تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ - ۱۹:۳۱ کد مطلب 114863

تاملي درباره مقابله به مثل در نقض برجام:

کدام دولت می تواند کشور را به شرایط قبل از برجام برگرداند؟

چنان که دستور رهبری بر شکستن تعلیق داوطلبانه در دولت اصلاحات انجام نپذیرفت و با طرح دو فوریتی مجلس اصول گرای هفتم و دولت نهم شکسته شد و ایران را به مرحله غنای ۲۰ درصدی رساند. اکنون نیز کشور به دولتی انقلابی نیاز شدید دارد .

میدان۷۲/حجت‌الاسلام قاسم روانبخش: یکی از ویژگی‌های مهم کفار و اهل کتاب که قرآن کریم بر آن تاکید می‌کند و بارها درباره آن هشدار می‌دهد، پیمان شکنی آن‌هاست. قرآن می‌فرماید: آن‌ها بر عهد خود پایبند نیستند. یا در جای دیگری می‌فرماید: …. و اهل کتاب جز اندکی از آن‌ها چون پیمانشان را شکستند، لعنتشان کردیم و دل‌هایشان سخت گردانیدیم؛ کلمات را از معنای خود منحرف می‌سازند و از آن پند که به ایشان داده شده بود بهره خویش فراموش کرده‌اند و همواره از کارهای خائنانه‌شان آگاه می‌شوی.(مائده، ۱۳) در آیه دیگری نیز آنان را به دلیل نقض پیمان و کفرشان و کشتار انبیای الهی نکوهش کرده، می‌فرماید: آن‌ها ایمان ندارند.(نساء، ۱۵۴)

تاریخ هم نشان می‌دهد که یهودیان به پیامبر خود یعنی حضرت موسی(ع) نیز وفادار نماندند و در فرصتی کوتاهی که ایشان به کوه طور رفت به سامری پیوستند و گوساله پرست شدند. در دوران صدر اسلام نیز یهودیان بنی قینقاع، بنی النضیر و بنی قریظه تمام معاهده‌های خود را با پیامبر اسلام صلی ا… علیه و آله نقض کردند و هر کدام از آن‌ها پس از نقض پیمان جنگ جدیدی بر ضد مسلمانان ساز کرد؛ در این راستا، جنگ احزاب جنگی بود که پس از پیمان شکنی‌های یهود و پیوند خوردن آن‌ها با مشرکان مکه به وجود آمد.

ولی در نقطه مقابل، اسلام همواره با «اوفوا بالعقود» بر وفای به عهد تاکید کرده، حتی پیمان با کفار و مشرکین را پاس می‌دارد؛ چنان که پیامبر صلی ا… علیه و آله تا دروازه ورودی مکه یعنی منطقه حدیبیه با جمع کثیری از مسلمانان برای ادای عمره آمده بودند و با پیمانی که با مشرکان منعقد و به صلح منتهی گردید به مدینه برگشتند و سال بعد برای مراسم عمره به مکه آمدند. امیر المومنین(ع) نیز هر چند در جنگ صفین با مذاکره و مصالحه با معاویه مخالف بودند ولی پس از بسته شدن این پیمان به آن پایبند ماندند.

حضرت امام حسن(ع) هم هر چند یاران خود را به مقابله با معاویه فراخواندند و چندین جنگ با معاویه داشتند ولی هنگامی که به دلیل سستی جبهه خودی مجبور به مصالحه شدند تا آخر بر پیمان خود باقی ماندند. امام راحل(ره) نیز که شعار جنگ جنگ تا رفع فتنه می‌دادند و عزمشان بر ادامه جنگ تا پیروزی بود، هنگامی که به سبب سستی برخی خواص و یا خیانت برخی دیگر ناچار به پذیرش قطعنامه گردیدند و سرکشیدن جام زهر را به صلاح دانستند، تا آخر بر آن پایبند ماندند. اکنون هم که مقام معظم رهبری روند مذاکرات و برجام را پذیرفته‌اند، باز هم وضع بر همین منوال است؛ ایشان بارها فرموده بودند به این مذاکرات خوشبین نیستند و بر رویکرد مقاومت و پایداری تاکید می‌ورزیدند ولی در برابر اصرار مسؤولان دولت یازدهم مذاکره با ۱+ ۵ را پذیرفتند و با رهنمودهای حکیمانه خود همواره به تیم مذاکره کننده یاری می‌رساندند تا این‌که مذاکرات به نتیجه‌ای به نام برجام منتهی شد و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

معظم له با پذیرش مصوبه مجلس به عنوان نمایندگان ملت، برای محکم کردن این قرارداد بین‌المللی شروطی را ابلاغ کردند ولی متاسفانه دولت ایران بدون توجه به آن شرایط مهم – از جمله تدریجی و متناظر بودن اقدامات دو طرف– برجام را اجرایی کرد. و طرف مقابل بیش از ۵ ماه است که از اجرای کامل وظایف خود سر باز زده و تعهداتش را اجرایی نکرده است؛ تحریم‌های بانکی و تحریم دلار سر جای خودش باقی است، تحریم‌های بیمه کشتی‌رانی لغو نشده، امکان دسترسی به پول‌های ایران در بانک‌های خارجی فراهم نشده است. و دریک کلمه به تصریح رئیس کل بانک مرکزی برجام دستاوردی تقریبا هیچ داشته است!

اکنون که بر همگان روشن شده است هشدار قرآن مبنی بر پیمان شکنی کفار به ویژه اهل کتاب، حق بوده و هشدار‌های مقام معظم رهبری مبنای قرآنی داشته است، برخی می‌خواهند همانند ماجرای صفین تقصیر را به گردن رهبری بیندازند و از شکستن پیمان سخن بگویند ولی معظم له در مواضع اخیرشان فرمودند ما این پیمان را نقض نمی‌کنیم ولی اگر طرف مقابل یعنی نامزدهای ریاست جمهوری امریکا که امروز تهدید به پاره کردن برجام می‌کنند تهدید خود را عملی سازند ما برجام را آتش خواهیم زد.

نکته پایانی که لازم است به آن بپردازیم این است که در ۶ ماه گذشته امریکا بارها اقدام به نقض پیمان برجام کرده است و شروط مجلس و شورای عالی امنیت ملی و رهبر معظم انقلاب برای پذیرش برجام زیر پا گذاشته شده؛ بنابراین آیا وقت آن نرسیده است که مقام ولایت این معاهده را بشکنند؟

بی تردید اکنون که امریکا و اروپا به تعهداتشان پایبند نبوده‌اند عملا پیمان نقض شده تلقی می‌شود و طبق شروط مجلس و مقام معظم رهبری اعتباری ندارد لیکن الان زمان به هم زدن برجام نیست؛ زیرا بر فرض که رهبری دستور بدهند برجام پایان یافته اعلام شود، کدام دولت می‌خواهد کشور را به قبل از برجام برگرداند؟ مقابله به مثل در نقض برجام به دولتی انقلابی نیاز دارد که شرائط پنج گانه انقلابی بودن مدنظر حضرت آقا را دارا باشد.

چنان که دستور رهبری بر شکستن تعلیق داوطلبانه در دولت اصلاحات انجام نپذیرفت و با طرح دو فوریتی مجلس اصول گرای هفتم و دولت نهم شکسته شد و ایران را به مرحله غنای ۲۰ درصدی رساند. اکنون نیز کشور به دولتی انقلابی نیاز شدید دارد تا هم رشد علمی متوقف شده را دوباره به ریل خودش برگرداند و هم در عرصه هسته‌ای پاسخ دندان‌شکنی به پیمان شکنان بدهد و هم با اقدامات عملی، اقتصاد مقاومتی را محقق سازد. در چنین شرائطی است که ممکن است مقام معظم رهبری طی حکمی به عمر برجام پایان دهند.

منبع:۵۹۸

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 6

  نقض برجام یعنی اعلان جنگ با آمریکا

 2. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  مرگ بر آمریکا
  درود بر احمدی نژاد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: