تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۴ - ۱۱:۵۸ کد مطلب 114716

اقتصاد مقاومتی،برندینگ یانمانام سازی

البته قطعا بحث برندینگ تنها مشکل در زمینه تولید ملی نیست ولی حتما در حدی یکی از بزرگترین مشکلات در این زمینه است که اگر مغفول بماند می توان به جرات گفت که در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی موفقیت چندانی حاصل نخواهدشد.

میدان۷۲/ سید مجتبی ناوندی:مدتی است که موضوع اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب مطرح شده است. از همان ابتدایی طرح این موضوع برداشت های مختلفی از آن شد و خیلی ها تصوری که از اقتصاد مقاومتی داشتند، معادل ریاضت اقتصادی بود.
اما بنظر حقیر، گذشت زمان مشخص کرد که اقتصاد مقاومتی مدنظر ایشان بیشتر تقویت اقتصاد ملی با تکیه بر ظرفیت های داخلی از جمله تولید ملی است؛ و اگر قرار است از ظرفیت و توانمندی های سایر کشورها به کشور وارد شود، باید در راستای تقویت ظرفیت های داخلی و اقتصاد ملی باشد.
بنده در روزهای آینده سعی خواهم کرد نکات و دیدگاه های خود را در زمینه ملزومات اقتصاد مقاومتی در چند شماره منتشر کنم.

بنظر حقیر، رویکرد اصلی در اقتصاد مقاومتی باید تقویت اقتصاد ملی با تکیه بر ظرفیت های داخلی، از جمله تولید ملی باشد. اما آیا می توان بدون توجه به برندینگ، صرفا تولید انجام شود و از این تولید هم حمایت صورت گیرد؟ نتیجه چنین رویکردی چه خواهد بود؟

طبیعی است وقتی صرفا به تولید توجه شود بدون اینکه درباره برندینگ آن تولید یا محصول اقدامی صورت گیرد، نتیجه آن حتی در کوتاه مدت، می تواند تولید کالا و محصول بدون توفیق در بازاریابی و فروش باشد. به عبارت دیگر، حتی اگر از مرحله تولید تا آغاز مرحله بازاریابی و فروش، همه چیز درست، علمی و تخصصی پیش برود ولی در زمینه بازاریابی و فروش درست، علمی و تخصصی اقدام نشود، حاصلش چیزی جز “تحمل هزینه های سنگین برای تولید، بدون فروش مورد انتظار” و در نتیجه “ایجاد مشکل در تامین نقدینگی لازم برای تامین سرمایه در گردش های آتی” و همچنین “اضافه شدن هزینه انبارداری” و متعاقب آن “شکست تولیدکننده در این مسیر” نمی تواند باشد.

برای فروش موفق، در گام اول باید علاوه بر توجه ویژه به کیفیت و کاربرد محصول، یک نقشه راه دقیق برای بازاریابی و فروش علمی و تخصصی آن محصول طراحی کرد و در این مسیر قطعا یکی از مواردی که باید مورد توجه قرارگیرد برندسازی درست است و برای برندینگ موفق هم، “طراحی تخصصی لوگو و شکل برند”، “طراحی بسته بندی جذاب برای محصول”، “کیفیت مرغوب و رقابت پذیر”، “تبلیغات هدفمند”، “طراحی هویت برند”، “استراژی درست” و “طراحی برنامه بازاریابی و فروش علمی و تخصصی” لازم خواهد بود.

شرکت های بزرگ دنیا توجه ویژه و بسیار تخصصی به موضوع برندینگ دارند اما در ایران حتی بسیاری از شرکت های بزرگ هم توجه جدی به این موضوع ندارند، شرکت های متوسط و کوچک که جای خود دارند. لذا بسیاری از تلاش های تولیدکنندگان ما علیرغم سختی های فراوانی که تا پایان مرحله تولید محصول تحمل می کنند، عقیم می ماند.

اما راهکار چیست؟!

بنظر بنده، مسئولان اجرایی باید حتی کوچکترین برخورد شعاری را با بحث “اقتصادی مقاومتی” کنار بگذارند و ضمن حمایت های مادی و معنوی درست از تولیدکنندگان در مرحله تولید، باید برای توفیق آنها در بخش فروش و حضور قوی در بازارهای داخلی و حتی جهانی، از آنها در زمینه “آموزش و مشاوره در حوزه برندینگ” حمایت مادی و معنوی قوی داشته باشند تا هم “کمک های مادی و معنوی در مرحله تولید، با تعطیلی واحد تولیدی به دلیل بازاریابی و فروش غلط، به هدر نروند” و هم اینکه “چرخ تولید با قدرت بچرخد” و تولیدکننده ای که بجای پرکردن حساب های بانکی اش، سرمایه اش را در مسیر راه اندازی واحد تولیدی و اشتغال جوانان وارد کرده است، پس از تحمل سختی های فراوان تا پایان مرحله تولید، با مشکل “پرشدن انبارها از محصولات تولید شده، بدون فروش مورد انتظار” و متعاقب آن “کمبود سرمایه در گردش” و سپس “تعطیلی واحد تولیدی” مواجه نشود و درنهایت “محصول ایرانی مرزهای کشور را درنوردد و شهرت و بازار جهانی پیداکند”.

البته قطعا بحث برندینگ تنها مشکل در زمینه تولید ملی نیست ولی حتما در حدی یکی از بزرگترین مشکلات در این زمینه است که اگر مغفول بماند می توان به جرات گفت که در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی موفقیت چندانی حاصل نخواهدشد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: