تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۵ - ۲۳:۰۲ کد مطلب 113857

یادداشتی از دکتر عبدالرضا داوری ؛

«اسلام منهای امام» ؛ اسلام نیست

از ۲۳خرداد ۸۸، وابستگان جبهه «اسلام بی‌امام (اسلام آمریکایی)» با اسم رمز «تقلب»، عملیات وسیع تخریب و براندازی نظام جمهوری اسلامی را با هدف بازتولید یک نظام سیاسی وابسته به غرب آغاز کردند.
ملت ایران در ۹دی ۸۸، لباس رزم بر تن کرد و شهرهای ایران را به تسخیر خود درآورد؛ اما صد افسوس که جریان اسلام بی امام این بار با شعبده ای جدید ، انگ ضدیت با امام را بر پیشانی انقلابی ترین جریان موجود چسباند و توانست با انحراف نمایی از انقلابیون ، بستر مجدد تسلط خود بر قدرت را مهیا کند و کانالهای نفوذ را به روی دشمن بگشاید.

میدان۷۲/دکتر عبدالرضا داوری: ۱-مدعای این یادداشت این است که “اسلام منهای امام”، اسلام نیست، بلکه هسته‌ای پوک است که بازیچه دست امویان دوران خواهد شد.
سرنوشت «حربن‌یزیدریاحی» مهم‌ترین دلیل برای اثبات این مدعاست. «حربن‌یزیدریاحی» در ساعتی از «شقاوت» به سعادت رسید.
در ساعاتی که «حربن‌یزیدریاحی» جهش تاریخی خود را سامان می‌داد، چه بر او می‌گذشت؟
آیا حر به مطالعاتی عمیق در فلسفه و کلام اسلامی پرداخت؟
و یا آن‌که زمان خود را به تحقیق و تتبع در فقه و شریعت اسلامی اختصاص داد و در دوره های بصیرت افزایی شرکت کرد؟
آیا حر ساعات آخری که جهش تاریخی خود را تجربه می‌کرد به عبادات طولانی و ذکر و دعا مشغول بود؟
پاسخ تمام این سوالات منفی است. اعتقادات دینی، کلامی، فلسفی و فقهی «حر» از روز تاسوعا تا روز عاشورا هیچ تغییری نکرده بود. «حربن ‌یزید ریاحی» در روز تاسوعا و زمانی که هنوز در لشکر عمر بن سعد حاضر است، همانگونه نماز می‌گذارد که صبح عاشورا عبادت می‌کرد. در نیمروز عاشورا، «حربن‌یزیدریاحی» نه مقدماتی گذراند و نه مراحلی ؛ نه فلسفه اولی آموخت، نه حکمت الهی. نه «هفت شهر عشق» را در تصوف دید و نه با علم اخلاق آشنایی یافت. نه به تزکیه نفس پرداخت و نه به ریاضت و زیارت.

تمام آنچه که «حربن‌یزیدریاحی» را از افسر ارشد سپاه یزیدابن معاویه به اولین شهید روز عاشورا مبدل ساخت، تنها در «انتخاب» حر و تغییر «جهت»ش نهفته است. «حربن‌یزیدریاحی» هنگامی‌که از سرسپردگی به خلیفه باطل- یزید- دست شست و تن و جان خود را به ولایت امام حق- حسین‌بن علی(ع)- سپرد، جهش تاریخی خود را رقم زد.

پذیرش امامت و ولایت انسان کامل اکسیری بود که حر را از خاک تا افلاک جهاند. «حربن‌یزیدریاحی» به‌خوبی فهمید که تضاد اصلی در میدان کربلا تضاد میان دو «اسلام» است. در یک سو لشکر کوفیان با ادعای اسلام، اما «اسلام بی‌امام» صف‌آرایی کرده و سوی دیگر میدان نیز با امامت حسین بن علی(ع) پرچم «اسلام امامت و ولایت» در اهتزاز است. «حربن‌یزیدریاحی» فریفته اسلام کوفیان و امویان نشد. او توانست با «بصیرت» صحنه را به خوبی تشخیص دهد و جان و دلش را به امام حق بسپارد.
۲- اگر مقدمات بالا را بپذیریم که «امامت» روح «اسلام» است و « اسلام بی‌امام»، اسلام نیست، می‌توان پذیرفت که بر همین مبنا تمام دشمنی‌ها در برابر نهضت‌های توحیدی نیز از دشمنی با «امام» سازمان می‌یابند.
بررسی تجربه «انقلاب اسلامی ایران» ‌به‌عنوان بازتولید «نظام امت و امامت» در قرن چهاردهم هجری، و دشمنی‌ها با این نهضت توحیدی نیز حکایت از آن دارد که «ولایت فقیه» ‌به‌عنوان مرکز امامت در ساختار جمهوری اسلامی، آماج اصلی حملات دشمن در ۳ دهه اخیر بوده است.

از کودتای نوژه در ۱۸ تیر ۵۹ تا کودتای ۱۸ تیر ۷۸ و در ادامه تا فتنه ۸۸، این نهاد امامت- ولایت فقیه- است که در سناریوهایی مشترک مورد هجمه و هدف دشمن قرار می‌گیرد. پس از حدود ۱۳۳۸ سال از فترت در پیوند امت و امام، انقلاب اسلامی ‌به‌عنوان فصلی نوین در این رابطه الهی و انسانی در تاریخ حیات فطری بشر ظهور نمود. انقلاب اسلامی تکرار غدیر خم در روزهای پایانی قرن سیزدهم هجری بود.
اکسیر پیوند امت با امام، طومار «دشمنان انسان» را در هم پیچید و ورقی تازه را در تاریخ قلم زد. جمهوری اسلامی ایران ‌به‌عنوان نهضتی از جنس نهضت پیامبران،با رهبری امام خمینی(ره) در ۱۲فروردین ۱۳۵۸ به ثمر رسید و منافع نامشروع طالبان زر و زور و تزویر را قطع کرد.

دشمنان «انسان» دریافتند که برای شکست انقلاب باید سقیفه‌ای نوین و کربلایی دیگر را بازتولید نمایند.آنان درست دریافته بودند که حیات و بقای انقلاب فقط در پیوند وثیق میان امت و امام تداوم می‌یابد و هرگونه اخلال در این ارتباط گامی موثر در براندازی نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

سال‌ها از پیروزی انقلاب گذشت و معجزه ارتباط و پیوند امت و امام هر روز آشکارتر شد. «دشمنان انسان» به‌خوبی دریافتند تا زمانی که امت با امام همراه و هماهنگ است، امکان تحمیل سلطه بر آنان وجود ندارد.

دشمن هم در دوران حیات طیبه امام‌خمینی(ره) و هم در دوران زعامت امام خامنه‌ای(حفظه‌الله)، همه تلاش خود را به انجام رساند تا امت را از گرد وجود امام(ولی‌فقیه) بپراکند. اما با تمامی توطئه‌ها، امت در صحنه ماند و امام خود را تنها نگذاشت.

حوادثی که از فردای انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ عرصه سیاسی ایران را در هم نوردید، شدیدترین درگیری ثبت‌شده در تاریخ معاصر ایران میان دوجبهه «اسلام بی‌امام(اسلام آمریکایی)» و «اسلام امامت(اسلام ناب)» بود.

در یک سوی این آوردگاه نبرد، جریان فتنه ‌به‌عنوان پایگاه داخلی غرب و نماینده تابلودار جریان وابسته‌گرایی قرار داشت و در سوی دیگر آن آحاد ملت ایران با هدایت داهیانه رهبر معظم و مجاهد انقلاب اسلامی صف‌آرایی کردند.

از ۲۳خرداد ۸۸، وابستگان جبهه «اسلام بی‌امام (اسلام آمریکایی)» با اسم رمز «تقلب»، عملیات وسیع تخریب و براندازی نظام جمهوری اسلامی را با هدف بازتولید یک نظام سیاسی وابسته به غرب آغاز کردند و پس از تهاجم به همه نمادهای عزت و عظمت ایران، از امام تا شهدا و از ولایت‌فقیه تا جمهوریت نظام، تا آنجا پیش رفتند که حتی هتک حرمت امام حسین(ع) ‌به‌عنوان نماد ذلت‌ناپذیری و مقاومت را در دستور کارشان قرار دادند.

مجموعه کنش‌براندازانه و هتاکانه جریان «اسلام بی‌امام» که اوج آن در عاشورای حسینی ۸۸ به نمایش درآمد، کاسه صبر ملت ایران را لبریز کرد. ملت ایران که «استقلال»، «ولایت فقیه»، «امام و رهبری» و «عاشورا» را در زمره نوامیس خود می‌انگارد، در ۹دی ۸۸، لباس رزم بر تن کرد و شهرهای ایران را به تسخیر خود درآورد؛ اما صد افسوس که جریان اسلام بی امام این بار با شعبده ای جدید ، انگ ضدیت با امام را بر پیشانی انقلابی ترین جریان موجود چسباند و توانست با انحراف نمایی از انقلابیون ، بستر مجدد تسلط خود بر قدرت را مهیا کند و کانالهای نفوذ را به روی دشمن بگشاید.

 1. حمی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  آقای داوری باید بدونن تنها رییس جمهوری که جلوی ولایت ایستاد احمدی نژاد بودن..حتی خاتمی هم احترام رهبری رو حفظ کرد اما جریان انحرافی هدفش تیشه زدن به اصل ولایت فقیه بود و هست که در عمل هم شاهد بودیم که با این حرکاتی که احمدی نژاد و دوستان انحرافیش در دوران زعامتشون انجام دادن موجب بازی با شان و بزرگواری امام خامنه ای شدن..

 2. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  جرم احمدی نژاد
  عدم اعتقاد به اسلام منهای امام است
  همان اسلام داعش
  و وطنی های از داعش بد تر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: