تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۸ - ۱۲:۲۱ کد مطلب 114075

بیگی :اجرای طرح شبنم را لغو کردند تا مانعی بر سر کالاهای قاچاق نباشد

 به گزارش میدان ۷۲ احمدعلیرضا بیگی  در نشست اقتصاد مقاومتی از شعار تا عمل اظهار داشت: کشور ما به واسطه ی هویت انقلابی گری و ماهیت استکبار ستیزی همواره در معرض تهاجم قرار دارد و ضروری است که کشور آمادگی های لازم در هر زمینه ای به ویژه در مسائل اقتصادی را کسب نماید. وی […]

 به گزارش میدان ۷۲ احمدعلیرضا بیگی  در نشست اقتصاد مقاومتی از شعار تا عمل اظهار داشت: کشور ما به واسطه ی هویت انقلابی گری و ماهیت استکبار ستیزی همواره در معرض تهاجم قرار دارد و ضروری است که کشور آمادگی های لازم در هر زمینه ای به ویژه در مسائل اقتصادی را کسب نماید.

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی تنها محدود به یک ایام خاص همچون زمانِ تحریم ها نمی باشد بلکه در تمامی دوران به واسطه ی ماهیت انقلابی باید پایبند مشخصات این نوع اقتصاد باشیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو افزود: قوه ی مجریه به جهت مدیریت منابع و امکانات نقش برجسته تری در اقتصاد مقاومتی دارد و باید با «تکیه به نیروهای درونی با نگاه بر برون» فارغ از شعار زدگی عمل نماید.

استاندار سابق آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: هر نوع فعالیت اقتصادی که انجام می شود باید جایگاهش در اقتصاد مقاومتی مشخص باشد و در سیاست گذاری ها این فعالیت ها برای تمام آحاد جامعه سودمند و دارای منفعت باشد.

بیگی خاطر نشان کرد: مردم منابع را در جهتی هزینه می کنند که سودمند باشد، اگر فعالیتهای اقتصادی ما سودمند نباشد، پول و سرمایه ها در بانک ها می ماند و وارد چرخه ی تولید نمی شود.

نماینده مجلس دهم اظهار کرد: در حوزه ی اقتصاد مقاومتی یکی از تصمیماتی که قوه مجریه می تواند اتخاذ کند این است سود سرمایه گذاری بانکی را کاهش دهد تا این مبالغ هنگفت وارد بدنه ی تولید شود، از طرف دیگر زمینه ی کار تولیدی را چنان پیش ببرد که منفعت جمعی داشته باشد تا سرمایه گذار راغب شود سرمایه ی خود را سهیم کند وگرنه صرف کاهش سود بانکی منجر به این می شود که این سرمایه در یک جهت مخرب به کار گرفته شود.

وی افزود: صرفا با کاهش سود بانکها موسسات تامین منابعی شکل خواهد گرفت که در ازای دریافت وجه مردم، ضمانت هایی جهت بازگشت سرمایه انجام خواهد داد و با تمرکز سرمایه در یک بُعد مشخص منجر به کسب سود خواهد شد، به طور مثال با احتکار برنج و فروش آن با قیمتی بیش از قیمت واقعی بازار را در دست خواهد گرفت.

بیگی متذکر شد: اگر بر مبنای سیاست گذاری دولتی برای تولید سود و منفعت تعریف نشود، تلاش های صورت گرفته در این راستا به نتیجه نخواهد رسید.

استاندار سابق آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی تنها در یک بُعد خاص صورت نمی پذیرد اظهار داشت: اگر زمینه را برای تولید فراهم می کنیم باید از طرفی سیستم بانکی را هم در راستای حمایت از تولید کننده تعریف کنیم، جلوی قاچاق و واردات بی رویه را بگیریم وگرنه صرف تولید نمی تواند راهکار مناسب برای خروج از رکود باشد.

نماینده مجلس دهم با یادآوری اینکه حجم قاچاق در کشور بیش از ۲۵ میلیارد دلار است این است، تاکید کرد: جلوگیری از ورود کالای قاچاق و واردات بی رویه بدیهی ترین کاری است که باید در راستای حمایت از تولید صورت بگیرد، اما متاسفانه شاهد هستیم که نه تنهای کالاهای وارداتی بلکه کالاهای قاچاق نیز با امنیت در مغازه ها عرضه می شود و کسی متعرض به این امر نیست.

وی ادامه داد: طرح شبنم یا هولوگرام نیز که مدتی برای جلوگیری از قاچاق انجام می شد و هویت کالاها را مشخص می کرد امروز دیگر اجرا نمی شود و تا هیچ گونه مانعی بر سر راه ارائه ی کالای قاچاق در بازار وجود نداشته باشد.

بیگی با اشاره به اینکه اقدامات بازدارنده ای که برای قاچاق بنزین و سوخت هم انجام نمی شود، گفت: پس از پیشرفت هایی که در حوزه نفت و پتروشیمی داشته ایم، همچنان وارد کننده بنزین هستیم و کارت سوخت که در دوره های قبل برای مشخص کردن سهم هر خودرو و عاملی بازدارنده برای قاچاق بود، نیز در حال جمع آوری است؛ در مبارزه با قاچاق کارنامه ی خوبی نداریم.

نماینده مجلس دهم اظهار داشت: هیچ فعالیتی برای حمایت از تولید کننده و کاهش هزینه تولید صورت نمی گیرد، غیر از اینکه همه ی هزینه ها را بر سر تولید ریخته ایم تا تولید نتواند روی پای خود بایستد؛ بخش های مختلف هم تصور می کنند که باید به نحوی از تولید کننده استفاده نمایند وعوارض و تعرفه های خود را از تولید کننده دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه دولت بارها عنوان کرده که توانستیم تورم را مهار کنیم، متذکر شد: در این صورت باید فاصله ی بین نرخ ارز دولتی و آزاد تک نرخی باشد و دولت تعیین نرخ ارز را به بازار بسپارد، زیرا قیمت دولتی ارز به پشتوانه ی فروش نفت تامین می شود و اگر منبع تامین اصلی قطع شود شاهد افزایش قیمت ارز خواهیم بود؛ اگر پشتوانه ی ارز تولید باشد این اتفاق هرگز نمی افتد.

بیگی افزود: قیمت ارز باید کمک کند که بتوانیم با ورود کالاهای خارجی مقابله کنیم و از طرفی زمینه ی صادرات فراهم شود؛ چرا هندوانه و یا گوجه فرنگی صادر نمی شود؟ برای اینکه قیمت ارز پایین است.

وی با اشاره به اینکه نمی توان تنها در یک بعد اصلاح ایجاد کرد، اذعان کرد: اگر قیمت ارز بر مبنای واقعیت مشخص شده باشد تولید کننده ترجیح می دهد تولید کرده و صادر نماید، طبیعی است که رونق اتفاق خواهد افتاد اما به علت تورم چرخه ی زندگی با مشکل مواجه خواهد بود.

استاندار سابق آذربایجان شرقی  تصریح کرد: بارها رهبری فرمودند که عدالت و پیشرفت در کنار هم باید اتفاق بیفتد، زیرا پیشرفت و عدم توجه به اقشار کم درآمد تنها منجر به رشد تک بُعدی جامعه خواهد شد، هدفمندی یارانه ها در راستای حمایتی بود که باید از مردم صورت می پذیرفت؛ باید به سمت واقع شدن شرایط اقتصادی پیش برویم در عین حال از زندگی مردم حمایت کنیم.

نماینده مجلس دهم یادآور شد: اگر تولید سودمند باشد شرایط صادرات هم فراهم می شود، در گذشته که شدت تحریم ها بیشتر بود چرخ هیچ کارخانه ای متوقف نشده بود چرا که تولید منفعت داشت، ولی امروز تصمیمات به نحوی است که به نفع جریان تولید نیست، با اینکه تمام فعالیت های دولت در صحبت هایی که انجام می شود بر اساس اقتصاد مقاومتی است اما عملا در این عرصه اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است، اعتمادی در این زمینه نیست چون بیشتر به صورت آرمانی به این قضیه می نگرند.

منبع :آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: