تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۶ - ۱۰:۳۹ کد مطلب 113923

سود ۱۵۰میلیون تومانی وام مسکن زوج‌های جوان +فرمول محاسبه

بر اساس فرمولهای بانکی، بانک مسکن به ازای پرداخت هر فقره وام ۱۰۰ میلیونی به زوجهای جوان ۱۵۰ میلیون تومان سود کسب می‌کند، از سوی دیگر ارزش آتی این بانک از پرداخت وام مذکور پس از ۱۲ سال ۹۷۵ میلیون و ۲۲۲ هزار تومان خواهد شد.

به گزارش میدان ۷۲ ، به نقل از تسنیم، سقف وام مسکن برای زوج‌های جوان در شهر تهران برای هر نفر ۵۰میلیون تومان و برای هر زوج جوان ۱۰۰ میلیون می شود.

مهلت بازپرداخت این وام ۱۲ ساله بوده که باید طی ۱۴۴ قسط یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومانی به ازای هرماه باید پرداخت شود. درضمن هرکسی برای گرفتن این تسهیلات بخواهد از محل خرید اوراق اقدام نماید باید به ازای هر یک میلیون تومان ۱۶۰ هزارتومان اوراق خریده و به بانک مسکن بدهد که تحت مالکیت بانک درآمده و دیگر فرد مالک آن نیست!!

یعنی برای ۱۰۰ میلیون وام باید ۱۶میلیون تومان اوراق خریداری شود و عملا ۸۴ میلیون پول دست افراد را می‌گیرد. البته با این فرض که بانک کارمزد دیگری دریافت نکند.

پس از این مرحله فرد باید به مدت ۱۴۴ماه و هر ماه ۱۶۷۰۰۰۰ تومان (یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان) قسط وام را پرداخت کند، که اگر بانک مسکن این مبلغ وام را در یک حساب بانکی با نرخ بهره ۱۸ درصد (ماهانه ۱٫۵درصد) سپرده گذاری کند -و فرض اینکه با نرخ ۲۷ درصد تسهیلات دهد را کنار بگذاریم- پس از ۱۲سال جمع آن با فرمول نرخ بهره مرکب شده معادل  ۸۳۸۶۹۲۲۳۹٫۸۸۴۲ تومان (۸۳۸ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۲۳۹ تومان) خواهد شد.

                                                                                                           *فرمول محاسبه نرخ بهره مرکب

سود ۱۵۰میلیون تومانی بانک مسکن از وام ۱۰۰ میلیونی زوج‌های جوان

از سوی اگر بانک ۱۶ میلیون پول اوراق را نزد یک حساب با پرداخت سود ماهانه ۱٫۵ درصد (سود سالانه ۱۸ درصد) سپرده کند ارزش آتی آن بعد از ۱۲ سال از فرمول ارزش آتی محاسبه شده که  معادل  ۱۳۶۵۳۰۶۲۱٫۳۰۰۷ تومان( ۱۳۶ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۶۲۱تومان) می‌شود.

                                                                                                                *فرمول محاسبه ارزش آتی

سود ۱۵۰میلیون تومانی بانک مسکن از وام ۱۰۰ میلیونی زوج‌های جوان

به عبارتی ارزش آتی درآمد این وام برای بانک مسکن در حالت بدبینانه و بعد از ۱۲ سال ۹۷۵۲۲۲۸۶۱٫۱۸۴۹تومان (۹۷۵ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۸۶۱ تومان) می‌شود.

ارزش فعلی این پول با فرض نرخ تورم ۱۲ درصد و نه بر اساس نرخ تورم تک رقمی با استفاده از فرمول ارزش فعلی محاسبه می شود. بر این اساس ارزش فعلی این پول بالغ بر ۲۵۰۳۱۵۴۱۸٫۵۳۷۱ تومان (۲۵۰ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۴۱۸ تومان) خواهد شد.

                                                                                                               *فرمول محاسبه ارزش فعلی

سود ۱۵۰میلیون تومانی بانک مسکن از وام ۱۰۰ میلیونی زوج‌های جوان

به عبارتی میزان سود هر ۱۰۰ میلیون وام بانک مسکن برای زوج های جوان برای خود این بانک ۱۵۰میلیون تومان سودآوری ایجاد خواهد کرد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: