تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۸ - ۰۹:۰۱ کد مطلب 114046

اسفند ۹۴ پرخرج‌ترین ماه تاریخ ایران شد

چه کسی انضباط مالی ندارد ; احمدی نژاد یا روحانی؟

با اجرای برجام و در اسفندماه ۹۴ هزینه‌های جاری دولت از ۱۱ هزار به ۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت
برجام
هزینه‌های جاری دولت در سه ماهه پایانی سال گذشته یعنی هم‌زمان با اجرای برجام، با افزایش بی‌سابقه‌ای نسبت به ماه‌های قبل از آن روبرو شده است.

به گزارش میدان۷۲ بر اساس آمارهای بانک مرکزی، هزینه‌های جاری دولت در سه ماهه پایانی سال گذشته یعنی هم‌زمان با اجرای برجام، با افزایش بی‌سابقه‌ای نسبت به ماه‌های قبل از آن روبرو شده است.

در حالی که در آذرماه سال ۱۳۹۴ هزینه‌های جاری دولت ۱۱ هزار میلیارد تومان بود، به ناگاه در دی‌ماه که برجام اجرا شد، این رقم با رشدی نزدیک به ۶۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۷۸۰۰ میلیارد تومان رسید. این رقم در بهمن‌ماه به ۱۹۶۰۰ میلیارد تومان و در اسفندماه گذشته به ۲۲۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

به عبارتی در اسفندماه، هزینه‌های جاری دولت نسبت به آذرماه ۲ برابر شده و افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

هزینه‌های جاری دولت در ۹ ماه اول سال ۹۴ و قبل از اجرای برجام به طور میانگین ۱۲۳۰۰ میلیارد تومان بود اما در ۳ ماه پس از اجرای برجام با رشد ۵۹ درصدی به طور متوسط به ۱۹۹۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

این در حالی است که روحانی در سال ۹۲ قوه مجریه را با هزینه ماهانه حدودا ۸۰۰۰ میلیارد تومانی از احمدی‌نژاد تحویل گرفت، اما به علت هزینه فراوان دستگاه‌های اجرایی و نبود انضباط مالی، هزینه‌های جاری در دولت وی بیش از ۲ برابر شده است. افزایش شدید هزینه‌های جاری دولت یقینا بر خلاف اقتصاد مقاومتی است.

یکی از دلایل رشد لجام‌گسیخته هزینه‌های جاری در دولت یازدهم را می‌توان وام‌ها، پاداش‌ها و حقوق‌های چند صد میلیونی مدیران دولتی نام برد که اخیرا فاش شده است.
در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۲ میانگین هزینه‌های جاری دولت دهم ۸۳۰۰ میلیارد تومان بود که با روی کار آمدن دولت یازدهم در ۸ ماهه پایانی سال ۹۲، هزینه‌های جاری دولت با رشد ۳۰ درصدی به ۱۰۸۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

میانگین ماهانه هزینه‌های جاری دولت دهم ۶۴۰۰ میلیارد تومان بود که در دولت یازدهم تا پایان سال ۹۴ این رقم به ۱۲۵۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و به عبارتی ۲ برابر شده است.

هزینه‌های جاری دولت در اسفندماه سال ۹۴، بالاترین رقم هزینه‌های جاری ماهانه در طول تاریخ کشورمان محسوب می‌شود. دولت یازدهم در اسفندماه گذشته تقریبا به اندازه یک فصل در دولت قبل، خرج هزینه‌های جاری کرده است.

نکته مهم دیگر آن که به علت این افزایش هزینه های عجیب در پسابرجام، دولت در سال ۹۴ بیش از ۷ هزار میلیارد تومان از سقف مصوب بودجه بیشتر خرج کرده است که تخلف محسوب می‌شود.

منبع:نسیم انلاین

 1. بدیعی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اگر نخواهیم واقع نگر باشیم و قبول نکنیم که ضعف داریم و خودمان را آرمانی بدانیم و فقط تعریف از خود و خطای جناح مقابل را بزرگنمایی کنیم پاشنه آشیل را مقابل دشمن قرارداده ایم خیلی به هر دو دولت میشود انتقاد کرد ولی آیا به فکر اصلاح هستیم یا کوبیدن حریف به هر طریق و نگذارم تحقق حرف کارل صحیح در آید که فرمود مشکل اکثر کشورهای جهان سوم
  این است که
  شعور ملت شان،
  از شعور دولت شان
  بیشتر است…
  البته روشنی در آینده نزدیک متاسفانه نیست و با چهار فضیلت شهر آرمانی فاصله داریم ولی بد نیست به جای ذزه بین گرفتن وسند سازی کمی تامل در جناح یاران دکتر احمدی نژاد شود تا ایشان پایه گذار یک سیستم فکری وارزشی جدید در جامعه شود که بمراتب خیلی دست آورد مهم ترو ارزشمندتری را دارد وگرنه این دولت هم برای ملت نخواهد بود و باز یاد جمله میرزا آقا کرمانی می افتیم که فرمود وکیلی
  دزدی را
  دید که برای
  اعدام میبردنش
  با خود بگفت:در حقیقت
  کشتن این دزد واجب است، چون بدون لباس رسمی و منصب دولتی می خواهد دزدی کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: