایران وجود داشته و مشکل اصلی در توزیع این نقدینگی بوده که متاسفانه سهم عده ای خاص از مدیران دولتی شده است. در این شرایط باید دید دولتمردان یازدهم باز هم می توانند از کاهش تورم خوشحال باشند و به آن افتخار کنند؟

منبع:نسیم انلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: