تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۶ - ۱۰:۳۴ کد مطلب 113920

نامه مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه علم و صنعت به بانک مرکزی؛

بر خلاف ادعا، سپرده‌های قرض الحسنه ۲۰ درصد رشد داشته است/ امکان اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیونی به همه زوجین

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس کل بانک مرکزی، بر خلاف واقع بودن ادعای بانک مرکزی و مدیران بانکی در خصوص کاهش سپرده های قرض الحسنه تاکید کرد و نوشت که این سپرده ها در سال ۹۴ حدود ۲۰ درصد رشد داشته اشت.

به گزارش  میدان ۷۲،  مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای رسمی به رئیس کل بانک مرکزی، بر خلاف واقع بودن ادعای بانک مرکزی و مدیران بانکی در خصوص کاهش سپرده های قرض الحسنه تاکید کرد و نوشت که این سپرده ها در سال ۹۴ حدود ۲۰ درصد رشد داشته اشت.

بر این اساس این مرکز خواستار نظارت جدی بر تخصیص سپرده‌های قرض‌الحسنه مردم در امور مشخص‌شده از سوی قانون شد. در این نامه آمده است:

باسمه تعالی
رئیس کل محترم بانک مرکزی جناب آقای دکتر سیف
سلام علیکم

بر اساس آمارهای ارائه شده توسط بانک مرکزی از اسفندماه سال ۱۳۹۴، مانده سپرده‌های قرض الحسنه پس انداز در پایان اسفند سال ۹۴ حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به پایان اسفند سال ۹۳ که مانده این سپرده ها ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده‌است، رشدی ۲۰ درصدی داشته است.. این درحالیست که همواره ادعای بانک مرکزی و مدیران بانکی این بوده‌ که سپرده های قرض‌الحسنه پس‌انداز هیچ رشدی ندارد و رشد آن منفی است؛ اما آمار ارائه شده نشان می دهد که این ادعا خلاف واقع بوده‌است.

همچنین بر اساس این آمار، مانده سپرده های قرض الحسنه پس انداز در پایان سال ۹۴ پس از کسر سپرده قانونی معادل حدود ۴۲٫۵ هزار میلیارد تومان می شود و این در حالیست که مانده تسهیلات قرض الحسنه در این زمان حدود ۳۶٫۵ هزار میلیارد تومان بوده است. این بدان معناست که نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان از سپرده های قرض الحسنه پس انداز مردم، در اعطای وام قرض الحسنه استفاده نشده است و امکان استفاده از آن جهت اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی وجود دارد.

بنابراین از بانک مرکزی تقاضا می شود که بر تخصیص سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز نظارت لازم را داشته باشد تا مانند گذشته، این منابع از محل اصلی مصرف خود منحرف نگردد.

لازم به ذکر است که آمار ارائه شده نشان می دهد که اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی به همه زوجین با منابع موجود در نظام بانکی کاملا شدنی است و با نظارت و پیگیری جدی بانک مرکزی محقق خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: