تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۳ - ۱۸:۱۰ کد مطلب 114650

یادداشت/ مصطفی زرقونی

حملات کِشمِشی!

نگران نباشید دکتر هوشمند‌تر از آن است که فرصت عرضه شدن جنس‌های بُنجل و امتحان پس داده شده را از شما بگیرد. این گوی و میدان، بار دیگر جنس بُنجل خود را عرضه کنید و بار دیگر نتیجه آن را ببینید؛ چراکه دکتر به انقلاب و آرمان‌ها می‌اندیشد و شما در خوشبینانه‌ترین حالت به قدرت می‌اندیشید.

میدان ۷۲، مصطفی زرقونی*- بنای نوشتن نداشتم؛ چراکه مردم را بیدار و هوشیارتر از آن می‌بینم که محافل بسته چپ و راست عالیجناب برای ایشان تصمیم‌سازی کنند. مردم ثابت کرده‌اند که رشته‌های آن‌ها را پنبه می‌کنند و این از خصوصیات منحصر به فرد پایان عصر رنج بشری و سال‌های منتهی به عصر طلایی انسان‌هاست که هزاران سال وعده آن داده شده است. با این وجود برخی اظهارنظرها ترغیبم کرد که به بازخوانی وقایع گذشته بپردازم و از جمله این اظهارنظرها یادداشت اخیر یک کیهان‌نشین درباره جلسه دکتر احمدی‌نژاد با هنرمندان است. گویا دوباره همان‌ها که روزی سفت و سخت از شعاردهنده «هوایِ تازه» یا «رضاخان حزب‌اللهی» سخن می‌گفتند به میدان آمدند تا مثل همان ایام که حملات خود را به توصیه بهداشتی مبنی بر پرهیز از قند وشکر و جایگزینی کشمش و خرما متوجه کردند با بهانه‌گیری واهی و براساس سوءظن خود از جلسه ساده و صمیمی هنرمندان با فرزند ملت داستان بسازند. از منظر این افراد اگر دکتر احمدی‌نژاد همه ملت را به یک چشم ببیند، کرامت انسان‌ها را جدی بشمارد، به شایستگان و هنرمندان احترام بگذارد و فراتر از نگاه‌های دُگم و متحجرانه رفتار کند مستوجب بدگویی است. این درآمدی شد برای آنکه مطالب زیر را به رشته تحریر درآوردم؛

 

اپیزود اول؛ پیدایش آبادگران از خرابه‌های اصلاحات

اواخر دوران اصلاحات، نابسامانی سیاسی و اجرایی در کشور صدای همه را در آورده بود، در حالی که شهروندان تهرانی درمیان چاه و چاله‌های خیابان‌ها به ستوه آمده بودند و حتی از آسفالت‌کاری ساده خیابان‌ها پرهیز می‌شد، سیاسیون و بسیاری از دولتمردان وقت بی‌تفاوت نسبت به مشکلات مردم، مشغول جنگ و جدل خویش بودند. هم‌زمان، توسعه سیاسی هم با شکست مواجه شده بود به‌نحوی که جلسات شورای شهر به علت اختلاف‌های شدید داخلی میان اصلاح‌طلبان تعطیل شده و امور شهروندان و کشور بر زمین مانده بود و مردمِ کمر خمیده و زیر فشار، ناامید از اصلاح مناسبات، ترجیح دادند کمترین میزان مشارکت در انتخابات‌ها را رقم بزنند. شرایط به‌گونه‌ای پیش رفته بود که حتی رهبر معظم انقلاب ترجیح دادند به جای رأی دادن در تهران به سیستان‌و‌بلوچستان سفر کنند و با‌توجه به قانون انتخابات شوراها حتی رأی هم ندهند! همین زمینه‌ای شد برای تحلیل‌ها و تفسیرهای مردم که «آیا این رفتار نشانه نارضایتی ایشان از وضعیت کشور است یا نه صرفا تقدم داشتن سفر بر انتخابات؟»

در چنین شرایطی دکتر احمدی‌نژاد با کوله‌باری از علم و ایمان، تخصص و تجربه اجرایی آستین همت بالا زد و با جمع کردن عده‌ای «جمعیت آبادگران» را تشکیل داد و با شرکت در انتخابات، لیست او پیروز آزادترین انتخابات کشور در انتخاباتی که حتی اعضای نهضت آزادی هم در آن کاندید داشتند شد. دکتر موفق شد اعضای لیست آبادگران را به شورا فرستاده و خود نیز با رأی همان‌ها که به شورا فرستاده بود شهردار تهران شود تا در قامت یک منجی برای شهر تهران عمل کند.

در همان روزهای ابتدایی شهرداری تهران وی با تعیین ضرب‌العجلی کوتاه و چند هفته‌ای، آسفالت‌کاری شهر تهران را که به آروزی شهروندان تهرانی تبدیل شده بود را به پایان برد و بعد از آن با ایده‌های ساده و خلاقانه و کم‌هزینه توانست بخش زیادی از مشکلات شهر تهران ازجمله مشکل ترافیک تهران را تا حدود زیادی حل کند. هرچند در همان ایام برخی مدعیان ناکارآمد به تمسخر می‌گفتند «در خیابان‌ها بشکه می‌گذارد» اما شهروندان تهرانی گواهی می‌دادند که همین بشکه‌های ساده و موقتی و اصلاح هندسی معابر و تعیین موقعیت  خروجی‌ها و ورودی چه تأثیر شگرفی در کم کردن ترافیک دارد. در حالی که طرح‌های پرهزینه و از جیبِ مردم مدعیان، بازدهی مناسبی نداشت، مردم تغییر را با چشم خود دیدند.

بد نیست در اینجا داستانی مشهور از ایده‌های مبتکرانه و کم‌هزینه نقل کنم و آن اینکه خط تولید یک کارخانه تولید و توزیع شیر در ژاپن در پر کردن برخی قوطی‌های شیر دچار مشکل بود به‌گونه‌ای که برخی از قوطی‌ها خالی از نوار عبور می‌کرد. هیأت مدیره شرکت پس از کلی مطالعه به این نتیجه می‌رسند که با هزینه‌ای سرسام‌آور دستگاهی وارد کنند تا این نقیصه برطرف شود و از آنجا که این کارخانه با مشکل نقدینگی مواجه بود دچار تردید بودند تا اینکه یکی از متخصصین کم‌ادعا و کاری بخش تولید ابتکاری به خرج داد و درخواست کرد پنکه‌ای در برابر نوار قرار دهند تا قوطی‌های خالی با فشار باد پنکه به بیرون بیافتند و این‌گونه مشکل خط تولید به جای صرف چند صد هزار دلار با یک پنکه حل شد. در ژاپن و سایر کشورها صنعتی به صاحبان چنین ایده هایی ارج می نهند اما در کشور ما مدعیان بی‌هنر تمسخر می‌کنند و می‌خندند.

دکتراحمدی نژاد توانست مشکلات تهران را بدون بودجه و امکانات گسترده تا حدود زیادی حل کند اما در همان ایام یکی از کسانی که بعدها رقیب انتخاباتی دکتر شد با لابی‌های گسترده سیاسی و بودجه سنگین دریافت شده مجموعه خود را تکانی داد تا گفته باشند که او هم مدیری تواناست! گرچه نباید از تحول‌آفرینی افرادچشم پوشید و باید قدردان نفس تحول باشیم اما انصافاً این کجا و آن کجا؟

فعالیت شبانه‌روزی شهردار وقت تهران از او چهره‌ای مردمی، متخصص و راهگشا ساخت و این نبود جز به مدد تکیه بر علم و ایمان اشراقی آن مرد که بعدها کاندیدای ریاست‌جمهوری شد.

 

اپیزود دوم؛ نفی مدل ایرانی به نفع دولت رضاخانی!

اواخر سال ۸۳ در ایامی که هنوز آمدن دکتر رسمی نشده بود با جمعی از دوستان گفت‌وگوی تلفنی انتقادی با برخی حضرات اصلی کیهان‌نشین داشتیم. به یاد دارم که گفت‌وگو با این جناب پشت پرده و کلیدی و اصلی کیهان ۴۵ دقیقه به درازا کشید؛ از ما اصرار و از حضرات انکار که از دکتر نباید حمایت کرد! علت آن روشن بود؛ حضرات یکی علاقه‌مند به قالیباف بودند و آن دیگری به لاریجانی و یکی دیگرشان بین قالیباف واحمدی‌نژاد مردد بود! همین رویکرد را ادامه دادند و حتی یکی از آن‌ها که بعدها با کج‌سلیقگی به یکی از وزرات‌خانه‌های فرهنگی دولت نهم رسید در روزهای منتهی به انتخابات مقاله‌ای نوشت و از قالیباف و احمدی‌نژاد توأمان دفاع کرد تا سندی باشد بر بی‌مبنایی و هِرهِری مسلک بودن این جماعت ظاهربین که اثبات کند اصولگرایان هیچ‌گاه نمی‌دانند چه می‌خواهند و همواره با محافظه‌کاری، سطح آرمانگرایی را تقلیل می‌دهند وگرنه کیست که نداند تفاوت میان سبک مدیریت الهی ایرانی دکتر و سبک مدیریت عملگرایانه و مقلدانه رقیب پادگانی او از زمین تا آسمان است!

این دُکان دو نبش حضرات شبانه‌روزی باز بود تا هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شدیم بیشتر اثبات شود که کانون‌های قدرت و ثروت برای این جماعت تعیین می‌کنند که از چه کسی حمایت کنند تا جایی که جمعیت ایثارگران و جامعه مهندسین به عنوان دو تشکلی که دکتر در آن عضویت داشت یکی به قالیباف و دیگری به لاریجانی روی آورد و حضراتی که شبانه‌روز اندر فواید حزب و حزب‌سالاری سخن می‌گفتند نشان دهند که به این قواعد خود نیز پایبند نیستند!

برخی مجموعه‌ها نیز به گمان ساده‌لوحانه اعضای خود، بخشنامه‌هایی صادر و تلاش کردند با دستور، رقبای دکتر را به کرسی بنشانند که هرگز موفق نشدند تا خط بطلانی باشد بر موفقیت این راهکارها و این خود نشان داد اراده الهی بر این امر قرار گرفته که یکی از بندگان پاک در روزهای پایانی عصر رنج بر مسند اداره و مقدارت کشور بنشیند و اثبات شود که دکتر به هیچ حزب، گروهی و فردی بدهکار نیست و هر کسی گمان کند که او را به قدرت رسانیده دیر یا زود سقوط می‌کند. آنچه او را به مسند رسانید دعاها و اراده مردم مؤمن و ستم‌دیده‌ای بود که در هر لباس و با هر پوششی در انتظار یک مرد پاک بودند. شهروندان تهرانی که طعم فعالیت‌های مدبرانه و بی‌آلایش او را چشیده بودند در صدر انتخاب‌کنندگان او بودند تا ثابت کنند شهرنشینان پایتخت فرق اجرای «شُو» با «کار خالصانه» را می‌دانند.

 

اپیزود سوم؛ در حسرت هوایِ تازه یک بی‌جذابه!

در همان ماه‌های ابتدایی دولت نهم که دکتر هنوز معجزه هزاره سوم بود و دعای فرج خواندن او در سازمان ملل برتر از عبادت بزرگان با اخلاص حوزه به حساب می‌آمد، کیهان‌نشینان با اینکه یکی از خودشان با کج‌سلیقگی به کرسی وزارت رسیده بود دل را با دکتر صاف نکردند و در حال و هوای رقبای شکست خورده و شاید برای اینکه بگویند ما کماکان با دکتر نیستیم خنجر از نیام برکشیده و بر پیکر نهال تازه روییده دولت اسلامی ایرانی کشیدند. دولتی که در پیِ پاسخ به مطالبات انباشته شده از کارهای نکرده دولت‌های قبل بود در همان ابتدای راه باحملات کشمشی کیهان‌نشینان مواجه شد!

شاید این آغاز انتقامی بود از دستورناپذیری دکتر که به حرف این افراد توجه نکرده و پا به عرصه گذاشته بود و به این ترتیب خواستند بگویند «چون سربه‌راه نبودی باید تاوان بدهی!»؛ اما ماجرای حملات کشمشی به بخشنامه وزارت بهداشت دولت نهم که اتفاقاً وزیرش بیشتر جنسی کیهانی داشت باز می‌گردد؛ وی گناهی آشکار! بخشنامه کرده بود که کارمندان به جای قند و شکر، خرما و کشمش بخورند تا سلامت‌شان به خطر نیافتد. این دستورالعمل بهداشتی به مذاق آقایان خوش نیامد و دست به قلم بردند که «این چه تصمیمی است؟» و این‌گونه صفحات کاغذ بیت‌المال را با این حملات کِشمِشی پُر کردند تا شاید دلشان خنک شود! همان‌ها که در آرزوی آمدن «هوایِ تازه» رقیب دکتر و شریک امروزی روحانی بودند! اما این آخر ماجرا نبود و این حملات کِشمشی فریاد متحجرانه‌ای بود که سرآغاز حملات بعدی شد. انگار نه انگار که دولت در همه کشورهای به تعبیری توسعه یافته خود را در قبال سلامت مردم مسئول می‌بیند و دولت حاکم بر جامعه‌ای که آن‌را اسلامی می‌نامیم باید متعهدتر باشد تا مردمانش کمتر با مرگ و میر مواجه شوند! جالب اینکه خانواده کسی که این حملات کِشمشی را به راه انداخت از مسئولان بهداشتی همان وزارت‌خانه بود و برخی همین را بی‌تأثیر در این حملات ندانستند!

 

اپیزود چهارم؛ شورش علیه جمهوریت

حملات کِشمشی آغازی بود بر پنجه کشیدن‌ها بر حکمت ایرانی و اسلامی اما پایان آن نبود. این حملات در رسته‌های مختلف تداوم یافت تا در شورش‌های سال ۸۸ به دست جناح دیگر لشگر الیگارشی پیش برده شود و هشت‌ماه تضعیف و حمله به مبانی جمهوریت و دولتی برآمده از رأی مردم که آرمان‌های امام(ره) را زنده می‌کرد ادامه یابد و به سطح گسترده‌تری برسد. آمرین و ساکتین و ماکتین این شورش‌های هدفمند هر آنچه خواستند انجام دادند؛ زدند و بردند و سوزاندند و زمانی که نتوانستند اراده متبلور شده مردم در یک آهنگر زاده از تبار کاوه را ساقط کنند، ساکتین و ماکتین آن‌ها به میدان آمده و اعلام آتش‌بس کردند تا ادامه کار مجدداً ازسوی بانیان حملات کِشمشی دنبال شود. به این نحو بود که دولت برآمده از اراده‌های پاک مردمی، هنوز زخمش از تیغ و تیرهای ۸۸ بهبود نیافته و هنوز کسی مرهمی بر آن ننهاده که مجدداً با بلوای جناح کِشمشی مواجه شد.

همان‌ها که شب و رزوشان را با شورشیان بر جمهور به سر می‌کردند، «ولنگاری» و «تحجرشان» به سان دو تیغه یک قیچی عمل کرده و به میدان آمدند تا تلاش دولت برای ترمیم شکاف در جامعه را بهانه‌ای برای انحراف او کنند و از منابع و تریبون‌های ارزشمند به اسم ارزش‌ها، ضدارزشی‌ترین حملات را ترتیب دهند تا از غافله ستم‌گری عقب نیافتند. حملاتی که بعدها جناب استوانه به آن اعتراف کرد «کلید واژه انحراف را من ساختم» و همین ایشان به دست متحجرین دادند. تلاش دولت دهم برای دیدن همه بخش‌های جامعه انحراف نام گرفت. حضرات پرتوقع، کم‌هنر و بدمنظر صراحتاً می‌گفتند «فقط باید ما باشیم» و نباید شکاف‌های بین مردم ترمیم شود. رسماً اعلام می‌کردند که «دکتر به شرطی دکتر است که فقط برای ما باشد و الا دیگی که برای ما نجوشد سَر سگ در آن بجوشد.» در این مدت این گروه رفتارهایی از خود بروز دادند که همه هنجارهای مذهبی و ارزشی زیرپا گذاشته شد تا جایی که از منبر مدح اهل بیت(ع) حکم ترور دولت‌مردان و فراماسونر و یهودی خواندن آن‌ها صادر شد. و این‌ها همه به جرم به یک چشم دیدن شهروندان یک کشور و بندگان خدا بود.

 

اپیزود پنجم؛ هنرمندستیزی و ترس از آینده!

این روزها در حالی که هزاران فرسنگ از آرمان‌ها دور شده‌ایم و در جایی که «دولتِ متکی به تصمیم‌های پشت پرده» بیشترین رکود را بر کشور تحمیل کرده، اخراج کارگران به اوج رسیده و شلاق پاسخ مطالبات حداقلی آن‌ها شده، در حالی که خزانه کشور به قُلک مطالبات آمریکایی تبدیل و سرمایه مردم با عنوان فیش حقوقی به ارثیه پدری برخی مدیران ورشکسته مبدل شده، در جایی که ضعف دیپلماتیک در پوشش اوضاع منطقه توجیح می‌شود و عزت کشور زیر پای سعودی‌ها لگدمال شده و نه نتها متجاوزان جنسی به شهروندانمان تنبیه نمی‌شوند که با کشتارهای بعدی مراحل تخفیف و تحقیر ملت نیز تکمیل می‌شود، در شرایطی که جامعه هنری کشور آزرده خاطر از بی‌توجهی و بی‌هنری مسئولان، فرصت آرامش‌بخشی به مردم را پیدا نمی‌کنند، دکتر احمدی‌نژاد به رسم سالیان گذشته میزبان بخشی از هنرمندان کشور می‌شود. همان‌گونه که میزبان دانشجویان، اصحاب رسانه و دیگر اقشار می‌شود. در این میان ناگهان فریاد کیهانیان به آسمان می‌رود «که چرا با هنرمندان جلسه برگزار می‌کنی!»؛ سؤالی که باید از کیهان‌نشینان پرسید این است که آیا حملات کِشمشی که ذکر آن در ابتدای یادداشت رفت مجدداً شروع شده؟! چرا نگران دیدار هنرمندان با فرزند ملت هستند؟ به کجای منافع شما بر می‌خورد که یک افطاری ساده را بهانه حملات جدید خود کرده‌اید؟ آن هم در شرایطی که هنرمندان عمدتاً نارضایتی خود را از دولت روحانی و پدر معنوی او اعلام کرده‌اند. چرا مانع می‌شوید که با چنین دیداری بین آن‌ها و فرزند ملت، این قشر کمی آرامش یابند. آیا باور کنیم که دست عالیجناب در این حملات کِشمشی در کار نیست؟

نگران نباشید دکتر هوشمند‌تر از آن است که فرصت عرضه شدن جنس‌های بُنجل و امتحان پس داده شده را از شما بگیرد. این گوی و میدان، بار دیگر جنس بُنجل خود را عرضه کنید و بار دیگر نتیجه آن را ببینید؛ چراکه دکتر به انقلاب و آرمان‌ها می‌اندیشد و شما در خوشبینانه‌ترین حالت به قدرت می‌اندیشید. دکتر در پی گسترش مهرورزی و تکریم انسان‌ها است و شما نگران از اینکه بُنجل‌هایتان روی دست‌تان بماند. دکتر مزاحم شما نیست؛ بُنجل‌هایتان را به میدان بفرستید، یا پیروز می‌شوند و به آرزویتان خواهید رسید تا سرآغازی شود بر پایان ادعاهایتان یا طبق معمول مسیر را هموار می‌کنید برای آن‌ها که بی‌کلید جامعه را به قهقرا بردند! بانیان حملات کِشمشی اگر دغدغه دین داشتند در همین فقره گسترش روزه‌خواری و ارتباط آن با ساعات کاری که یکی از مصادیق سبک زندگی ایرانی – اسلامی است می‌پرداختند؛ گرچه انتظار بیهوده‌ای است. همان دوستانتان که از منبر مدح اهل بیت(ع) دست به تکفیر یاران اهل بیت(ع) زدند این روزها در خانه‌های ساکتین شورش ۸۸ به مدح می‌پردازند و صِله می‌گیرند. آزموده را آزمودن خطاست؛ قدرت و ثروت برای شما، آرمان‌ها و انقلاب برای دکتر، رهروان توحید و عدالت و انسانیت برنامه‌های ۹۶ شما را به اندازه آب بینی بز بیمار هم به حساب نمی‌آورند؛ خدا در وعده خود صادق است.

 

 • قائم مقام سابق خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)

 

 1. محمدی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  کیهان اشتباه می کنه نباید دکتر احمدی نژاد را تضعیف کند . درست گفته نویسنده تنها دارایی این مملکت و امید این کشور احمدی نژاد است .

 2. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  احسنت! احسنت!

 3. محمدی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 1

  عرض سلام وخسته نباشیدبسیارعالی وروشنگرانه بودخداوندانشالله بهمه ماوشماخیروغفران مرحمت بفرمایددرظل توجهات ولی عصرعج الله ورهبرفرزانمان
  باتشکر

 4. وحید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  احسنت برادر عزیزم جناب آقای زرقوتی عزیز
  خدابه شما جزای خیر بدهد

 5. وحید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  احسنت جناب آقای زرقونی
  خدا به شما جزای خیر دهد

 6. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  آفرین هزاران لایک……

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: