تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۱۹ - ۰۸:۴۳ کد مطلب 114900

ادعای نماینده اسبق مجلس:

مشایی، علت برکناری متکی

یک شب از شب‌های سفر، مشایی، متکی را صدا می‌کند و به او می‌گوید: «بروید و زمینه مذاکره پشت پرده با سران آمریکایی را تدارک ببینید تا نشستی داشته باشیم». آنجا متکی با تعجب به مشایی می‌گوید:«این کار در اختیار بنده نیست، این اتفاق باید با نظر بزرگان کشور صورت گیرد، آیا در جریان و موافق این کار هستند؟»

به گزارش میدان۷۲ بخش‌هایی از اظهارات این نماینده پیشین مجلس درباره عزل منوچهر متکی را در ادامه بخوانید؛
*بحث عزل آقای متکی در زمانی که خارج از کشور بود هم مباحث خاص خودش را داشت. بحث خانه‌نشینی و غیره و مجموعه این اتفاقات که به نام قانون‌گریزی از آن یاد می‌کنیم و به ویژه جریان انحرافی که تبدیل به یک جریان بسیار مرموز و خطرناک شد، طی تذکراتی به احمدی‌نژاد انتقال داده شد اما ایشان توجهی نمی‌کرد. مجموع این رفتارها، برخی دوستان را در مجلس به این باور رساند که باید یک جا این مسائل متوقف شود. حتی در یکی از جلسات محرمانه موتلفه در کوچه آذر روبه روی مجلس بحث رفت و آمد بزرگان به منزل احمدی‌نژاد در زمان خانه‌نشینی بود که چرا او این کار را انجام می‌دهد. در نهایت آقای بادامچیان به عنوان نماینده اصولگرایان نزد احمدی‌نژاد رفت و به او گفته بود بیایید و به کارتان در دولت برسید که احمدی‌نژاد در جواب گفته بود مگر باید از بزرگان حرف شنوی داشته باشم؟ وقتی این موضوعات بین دوستان مطرح شد. دیگر عزم ما برای سوال از رئیس‌جمهور جدی‌تر شد.

*حرف های رئیس‌جمهور وقت یعنی آقای احمدی‌نژاد و معاون پارلمانی ایشان درباره آقای متکی هیچ کدام صحت نداشت. متکی بسیار انسان شریف، صدیق، دوست داشتنی و با خدایی است و اهل دروغ و مبالغه نیست. یکی از موضوعاتی که مطرح شد، این بود که به حیثیت کشور لطمه زده شده؛ وزیر خارجه کشور رفته است به کشور دیگری برای مراودات سیاسی و هر آنچه بوده به پادشاه یا رئیس‌جمهور کشور مقصد گفته است. مطرح کردند ایشان وزیر نبوده است؛ سوال ما این است اگر ایشان وزیر نبوده، چرا فرستاده شد که برود در یک نشست مهم بین‌المللی حضور پیدا کند. گفتند ایشان تا دوشنبه وزیر بوده و بعد عزل شده است. اگر تا دوشنبه بوده پس چرا صبر نکردید متکی از سفر برگردد و بعد اقدام کنید؟ گفتند این تصمیم قبل سفر بوده چون برنامه سفر چیده شده بود، آقای رئیس‌جمهور نامه عزل را نوشته و به دفتر داده و گفته بود دوشنبه که از سفر برگشت این نامه را بدهید اما چون متکی روز دوشنبه نیامد سیستم کار خودش را کرد که این موضوع برای یک کشور و یک سیستم خیلی زشت است و خنده‌دار است این قدر بی‌نظمی باشد که رئیس‌جمهور نامه‌ای درباره وزیرش به دفتر بدهد و بگوید این را روز دوشنبه اجرا کن.

*متکی به هیچ‌وجه با هواپیمای شخصی به آن سفر نرفته بود، ما بلیت‌های سفر ایشان را بررسی کردیم. اصلا چنین چیزی نبوده که ایشان با هواپیمای شخصی سفر برود. رفتن به این سفر یک برنامه‌ریزی دو سه ماهه نیاز دارد و یک شبه نبوده است. بلیت‌ها و نوع هواپیما و تاریخ رفت و برگشت سفر هم مشخص است. گویا در یکی از سفرهای آقای احمدی‌نژاد و تیمش به آمریکا و سازمان ملل، یک شب از شب‌های سفر، مشایی، متکی را صدا می‌کند و به او می‌گوید: «بروید و زمینه مذاکره پشت پرده با سران آمریکایی را تدارک ببینید تا نشستی داشته باشیم». آنجا متکی با تعجب به مشایی می‌گوید:«این کار در اختیار بنده نیست، این اتفاق باید با نظر بزرگان کشور صورت گیرد، آیا در جریان و موافق این کار هستند؟» مشایی آنجا با لحن تندی می‌گوید این حرف‌ها چیست که می‌زنید و شما بروید این کار را انجام دهید، در حقیقت این کار به فرد دیگری ارتباط ندارد. آقای متکی این کار را نکردند، موضوع را انتقال دادند و کلید اختلاف از اینجا زده شد تا جایی که اقدام به عزل، نقطه جوش اختلاف بود که البته از احمدی‌نژاد این کارها بعید نبود.

منبع:ساعت۲۴

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 1

  حرف مفت

 2. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 1

  داستان خوبی بود
  وجود دکتر احمدی نژاد عزیز
  قوه تخیل بعضی ها را
  خوب پرورش داده است
  بالاخره پدیده ایست
  غیر قابل کنترل

 3. محمد رضا ادیب :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  دوستان حرفه ای!!!! ، لا اقل اصل ماجرا رو هم بازگو کنید ، اینطوری به ذ هن متبادر میشه که شما هم از تخریب مشایی لذت می برید

 4. حسین :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  چقدر میگیرین تا اینقدر دروغ بگین؟

 5. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 0

  ایشان می توانند قصه بسازند یادشان رفته که اگر مشایی چنان موضعی می گرفت و چنان حرفی می زند مورد حمایت همین حضرات آمریکا پرسیتان و اصلاح طلبان قرار می گرفت.
  بگذاریم که اظهارات صالحی و کمالودند صد و هشتاد درجه مخالف افسانه های این آقای نماینده است. صالحی و کمالوند هر دو تاکید دارند که احمدی نژاد با این مذاکرات مخالف بود و صالحی خودش با اجازه نظام وارد این پروسه شد.
  اما حقیقت ماجرای متکی چه بود؟ در واقع مردم فقط
  خبر عزل ناگهانی او را در سفر شنیدند اما از ماجرای همراهی یک هفته قبل
  متکی با طرح بانک سوخت هسته ای روسیه – همان آپارتاید هسته ای – که با
  مخالفت شدید سلطانیه و جنبش نم رو به رو شد خبر ندارند. مردم از ماجرای
  قطع رابطه با گامبیا یا ماجرای یک کشتی مشکوک که توسط نیجریه توقیف شد و
  مقصدش سنگال بود خبر ندارند. احمدی نژاد هم که نمی تواند موارد امنیتی را
  توضیح بدهد. لهذا به شتابزدگی متهم می شود! اتفاقا احمدی نژاد این بار
  تهمتها را به جان خرید اما آبروی متکی را حفظ کرد و فقط او را عزل کرد و
  چیزی نگفت. حال آنکه قطعا متکی رجل سیاسی بود و از نظر آقایان منحرف هم
  نبود اما باز هم توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد! اما کسی دنبال تحقیق در
  مورد این رد صلاحیت نرفت!

 6. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  متکی مرد سفر های خا رجی
  متکی و زیر خو د مختار و عدم پا سخگو به دو لت
  متکی مسئو ل ستاد انتخا باتی بر دار شما لی
  متکی مبد ع و مبتکر سفر های جدید گرد شگر ی ار و پا یی
  متکی هز ینه ساز سیاسی دو لت نهم

 7. بچه دهاتي :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  چه مدل باحالی دارند این حضرات موتلفه ای !
  این که رییس جمهور یک نامه عزل را به دفترش بدهد و بگوید دوشنبه منتشر کن ، و دفتر هم همان روزی که گفته شده منتشر کند ، یعنی “بی نظمی”!
  خوب حالا “نظم” یعنی چی ؟ لابد معنای نظم این است که وزیر خارجه ای که قرار بود یکشنبه شب از سفر برگردد ، همین جوری عشقی ، بگذارد دوشنبه شب یا سه شنبه صبح برگردد! مثلا توی جاده هزار یا چالوس توی راه بندان گیر کرده !
  تازه رفقای موتلفه ای ،بلیت و ویزا و سایر مواردش رو هم چک کردن و به این نتیجه رسیده اند ها!
  اونوقت امام (ره) درباره چه کسانی گفته بود : یک نانوایی را هم نمی توانید اداره کنید؟!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: