تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۳ - ۰۸:۴۰ کد مطلب 114572

ریزش ها و رویش های مسافران انقلاب

باشگاه مخاطبان میدان۷۲/نوید مظفری: وقتی که هواپیمای بوینگ ۷۴۷ حامل امام خمینی در ساعت نه سی دقیقه صبح روز دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ بر باند یازده فرودگاه نشست هیچ کس فکر نمیکرد چه سرنوشتی برای مسافران این پرواز رقم خواهد خورد.شاید به همین دلیل بود که امام تصمیم گرفت با فرزندش و دست در دست خلبان […]

باشگاه مخاطبان میدان۷۲/نوید مظفری: وقتی که هواپیمای بوینگ ۷۴۷ حامل امام خمینی در ساعت نه سی دقیقه صبح روز دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ بر باند یازده فرودگاه نشست هیچ کس فکر نمیکرد چه سرنوشتی برای مسافران این پرواز رقم خواهد خورد.شاید به همین دلیل بود که امام تصمیم گرفت با فرزندش و دست در دست خلبان هواپیما از پلکان ان هواپیما پاین بیایید.
تا مسافران این پرواز انقلاب از این موقعیت سوء استفاده نکند. همراهان امام در این پرواز هریک سرانجام متفاوتی یافته اند.
ابولحسن بنی صدر اولین مسافر این پرواز بود که دو ماه بعد با سوء استفاده از این همراهی امام در اولین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران پیروز شد اما ریاست جمهوری اوتنها ۱۶ ماه دوام داشت. سرنوشتی که بنی صدر خود رقم زد سخنرانی های جنجالی بر علیه طرف داران و یاران امام درگیری با سران قوا و هماهنگی و اتحاد با منافقین و ضد انقلاب و…..
در نهایت مجلس را متقاعد کرد که در سی و یکم خرداد هزار سیصدو شصت رای بر عدم کفایت سیاسی وی بدهند.
که با تظاهرات میلیونی مردم بر علیه اقای بنی صدر و با ۱۳ دلیل بر بی کفایتی وی و با پیش سخنرانی اقای هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی و رای ۱۷۷نماینده مجلس برعدم بی کفایتی و درگیری با یاران امام و سران قبا و اتحاد با منافقین عزل شود
نهایتا بنی صدر در ششم مرداد ماه هزارو سیصدو شصت با لباس زنانه به همراه مسعود رجوی به فرانسه گریخت و به توطئه علیه انقلاب مشغول شد.
اما بنی صدر تنها رئیس جمهور این پرواز نبود

سید محمد خاتمی دیگر مسافر این پرواز بعدها در دوم خرداد ۱۳۷۶پنجمین رئیس جمهور ایران شد.

حسن روحانی دیگر همراه امام در فرانسه رئیس جمهور هفتم انقلاب شد.

اما نفر بعدی و سمت چپ امام قرار داشت موقع خروج از کابین و پلکان هواپیما سرنوشت شومی پیدا کرد سیدصادق قطب زاده که نقش مترجمی امام را در نوفلوشاتو داشت پس از انقلاب به عضویت شورای انقلاب در امد بعدها به ریاست صدا و سیما و وزارت خارجه رسید وی در سال ۱۳۶۱چهره واقعی خود را اشکار کرد و به فکر و طراحی کودتا و قتل امام افتاد.کودتایی که ریچارد کارتر جاسوس سیا در ان نقش داشت قطب زاده به جرم کودتا و طراحی قتل امام اعدام شد که بر همگان ثابت شود وفاداری به انقلاب فقط به همراهی امام در هواپیما نیست.

ابراهیم یزدی دیگر مترجم امام در نوفلوشاتو پس از انقلاب به تدریج به همراه دیگراعضای نهضت ازادی اهنگ مخالفت با امام سر داد تا جایی که فعالیت سیاسی انها در سال ۱۳۶۴به دستور امام غیر قانونی اعلام شد.

حسن حبیبی دیگر مترجم امام بر خلاف دیگر یارانش در نهضت ازادی راه همراهی با انقلاب را درپیش گرفت و در دولتهای هاشمی رفسنجانی وخاتمی معاون اول رئیس جمهور شد و سر انجام در بهمن سال ۱۳۹۱در گذشت.

در میان مسافران پرواز انقلاب افرادی هم بودند که ترور شدند. حاج مهدی عراقی از یاران مورد وثوق امام تنها چند ماه شیرینی انقلاب را چشید و در چهارم شهریور ۱۳۵۸به همراه فرزندش حسام به دست گروهک فرقان به شهادت رسید.

ایت الله مرتضی مطهری دیگر عضو شورای انقلاب در یازدهم اردی بهشت ۱۳۵۸ هدف گلوله گروهک فرقان گرفت و به شهادت رسید تا مزد همراهی امام و انقلاب را تا اخرین لحظات خویش بگیرد.
اما در میان مسافران هواپیما پدر و پسری حضور داشتند که هریک سرانجام متفاوتی یافتند.
محمد منتظری راه دفاع از انقلاب را در پیش گرفت و سرانجام در هفتم تیر ۱۳۶۰ در انفجار دفتر حزب جمهوری به همراه ایت الله بهشتی به شهادت رسید امام تقدیر پدر را به سویی دگر کشاند ایت الله منتظری از شاگردان برجسته امام خمینی در سال ۱۳۶۴ به قائم مقام رهبری منصوب شد اما پس از دستگیری مهدی هاشمی برادر دامادش به جرم قتل و  ترور و براندازی نظام لغزید و بنای دفاع از او و حمایت از منافقین را داشت.

تا جایی که سر انجام امام ناگذیر از ریزش وی سرانجام در نامه ای درششم فروردین ۱۳۶۸ وی را از سمت قائم مقامی عزل و او را به عدم دخالت در سیاست توصیه کرد.امری که هیچگاه منتظری به ان عمل نکرد که تا اخرین روزهای حیات خود به مخالفت با نظام پرداخت.

محسن سازگارا دیگر همراه امام در این پرواز پس از انقلاب به اطلاعات دفتر نخست وزیری رفت وی در دهه ۷۰ به جبهه اصلاحات پیوست ودر انتخابات ۱۳۸۸ به مخالفت سر داد و به دیدار جورج بوش رفت .

علی اکبر محتشمی پور، هادی غفاری و سید محمد موسوی خوئینی ها دیگر مسافران این پرواز هر یک پس از چندین سال نمایندگی مجلس و  سمتهای مختلف در سال ۱۳۸۸مدعی تقلب در انتخابات شدند.
علی اکبر محتشمی پور دراین انتخابات سخنرانیهایی بر علیه مجریان و نظام انقلاب کرد که در یکی از سخنرانیها خود بر وارانه جلوه دادن انتخابات به نفع دیگر نامزد ایراد به سخنرانی کرد و شعار تقلب را سر داد.

ریزش و رویش مسافران پرواز انقلاب به خانواده امام هم رسید.
سید حسین خمینی نوه امام پس از انقلاب راه همراهی و حمایت منافقین را در پیش گرفت تا انکه امام در بیست و چهارم اردیبهشت سال ۱۳۶۰ در نامه ای به وی او را از دخالت در سیاست منع کرد.

اما فرزند امام حاج سید احمد خمینی همچون فرزندی دلسوز و یاری صدیق در طول فراز و نشیبهای حوادث انقلاب تا سالها در کنار امام و پدر خود باقی ماند و پس از رهبری ایت الله سید علی خامنه ای هوشمندانه از وی حمایت کرد که خود از رهبری ایت الله خامنه ای تشکر نموده و گفته ما به فتوای امام  شما را رهبر و ولی خود میدانیم.

حال سالها از فرود هواپیمای ۷۴۷ میگذرد و انقلاب همچنان به راه خود ادامه می دهد و این مسافران انقلاب هستند که همواره باید مراقب سقوط خود از این پرواز باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: