تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۰ - ۰۸:۱۳ کد مطلب 114275

سهیل کریمی در گفت و گو با میدان72:

بچه‌های فرهنگی میدانند چگونه حرف وَلیِ خود را به کرسی بنشانند

من به جرات میتوانم بگویم نهادهای حکومتی و دولتی اگر کاری نکنند بیشتر به نفع ما خواهد بود، بسیاری نمونه ها دیدیم برداشت هایی که از رفتار این افراد و مجموعه ها شده نگاه بسیار بدی را برای انقلاب اسلامی به همراه داشته است.
یک آدم در اوج رفاه و دشمنی با جمهوری اسلامی و مادر و پدری مسیحی و یهودی از نوع صهیونیست با شنیدن نوای خوش جمهوری اسلامی اسلام میاورد و طرفدار جمهوری اسلامی میشود.

میدان۷۲: سهیل کریمی مستند سازی است که تا به حال فعالیت های فرهنگی بسیاری انجام داده است.او سال۸۲ در عراق وقتی که در حال انجام کار خود بود توسط سربازان آمریکایی اسیر شد، پس از آزادی به کشور بازگشت و کار خود را با ساخت مستنهایی در خصوص شیعیان پاکستان، دستگیری فرماندهان انگلیسی و … ادامه داد.متن پیش رو بخشی از گپ و گفت میدان ۷۲ با ایشان است.

در خصوص اینکه کدام یک از وجوه انقلاب تاثیر به سزایی در تغییر نگرش به جمهوری اسلامی داشته است گفت: بحث صدور انقلاب مسئه ای بخشنامه ای نبود، بخشنامه و دستورالعمل و قوانین دست و پا گیر دولتها نیست که باعث صدور انقلاب میشود، انقلاب اسلامی با پیامی که در روح خود داشت و شور و شعوری که حضرت امام شروع کردند و حضرت آقا ادامه دادند و فریاد ضد ظلم و عدالتخواهانه که توسط رهبران جمهوری اسلامی و مردم بلند شده بود؛ این باور را در مردم دنیا بوجود آورد که کشوری هست که زیر بار ظلم نخواهد رفت.
وی افزود: اینکه دولتها بخواهند تعهد بدهند که ما انقلاب را صادر نمیکنیم، ما کماندو نمیفرستیم و …. این مسائل دیپلماتیک است که بروی کاغذ و در وزارت خارجه مطرح میشود.حتی رایزنی های فرهنگی ما هم بنا نداشت انقلاب را صادر کند.

کریمی علاقه ی مردم دنیا را به ایستادگی در مقابل جریان استکبار را بدون دغدغه ی دین و مذهب بیان کرد و گفت: بنده در بسیاری از سفرها افراد و اشکال مختلف مردم را دیدم، حتی مسلمان هم نبودند و با ادیان مختلف مواجه شدم فهمیدم که جدا پیام انقلاب اسلامی را دریافت کرده اند بدون اینکه دولتمردان و دستگاه دیپلماسی ما کاری کرده باشد و فقط با رسانه های غرب متوجه پیام انقلاب اسلامی شدند که به شکل های مختلف بروز کرده بود و آنها هم چشم امید داشتند که سرانجام انقلاب اسلامی به یک نتیجه ی خوب برسد.

وی گستره ی صدور انقلاب را فراتر از کشورهای محروم و مستضعف دانست و افزود: انقلاب اسلامی چون از جنس پابرهنه ها، مستضعفین، فقرا و از جنس کسانی بود که به آنها ظلم شده و عدالتخواهند، طبیعتا جاهایی که بیشتر به آنها ظلم شد و فقر نمود بیشتری داشت گیرایی انقلاب اسلامی بیشتر بوده؛ اما با همه ی این تفاسیر انسانهایی را دیدم که تصور تفکر عدالتخواهی نداشتم.
این مستند ساز انقلابی با توجه به تجربیاتی که از سفر به نقاط مختلف دنیا داشت افزود: بنده سفری داشتم برای مستند سازی در ترکیه، طبق عادت معمول تیم مستند سازی در روز آخر به خرید و بازار رفته بودند، وارد یک فروشگاه البسه شدیم که یک آهنگ بسیار تند غربی هم در حال پخش بود، در قفسه های مختلف که نگاه کردیم یک جوانی با یک ظاهر زننده و با لباسهای غربی از دور به حالت رقص نزدیک ما شد، بنده عادت دارم در سفر و مواقع کار چفیه گردنم میاندازم، این جوان نزدیک ما شد و پرسید شما عرب هستید؟گفتم نه ما ایرانی هستیم! تا این جمله را گفتم این آدمی که با رقص نزدیک ما شده بود بطور عجیبی به وجد آمد و مشتش را بالا آورد و گفت مرحبا ایران، مرحبا خامنه ای، و شعارهایی برای مسئولان ایرانی داد که ما با تعجب نگاه میکردیم این آدمی که ظاهرش بویی از مسلمانی نداشت اینگونه مجذوب انقلاب ایران بود.
وی تجربیات خود را اینگونه ادامه داد: نمونه ای دیگر خدمتتان عرض کنم سفری به سوئیس داشتیم، یکی از دوستان دنبال بنده آمد و به یک رستوران ایتالیایی رفتیم که غذای حلال هم داشت، همراه ما نیز سومی هم بود که من نمیشناختم ایشان را و با زبان آلمانی شروع کرد راجع به مذاکرات هسته ای صحبت کردن که آخر این مذاکرات چه خواهد شد؟ من گفتم قطعا ایران در این مسئله حقی دارد و باید مقداری چونه زنی و ایستادگی کرد از طرفی هم فشاری هم به مردم وارد نشود و از این قبیل صحبت ها.حرفهای بنده که تمام شد این بنده ی خدا گفت ما خیلی میترسیم که شما کم بیاورید در بحث مذاکرات و بازی را به طرف مقابل ببازید که این به ضرر ما تمام خواهد شد.من گفتم خب شما چه ربطی به ایران و انقلاب اسلامی دارید؟ جواب گرفتم که من مسلمان شدم.کنجکاو شدم پرسیدم چطور مسلمان شدید؟ گفت من مادرم مسیحی آلمانی هست و پدرم یهودی متولد شده در اسرائیل هست، من خودم هم یهودی بودم، به واسطه ی آشنایی با قرآن و انقلاب اسلامی مسلمان شدم و اسمم را گذاشته ام عمار! و حالا همه چیز من، گذشته و آینده ی من گره خورده به مواضع جمهوری اسلامی.
ببینید یک آدم در اوج رفاه و دشمنی با جمهوری اسلامی و مادر و پدری مسیحی و یهودی از نوع صهیونیست با شنیدن نوای خوش جمهوری اسلامی اسلام میاورد و طرفدار جمهوری اسلامی میشود.

IMG_20160630_052544
کریمی گفت: اینکه در آفریقا، آسیا، پاکستان، افغانستان و نقاط محروم دنیا این موارد را مشاهده کنیم امری عادی است چون این مناطق محرومیت و استضعاف را چشیده اند اما این نوع آدمهایی که مثال زدم نشان از آن دارد که حقانیت انقلاب اسلامی به همه جای دنیا کشیده شده است.
او نیز اضافه کرد: یک نمونه دیگر مصداق برایتان بیاورم، در فروشگاهی بودیم، خرید ها را به صندوق دادیم و مبلغ آن را حساب کردیم، فروشنده بقیه پول را برای من پرت کرد، دوست همراهی که با من بود سالها ساکن روسیه بود، عصبانی شد شروع به توپیدن به فروشنده کرد و گفت تو اصلا میدانی ما کجایی هستیم که اینطور با ما برخورد میکنی؟ یعنی با همه ایرانیان اینگونه برخورد میکنی؟ تا این دوست ما گفت ایرانی صندوقدار بلند شد، دست من را گرفت و به حالت تعظیم به من احترام گذاشت و گفت ما اصلا فکر نمیکردیم شما ایرانی باشید و ما شرمنده ی شما شدیم فکر کردیم از نواحی قفقاز باشید، من تعجب کردم گفتم چرا حالا در مقابل ایرانی اینطور احترام دارید چه فرقی دارد من اهل قفقاز باشم یا گرجستان را ارمنستان؟ صندوقدار گفت نه شما فرق میکنید، ایران در مقابل کل استکبار دنیا و اروپا ایستاده است، من خودم مسیحی هستم اما ایستادگی شما برای ما درس است.
این نشان میدهد از همه ی طیف ها و همه ی نگاه ها از هر کجای دنیا باشد پیام انقلاب اسلامی را دریافت کرده اند.

وی عملکرد نهادهای دولتی همچون سازمان ارتباطات اسلامی را بی مورد و حتی مضر ارزیابی کرد و گفت: خب من به جرات میتوانم بگویم نهادهای حکومتی و دولتی اگر کاری نکنند بیشتر به نفع ما خواهد بود، بسیاری نمونه ها دیدیم برداشت هایی که از رفتار این افراد و مجموعه ها شده نگاه بسیار بدی را برای انقلاب اسلامی به همراه داشته.اما این سوی قضیه حقوق های هفت هشت هزار دلاریشان،کاسبی هایی که راه انداخته اند، تجارتهایی که میکنند به اسم دیپلمات و فعال فرهنگی در آنجا حضور دارند و پولی به جیب می‌زنند ضررهای جبران ناپذیری هست که البته حق ما را هم خوردند ما میبخشیم و همه ی این مسائل به کنار اما حق معنوی مارا نخورند و ضایع نکنند.
وی افزود: بنده برای مستند سازی به یک کشوری رفتم با هزینه و پول خودم و نیازی به معرفی نامه از جایی نداشتم اما به محض اینکه کنسولگری و رایزن فرهنگی ما فهمید بنده قصد ورود به فلان کشور و انجام کار فرهنگی به سود انقلاب اسلامی و ایران دارم، با پلیس امنیت کشور مورد نظر تماس گرفت و اعلام کرد این آدم سرخود آمده است و مشکل دارد و ممکن است برایتان دردسر ایجاد کند.سیستم امنیتی آن کشور سراغ بنده آمد، من ویزا را نشانشان دادم که آنها به من گفتند کنسولگری شما به ما زنگ زدند که جلوی کار شما را بگیریم، البته کار شما نقصی ندارد و پلیس محلی هم گزارش مثبت از کار شما داده است.
او آینده ی کار فرهنگی را به دست جوانان انقلابی ترسیم کرد و گفت: بچه هایی که در جمهوری اسلامی کار فرهنگی میکنند درس خود را از حضرت آقا گرفته اند، میدانند از ولی خود چگونه تبعیت کنند و حرف ولی خود را به کرسی بنشانند، نیازی نیست کسی به اینها بخشنامه بزند یا بگویند با این خط و ربط جلو روید، نه! همانطور که هشت سال جنگ را اداره کردند همانطور جبهه فرهنگی انقلاب را مدیریت کرده اند، همانطور که امام بدون پشتوانه دیپلماتیک و آکادمیک توانست انقلاب اسلامی را به سرانجام برساند وصادر کند همان طور بچه های انقلاب در حال کار و فعالیت انقلابی هستند.
نهاد های حکومتی اگر جلوی کار ما را نگیرند خیلی شانس آورده ایم، دست ما را یقینا نخواهند گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: