تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۲ - ۱۷:۳۲ کد مطلب 114537

حلالیّت طلبیدن ولیّ خدایی برای پا گذاشتن بر روی کفش دیگری!

میدان ۷۲:   تازه اوایل انقلاب بود، مسجد جامع بازار صحبت بود و یکی از آقایان سخنرانی داشت و همه آن‌جا جمع شده بودند. با یکی از اولیاء خدا آمدیم، کفش‌ها روی هم افتاده بود، ایشان کفشش را کناری گذاشته بود. وقتی بیرون آمدیم، ایشان خیلی احتیاط و مراقبت می‌کردند، امّا با این حال وقتی […]

میدان ۷۲:   تازه اوایل انقلاب بود، مسجد جامع بازار صحبت بود و یکی از آقایان سخنرانی داشت و همه آن‌جا جمع شده بودند. با یکی از اولیاء خدا آمدیم، کفش‌ها روی هم افتاده بود، ایشان کفشش را کناری گذاشته بود. وقتی بیرون آمدیم، ایشان خیلی احتیاط و مراقبت می‌کردند، امّا با این حال وقتی کفششان را پوشیدند، پایشان روی کفش کسی رفت. گفتند: بایستیم تا این شخص را ببینیم.

حالا در آن شلوغی و آن اوضاع و احوال و شعار دادن مردم و … می‌خواستند حتماً صاحب آن کفش را ببینند. مردم داشتند بیرون می‌آمدند که به دنبال ادامه‌ی تظاهرات بروند. خیلی ایستادیم، چون آن شخص در ابتدای مجلس بوده و تا بیاید، خیلی طول کشید. همه رفتند و ما همین‌طور ایستاده بودیم. مسجد هم پر از جمعیّت بود.

بعد از مدّتی آن آقا آمد، گمانم دمپایی بندی هم داشت. گفت: آقا! ببخشید من پایم روی کفش شما رفت. حلالمان کن. گفت: آقا! این چه حرفی است و رفت. پیش خودش گفت: این آقا بیکار است در این موقعیّت وقت گیر آورده است! آن فرد گفت: باشه، حلال می‌کنم و داشت شعار مرگ بر شاه و … می‌داد. یک‌باره به دو دقیقه نکشیده، برگشت و گفت: ما چه گفتید؟ گفتند: هیچی، من گفتم حلالم کنید که پایم را روی کفش شما گذاشتم. یک مقداری تأمّل کرد و گفت: آقا! یک چیزی بگویید، به نظرتان چه می‌شود؟ آقا گفتند: إن‌شاءالله پیروز می‌شویم، هیچ نگران نباش. بعد هم آن شخص در مطالب آقا آمدند و … .

بعداً آقا یک جمله فرمودند، فرمودند: یک مورد از توجّه به خدا این است: قلبت این‌گونه نباشد که بگوید: من که اعمالم خوب است! همین حقّ النّاس، فردای قیامت جلوی من را می‌گرفت!

حالا ببینید با این که در آن بحبوبحه‌ی شلوغی و از روی عمد هم نبوده، این‌طور می‌گویند. تازه در آن‌جا خیلی‌ها به دیگران هم تنه می‌زدند و شاید طرف هم بیافتد و اصلاً نایستند عذرخواهی کنند.  این آقا پایش روی کفش کسی رفته، بیست دقیقه ایستاده تا صاحب کفش را ببیند و حلالیّت بگیرد.

بعد فرمودند: کسی که غفلت کند، اتّصال به خدا پیدا نمی‌کند و دعایش مستجاب نمی‌شود و با خدا نمی‌شود. کسی که به اعمالش مغرور باشد، به نماز و روزه و دعا و اتّصالش با بزرگان و …، دعایش مستجاب نمی‌شود.

آیت الله قرهی

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    در زمان حال ، عده ای نالایق پایشان را در کفش و منافع ملت گذاشته اند ‘ و طبق اوضاعی که از جامعه حال حاضر دارم ، به هیچ عنوان حلالشان نمی کنند.

    منافع یک ملت ؛ منافع یک جناح نیست -ملت رو به تمسخر نگیرید ،با همه دولتها هستم ” که همین ملت اگر احساس کند کسانی آنها را به تمسخر میگیرند ؛استخوانهایشان را خرد میکنند و در هم میشکنند، فهمیدن اینکه با بازیهای جناحی نباید جیب ملت رو زد ، و پا در کفش و منافع ملت کردبه نفع یک جناح فهمیدنش کار سختی نیست ، (بخدا واگذارتان کردیم).

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: