تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۰۹ - ۰۷:۲۹ کد مطلب 114137

ارزیابی رسانه های خارجی درباره اظهارات اخیر او در مسجد نارمک

آیا احمدی نژاد به سیاست باز می گردد؟

اکنون محافظه کاران و دلواپسان پس از شکست در انتخابات مجلس در فوریه گذشته به این نتیجه رسیده اند که تنها احمدی نژاد است که می تواند از پیروزی دوباره اصلاح طلبان و به طور خاص روحانی در انتخابات جلوگیری کند

به گزارش میدان۷۲ روزنامه اسرائیلی “هاارتص” می نویسد:”پس از کوبیدن حسن روحانی رییس جمهوری ایران و بی کفایت خواندن او محمود احمدی نژاد برای اولین بار تمایل خود را برای بازگشت به سیاست در ماه اوریل نشان داده بود. روزنامه “شرق” روز سه شنبه گزارش داد که احمدی نژاد رییس جمهوری ایران به احتمال زیاد در بهار ۲۰۱۷ برای رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد. در این گزارش آمده است که “غلامحسین الهام” سخنگوی دولت پیشین این موضوع را دنبال کرده است. انتظار می رود او بزودی کارزار خود را برای بازگشت به عرصه سیاسی و کسب قدرت راه اندازی کند. او برای اولین در طول ماه های گذشته این دوشنبه در ملاء عام ظاهر شد و سخنرانی ای در مسجد نارمک در تهران داشت. اما او موضوع بازگشت به سیاست و شرکت در رقابت انتخاباتی را نه تایید کرد و نه تکذیب”.

به گزارش خرداد، هاارتص در پایان می نویسد:”اکنون محافظه کاران و دلواپسان پس از شکست در انتخابات مجلس در فوریه گذشته به این نتیجه رسیده اند که تنها احمدی نژاد است که می تواند از پیروزی دوباره اصلاح طلبان و به طور خاص روحانی در انتخابات جلوگیری کند”.
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اما که همواره اخبار مرتبط با احمدی نژاد را با سوگیری مثبت نسبت به او منتشر می کند با انتشار خبری اشاره کرده که یک منبع آگاه نزدیک به احمدی نژاد اعلام کرده که او هنوز قصد قطعی خود برای نامزدی در رقابت های انتخاباتی را اعلام نکرده است. این منبع اعلام کرده که هنوز خیلی زود است که در این باره اظهارنظر شود و اطلاعات منتشر شده نادرست هستند.
روزنامه آلمانی “آبندبلات” چاپ هامبورگ نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان رییس جمهوری پیشین تندروی ایران بار دیگر به قدرت باز می گردد می نویسد:”احمدی نژاد مانعی اساسی بر سر به نتیجه رسیدن توافق هسته ای بود. نکته دوم آن که او همواره اظهارات تحریک آمیز لفظی را درباره اسرائیل به کار می برد. او منکر هولوکاست است و همواره اسرائیل را به حمله نظامی تهدید کرده بود حتی در داخل ایران و حلقه تصمیم گیرندگان نظام نیز انتقاداتی از او مطرح شده است. برای مثال، علی لاریجانی رییس مجلس که خود از اصولگرایان بوده گفته است که بازگشت او به قدرت ایده جذابی برای مردم نخواهد بود. لاریجانی اکنون در حالی درباره او چنین می گوید که روزگاری خود یکی از افراد مورد اعتماد احمدی نژاد بود و در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ میلادی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران بود”.
منبع:خرداد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: