تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ - ۱۲:۱۱ کد مطلب 114826

زیبا کلام: فیش‌های نجومی ۲۰ درصد محبوبیت روحانی را کاهش داد

موضوع فیش های حقوقی در نزد افکار عمومی در مجموع به ضرر دولت تمام شد. یعنی آقای روحانی هر توضیحی بخواهد بدهد، قطعا این موضوع به ضرر پرستیژ دولت و نگاه مردم به دولت ایشان تمام شده است. به عبارت دیگر صرف نظر از اینکه در عالم واقعیت آقای روحانی و کابینه ایشان چقدر در پرداخت این حقوق ها قصور داشتند یا نداشتند افکار عمومی این موضوع را به حساب دولت ایشان گذاشت.

به گزارشش میدان۷۲ به نقل از دولت بهار ، یک فعال سیاسی اصلاح طلب درباره تبعات حقوق های نجومی برای محبوبیت حسن روحانی گفت: «اینکه آیا این موضوع موجب ریزش آرای آقای روحانی شده است پاسخ من مثبت است و معتقدم همین امروز اگر یک نظرسنجی صورت بگیرد ۱۰ تا ۲۰ درصد از محبوبیت آقای روحانی کاهش یافته است.»

در هفته های اخیر فیش های حقوقی موضوع روز بسیاری از رسانه ها و شبکه های اجتماعی شده است. افکار عمومی نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان داده و آن را نشانه بی عدالتی در نظام پرداخت حقوق و دستمزد کشور می داند. اگرچه رئیس جمهور دستور پیگیری این موضوع را صادر کرده و تاکنون چند نفر از مدیران متخلف را برکنار و یا با استعفای آنها موافقت کرده است؛ اما سوال این است که این موضوع چه تبعاتی برای دولت خواهد داشت؟ آیا پایگاه رای روحانی تضعیف خواهد شد؟ آیا روحانی با ریزش طرفداران خود در انتخابات سال آینده مواجه خواهد شد؟

دکتر صادق زیباکلام استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب  گفت: «موضوع فیش های حقوقی در نزد افکار عمومی در مجموع به ضرر دولت تمام شد. یعنی آقای روحانی هر توضیحی بخواهد بدهد، قطعا این موضوع به ضرر پرستیژ دولت و نگاه مردم به دولت ایشان تمام شده است. به عبارت دیگر صرف نظر از اینکه در عالم واقعیت آقای روحانی و کابینه ایشان چقدر در پرداخت این حقوق ها قصور داشتند یا نداشتند افکار عمومی این موضوع را به حساب دولت ایشان گذاشت.»

وی ادامه داد: «نکته دوم اینکه اصولگرایان حداکثر تلاش را برای بهره برداری از این موضوع به نفع خود و علیه دولت آقای روحانی انجام دادند. لذا در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع موجب ریزش آرای آقای روحانی شده است پاسخ من مثبت است و معتقدم همین امروز اگر یک نظرسنجی صورت بگیرد ۱۰ تا ۲۰ درصد از محبوبیت آقای روحانی کاهش یافته است.»

وی افزود: «اما اینکه آیا موضوع فیش های نجومی حدود ۱۱ ماه دیگر در انتخابات ریاست جمهوری می تواند یک لکه سیاه و نقطه ضعف در کارنامه آقای روحانی باشد و باعث ریزش آرای آقای روحانی به میزان همان ۱۰ تا ۲۰ درصد شود پاسخم منفی است. چراکه معتقدم در این مدت آنقدر موضوعات مثبت و منفی اتفاق خواهد افتاد که موضوع حقوق های نجومی منتفی خواهد شد.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: «البته مخالفین آقای روحانی همچنان سعی خواهند کرد این لکه سیاه را واکس بزنند و به صورت براق نگاه دارند و مسلما در جریان انتخابات سال آینده از آن بهره برداری خواهند کرد.»

وی تصریح کرد: «به نظر من برخی مخالفین آقای روحانی در موضوع افشای فیش های حقوقی بیش از آنکه به دنبال ضربه به آقای روحانی باشند به دنبال این بودند که یک سر و صدایی ایجاد شود تا نکات منفی مرتبط با عملکرد دولت قبل رفع و رجوع و فراموش شود.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که دولت در موضوع فیش های حقوقی چطور عمل کرد؟، گفت: «در این باره دولت دو کار درست انجام داد و یک کار درست را انجام نداد. اولین کار درست این بود که صورت مسئله را حاشا نکرد و اعلام کرد متاسفانه این موضوع حقیقت دارد.»

وی ادامه داد: «دوم آنکه دولت به آب و آتش نزد که بگوید این موضوع به این دولت ارتباطی ندارد و به دوره آقای احمدی نژاد مربوط است. یعنی به زبان بی زبانی اعلام کرد اگرچه این پرداخت ها از دوره آقای احمدی نژاد شکل گرفته اما واقعیت این است که در این سه سال نیز ادامه داشته است.»

وی افزود: «اما کار درستی که دولت می توانست انجام بدهد و انجام نداد این بود که به ابعاد عمیق تر این موضوع بپردازد که اساسا چرا این اتفاق ها در نظام اقتصادی ایران می تواند روی دهد اما در کشورهایی با نظام اقتصاد آزاد روی نمی دهد. من نمی گویم در آن کشورها حقوق های بالا نمی دهند، می دهند اما در بخش خصوصی است. لذا دولت می توانست تلاش کند از میزان دولتی بودن اقتصاد ایران بکاهد تا دیگر این موضوعات روی ندهد.»

زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت شخص آقای روحانی از موضوع حقوق های نجومی در سه سال اخیر اطلاعی نداشته است؟، گفت: «من معتقدم ایشان به هیچ وجه از پرداخت این حقوق ها اطلاع نداشته است.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: