تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ - ۱۰:۰۷ کد مطلب 114811

تک جمله های کوتاه از سید مرتضی آوینی درباره عباس کیارستمی

تنها اتومبیلی که در سراسر فیلم[زندگی و دیگرهیچ] به چشم می‌آید «رنو» است، محصولی از فرانسه؛ و پوستری هم که از فیلم «خانه دوست کجاست؟» به دیگران نشان می‌دهند، «پوستر فرانسوی» این فیلم است. پس زنده باد جشنواره کن!

 

 میدان ۷۲ :- بگذارید یک نفر هم حرف‌هایی مخالف با عادت‌های همگانی بزند.

– تا هنگامی که «بت‌پرستی» در میان ما رواج داشته باشد، «آدم‌ها» بزرگ می‌شوند نه «حقیقت» و آنگاه رفته رفته «حرف‌ها و افعال آن آدم‌های بت شده» جای «حق» را می‌گیرد.

– در جامعه هنری ما به تبعیت از فرنگستان « اشخاص » بزرگ می شوند: کارگردان ها، ستاره ها… و « هنر » تحت الشعاع این عظمت کاذب محو می شود.

– آنچه که کار آقای کیارستمی را از دیگران تمایز می‌بخشد، ذکاوت روشن‌فکرانه ایشان در انتخاب مضامین است. آن «ذکاوت» را هم که عرض کردم، نوعاً همه خبرنگاران موفق شبکه‌های تلویزیونی در خارج از کشور دارا هستند.

– آنان که فیلم «خانه دوست کجاست؟» را دیده‌اند؛  نیازمند به بروشوری است که پیش از آغاز فیلم اطلاعات لازم را در اختیار مخاطب عام قرار دهد.

– درباره فیلم‌های «مشق شب» و «کلوز آپ» می‌توان گفت، یک ژانر تلویزیونی است که اشتباها در سینماها نمایش داده می‌شود.

– مردمی که آقای کیارستمی[درفیلم زندگی ودیگر هیچ] دیده است اشیا را می‌پرستند … اوانسان را به صورت مجموعه‌ای از اعضا و اسافل می‌نگرد و لاغیر…

– فیلم‌های کیارستمی نوعا تلویزیونی هستند و تلویزیون همان سینما نیست، اگرچه در کشور ما این اشتباه عمومیت دارد. این نوع فیلم‌ها راهی به سینما نخواهند یافت، هرچند برای مدتی کوتاه در سینماها و یا کانون‌های فیلم به نمایش در آیند.

– کیارستمی « برای » بزرگ ترها، اما « درباره » بچه ها فیلم می سازد

– اشکال ندارد که فیلم های مستند آقای کیارستمی را در سینماها نمایش دهند، اما بد نیست ما هم بنشینیم و فکر کنیم شاید راه های استفاده دیگری نیز از فیلم و سینما وجود داشته باشد.

–  تنها اتومبیلی که در سراسر فیلم[زندگی و دیگرهیچ] به چشم می‌آید «رنو» است، محصولی از فرانسه؛ و پوستری هم که از فیلم «خانه دوست کجاست؟» به دیگران نشان می‌دهند، «پوستر فرانسوی» این فیلم است. پس زنده باد جشنواره کن!

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

    اوانسان را به صورت مجموعه‌ای از اعضا و اسافل می‌نگرد و لاغیر…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: