تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۰ - ۱۶:۱۷ کد مطلب 114343

توصیه پیر پالاندوز به شیخ بهاء

میدان ۷۲ :شیخ‌العجائب، حضرت شیخ بهاء که همه کارهای ماندگار خود را با رمزهایی به واسطه‌ی قرآن، انجام می‌داد؛ مدّعی شد که می‌توانم مس را طلا کنم و واقعاً هم انجام داد. پیر پالاندوز گفت: شیخ! شنیدم که ادّعا می‌کنی می‌توانی مس را طلا کنی؟ گفت: بله. گفت: به ما نشان بده (حالا لطف خدا […]

میدان ۷۲ :شیخ‌العجائب، حضرت شیخ بهاء که همه کارهای ماندگار خود را با رمزهایی به واسطه‌ی قرآن، انجام می‌داد؛ مدّعی شد که می‌توانم مس را طلا کنم و واقعاً هم انجام داد. پیر پالاندوز گفت: شیخ! شنیدم که ادّعا می‌کنی می‌توانی مس را طلا کنی؟

گفت: بله.

گفت: به ما نشان بده (حالا لطف خدا شامل شیخ بهاء بوده و ایشان از علوم قرآن و … بهره‌مند بودند و واقعاً مثل ایشان نداریم. حتّی علوم مختلف را ایشان به صورت ریاضی و هندسه و … تبیین کرده است).

شیخ بهاء گفت: سوزنت را به من بده. سوزن را گرفت و آن را طلا کرد.

گفت: هنر داری، آن را برگردان.

شیخ بهاء تعجّب کرد که این چه دارد می‌گوید! گفت: یعنی به همان صورت اوّل برگردد؟

گفت: بله، مگر تو علم کمیا و لیمیا و … را نمی‌دانی.

پیرپالاندوز چند علم دیگر را هم گفت و شیخ تعجّب کرد که او نام این علوم را از کجا می‌داند. شیخ گفت: من نمی‌توانم برگردانم.

پیر گفت: به من بده. آن را در دستش گرفت وگفت: حالا نگاه کن. دوباره به همان حال اوّلش برگشت. بعد به شیخ گفت: اگر راست می‌گویی کاری کن که دیگر برنگردد.

گفت: اتّفاقاً برنمی‌گشت.

گفت: یک بار دیگر بگیر و انجام بده.

دو مرتبه شیخ بهاء آن را گرفت و اعمالی را انجام داد که دیگر برنگردد.

گفت: به من بده. تا در دستش گرفت و دستش را بست و باز کرد، برگشت. گفت: شیخ، اتّصال به خدا داشته باشی، این‌جا هست. گفت: این صندلی را می‌بینی؟ حضرت می‌آیند و در این‌جا می‌نشینند. کاری کن که این‌طور شوی.

گرچه شیخ بیان می‌فرماید: بعد حالات و مطالب و اتّصالی را با ایشان داشته است.

لذا اگر انسان جدّی با خدای خودش در ارتباط باشد و بداند هیچ است؛ کرامت از ناحیه‌ی خدا مدام می‌آید. آن پیر پالاندوز گفت: من هیچ‌گاه احساس نمی‌کنم کسی هستم و این قضیّه هم امانتی پیش توست و من خواستم تو متوجّه شوی.

خدایا! ما را کسی قرار بده که ولو به لحظه‌ای احساس منیّت نکنیم.

آیت الله قرهی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: