تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۲ - ۱۱:۰۷ کد مطلب 114416

سفر کاری یک مقام وزارت علوم به آمریکا!

عبدالحسین فریدون پسرعموی حسن روحانی یکشنبه هفته گذشته (۶ تیر) به منظور سفری کاری از طریق فرودگاه امام خمینی (ره)، تهران را به مقصد استانبول ترک و از آنجا عازم آمریکا شد.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از نسیم؛ عبدالحسین فریدون پسرعموی حسن روحانی یکشنبه هفته گذشته (۶ تیر) از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) و با پرواز شماره ۸۷۹ خطوط هواپیمایی ترکیه، تهران را به مقصد استانبول ترک کرده است.

علاوه بر این برخی شنیده‌های خبرنگار «نسیم آنلاین» حاکی از آن است که وی پس از حضور در فرودگاه آتاتورک؛ عازم ایالات متحده آمریکا شده است.

عبدالحسین فریدون پسرعموی حسن روحانی و حسین فریدون، هم اکنون مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برعهده دارد و در این سفر نیز نه با اهداف شخصی و بلکه در جایگاهی حقوقی حاضر شده است.

بر اساس این گزارش؛ سفر وی یک سفری کاملا کاری، با برنامه‌ریزی قبلی و به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

فریدون که از اعضای شاخص و از نفرات اصلی وزارت علوم از ابتدای دولت یازدهم بوده است، طی سه سال گذشته حتی با تغییر متعدد وزرا و سرپرستان این وزارتخانه، در سمت ابتدایی خود باقی مانده و مشغول فعالیت است.

او در این سالها همواره به عنوان نفر اصلی و فرد مورد اعتماد حسن روحانی در وزارت علوم مطرح بوده و در دورانی که این وزارت خانه بدون وزیر بود نیز او همه امور را به دست داشت.

طبق این گزارش سفر عبدالحسین فریدون در سکوت مطلق خبری و به دور از چشم رسانه ها و حتی کارکنان وزارت علوم انجام شده و برهمین اساس هم به نظر می رسد که سفر وی از اهمیت بالایی برای دولت یازدهم برخوردار باشد.

عبدالحسین فریدون طی هفته آتی و پس از به پایان رساندن ماموریت خود به تهران بازخواهد گشت.

برخی کارشناسان سیاسی در تهران می گویند که تمدید ایرادات در اجرای برجام، تاکیدات آمریکا برای تثبیت کانال های ارتباطی سطوح دو و سه (بخوانید مذاکرات محرمانه) و البته به میان آمدن پای طرفهای دیگری از نهادهای بین المللی به چالش تعاملات اقتصادی ایران با غرب از جمله FATF ، می تواند از علل این سفر مهم ارزیابی شود.

سفری که شاید اهمیت آن کمتر از اهمیت سفر حسین فریدون به محل مذاکرات هسته ای به عنوان نماینده حسن روحانی در زمان گفتگوهای ایران و ۱+۵ نباشد.

از اینرو باید منتظر نشست و دید که آیا دولت یازدهم بنایی برای علنی کردن این سفر و علل آن دارد و یا همچنان تمایل دارد که مراودات خارجی خود بویژه مراوداتی که یک طرف آن آمریکا است را به تمام توان محفوظ و مخفی نگه دارد؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: