تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۳ - ۱۰:۲۰ کد مطلب 114600

افشای لابی ناکام صفدر حسینی با دیوان محاسبات

به نوشته یک روزنامه، صفدر حسینی برای ماندن در صندوق توسعه ملی، به دیوان محاسبات رفته و تلاش کرده بود با وعده واریز ۲۰۰ میلیون تومان به حساب صندوق و تقلیل حقوق و مزایا از ۵۷ میلیون به ۳۷ میلیون تومان در مسند کار بماند.

 به گزارش میدان ۷۲ روزنامه رسالت از تلاش نافرجام صفدر حسینی برای ماندن در صندوق توسعه ملی خبر داده است: افشای دریافت و پرداخت‌های نجومی خلاف قانون که مصداق موضوع بند ح از ماده ۲۳ قانون دیوان محاسبات کشور توسط عناصر خدوم و زحمتکش که بار سنگین خدمت در دستگاه‌های اجرایی را بر دوش می‌‌کشند، اما منافع نامشروع و غیرقانونی آن را مدیران تافته جدابافته می‌برند و انتشار آن توسط جرایدی که ماموریت و رسالت آگاهی‌بخشی به مردم را دارند، دو نکته مهم را برملا کرد. اول عقب‌ ماندن دستگاه‌های نظارتی مسئول از مردم، دوم نقش رسانه‌ها در تلنگر زدن به مسئولینی که عملکردی منفعلانه در حوزه اجرا و نظارت را در خود نهادینه کرده و جز با جریحه‌دار شدن افکار عمومی از رخوت بیرون نمی‌آیند.

دامنه وسیع دریافت و پرداخت‌های خلاف قانون که از بیمه مرکزی آغاز و در شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات زیرمجموعه نهادهای عمومی غیردولتی و حتی برخی از وزارتخانه‌ها و صندوق‌ها را هم شامل شد، نشان داد که عملکرد مدیران مالی، ذیحسابان، بازرسان قانونی و حسابرسان مستقل در این مورد چقدر ضعیف بوده است و این ضعف، عدم کفایت مرجع کنترل‌کننده در دستگاه‌های متولی نظارت از سازمان حسابرسی، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات را نیز برملا کرد و نقطه آسیب‌پذیر مالیه عمومی کشور را نشان داد….

براساس اطلاعات واصله در مورخه ۲/۴/۹۵ رئیس محترم صندوق با حضور در دیوان و تعامل با یکی از معاونت‌ها قبول می‌کند که با واریز ۲۰۰ میلیون تومان به حساب صندوق و تقلیل حقوق و مزایا از ۵۷ میلیون به ۳۷ میلیون تومان موضوع رسیدگی به چنین تخلفی در این مرحله منتفی شود و با تعامل انجام شده موضوع ختم به خیر ‌گردد.

آیا این رویداد صحت دارد یا تکذیب می‌شود؟ آیا روند قانونی پروسه رسیدگی در دیوان آن است که یک دعوای مالی و محاسباتی و یک تخلف بین و مسلم از قوانین و مقررات بدون طی مراحل رسیدگی در دادسرا، بدون صدور دادخواست، بدون دادرسی و صدور رای هیئت مستشاری در نقطه صفر مرزی تخلف با وصول و ایصال و استرداد مبلغ مختومه شود؟

تقویم ریالی چنین وجهی را کدام مرجع صلاحیتدار گواهی و تایید می‌کند؟ اگر تخلفی صورت نگرفته،‌ پس برگشت وجه ۲۰۰ میلیونی یا استرداد آن چه محمل قانونی دارد؟ اگر تخلفی صورت گرفته که طرف وجهی را برمی‌گرداند، مجازات اداری چنین تخلفی به رعایت تبصره یک ماده ۲۳ قانون دیوان محاسبات چیست؟ و در کدام ماده از کدام قانون یک معاونت یا مدیریت فاقد حق صدور رای صلاحیت اعمال یا بخشش یا تخفیف چنین تخلفی را دارد؟ دیوانی که تا دیروز خود را صالح رسیدگی به عملکرد مالی دستگاه‌های اجرایی که در بودجه کل کشور نیستند، با تمسک به نظریه تفسیری شورای نگهبان نمی‌دانست و نه خود به رسیدگی ورود می‌کرد و نه اجازه ورود سایر ارکان انتخابی دیوان را به رسیدگی می‌داد، در مورد دستگاه‌هایی که هویت حقوقی صددرصدی آنها دولتی هم است که اینگونه عمل می‌کند، پس وجود هیئت عمومی یا هیئت‌های مستشاری یا مستشار بماهو دادرس در تمییز غیرحق در دیوان محاسبات چه محلی از اعراب دارد؟

گیریم که در یک تعامل دوطرفه بین ناظر و منظور، بین معاون دیوان با رئیس صندوق یا بانک، با حذف سایر ارکان اعم از دادیار و دادستان و مستشار و حاکم شرع موضوع تخلف آن مقام و صاحب‌منصب به نوعی رفع و رجوع شود. تکلیف دریافت و پرداخت‌ خلاف قانون سایر اعضا صندوق یا هیئت عامل بانک یا هیئت نظارت آن یا مامورین دیوان در صندوق چه می‌شود؟

آیا این است شأن دیوان محاسبات به عنوان عالی‌ترین محکمه مالی محاسباتی کشور که بدون رای هیئت مستشاری یا رای حاکم شرع تخلف با وصف مجرمانه‌ای

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: