تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۱ - ۱۰:۱۲ کد مطلب 115079

مشاور امور خانواده؛

در ایران حواشی ازدواج از متن آن مهم‌تر شده است/ عاشق بودن شرط کافی برای تشکیل زندگی مشترک نیست

 به گزارش میدان ۷۲ صالح قلی‌پور در گفت‌وگو یی با اشاره افزایش میزان طلاق‌های توافقی در جامعه، اظهار داشت: از آنجایی که آشنایی قبل از ازدواج به صورت مناسبی شکل نمی‌گیرد، زوجین بعد از وقوع عروسی به تعارضات شخصیتی یکدیگر پی‌ می‌برند و با توجه به غیرقابل حل دانستن اختلافات چاره کار را در طلاق […]

 به گزارش میدان ۷۲ صالح قلی‌پور در گفت‌وگو یی با اشاره افزایش میزان طلاق‌های توافقی در جامعه، اظهار داشت: از آنجایی که آشنایی قبل از ازدواج به صورت مناسبی شکل نمی‌گیرد، زوجین بعد از وقوع عروسی به تعارضات شخصیتی یکدیگر پی‌ می‌برند و با توجه به غیرقابل حل دانستن اختلافات چاره کار را در طلاق می‌بینند.

وی ادامه داد: بعضاً اختلافات جزئی به مرور زمان تبدیل به معظلاتی کلان می‌شود و شرایط به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که یکی از طرفین یا هر دوِ آنان به طلاق توافقی روی می‌آورند.

تاثیر آشنایی نادرست در افزایش میزان طلاق/ کدام ازدواج‌ها چالش برانگیز است؟

کارشناس مسایل اجتماعی با تاکید بر اهمیت آشنایی قبل از ازدواج و تاثیر آن در دوام زندگی زناشویی، ابراز کرد: آشنایی نادرست بدین معناست که طرفین بدون در نظر گرفتن ویژگی‌های شخصیتی، فرهنگی و شرایط مذهبی و مادی یکدیگر سریعاً وارد مرحله عقد می‌شوند.

وی بیان داشت: ازدواج‌هایی که مبنای آن صرفا مسایلی مثل فرار از خانواده، رودربایستی و عشق می‌باشد معمولا با چالش‌هایی مواجه می‌شود و به همین علت نیز نباید تشکیل زندگی سریعاً رخ دهد.

فرد باید قبل از ازدواج از نیازهای خود شناخت داشته باشد/ زوجین ناپخته و بزرگ‌نمایی مشکلات

این مشاور ازدواج، شناخت ویژگی‌های شخصی و مشخص کردن اهداف قبل از تشکیل زندگی را امری ضروری دانست و عنوان کرد: شخصی که می‌خواهد ازدواج کند باید از نیازهای خود آگاه باشد و در راستای تحقق آن‌ها حرکت نماید؛ فرد باید بداند که از طرف مقابل چه‌ چیزهایی را می‌‌طلبد و چشم بسته باری از تعهدات و تکالیف را به دوش نکشد.

وی توضیح داد: متاسفانه در فرهنگ ما مراحل آشنایی، نامزدی و عقد در یک برهه خاصی رخ می‌دهد و فاصله‌ها رعایت نمی‌شود، از سویی دیگر نیز اختلافاتی که رخداد آن‌ها نیز کاملا طبیعی است بروز پیدا می‌کند لکن به علت برخورد ناپخته طرفین، این مسایل دامنه‌دار می‌شود.

عشق لازم است اما ملاک اصلیِ ازدواج نیست/اولین سنگ‌بناهای اختلاف در دوران نامزدی چیده می‌شود

قلی‌پور با اعلام اینکه صرفِ دوست داشتن و عشق نمی‌تواند پایه‌های زندگی را استوار نگه دارد، خاطرنشان کرد: علاقه طرفین به یکدیگر از عوامل موثر در تداوم حیات مشترک است اما کافی نیست چراکه با مرور زمان از هیجان عشق کاسته می‌شود و بروز اختلافاتی که از آشنایی نادرست نشأت می‌گیرد موجب متزلزل گشتن خانواده می‌گردد.

وی افزود: در دوران نامزدی روابط طرفین صمیمی‌تر می‌شود و خانواده‌ها نیز در جریان امور قرار می‌گیرند، در همین برهه از زمان نیز تفاوت‌ها خود را نشان می‌دهند و اولین سنگ‌ بناهای اختلافات و دل شکستگی زوجین در نامزدی چیده می‌شود.

تشدید اختلافات از ترس آبروریزی

این آسیب‌شناس مسایل اجتماعی سرپوش گذاشتن بر روی اختلافات قبل از آغاز زندگی مشترک توسط خانواده‌ها را از علل تشدید منازعه‌ها در دوران زناشویی دانست و تصریح کرد: در مقطع نامزدی طرفین بر روی مسایلی مثل نوع پوشش، تعداد مهریه، روابط اجتماعی و … به مشکل بر می‌خورند و زمانی که به خانواده‌هایشان مراجعه می‌کنند آنان از روی ترس و به خاطر حفظ آبرو می‌گویند اگر زیر یک سقف بروید مشکلات حل می‌شود.

وی ادامه داد: این راهکار احساسی و عجولانه نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه تشدید نیز می‌نماید، شاید بهترین روش این باشد که در همان دوران نامزدی دختر و پسر به مشاور مراجعه کنند.

در ایران حواشی ازدواج از متن آن مهم‌تر شده است

این مشاور خانواده به مهم شدن حاشیه‌های ازدواج از متن آن در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: مسایل تشریفاتی مل دعوت میهمانان و انتخاب وسایل جشن از حواشی ازدواج است که در صورت عدم کنترل به آشنایی نادرست و نامزدی پر فراز و نشیب ملحق می‌شود تا بنای زندگی از همان اول با اختلاف نهاده شود.

وی عدم مدیریت صحیح زوجین، دخالت خانواده‌ها در مسایل ساده، مشکلات مادی و نبود مهارت در برقراری ارتباط را از عوامل دیگر طلاق برشمرد و اعلام کرد: اختلالات روانی شخصیتی و اعتیاد نیز از سایر دلایل وقوع جدایی است.

بی‌پولی بدبختی می‌آورد

قلی‌پور در پاسخ به این سوال مشکلات اقتصادی چقدر در جاری شدن صیغه طلاق تاثیر دارد، گفت: پولداری شاید خوشبختی نیاورد اما نداشتن آن بدبختی را به دنبال دارد، زمانی که سرپرست خانوار حداقل حقوق را برای تامین امرار معاش و خرید نان در اختیار ندارد بروز اختلافات خانوادگی بدیهی است.

وی با اشاره به تاثیر مشاوره در کاهش میزان طلاق‌ها، تاکید کرد: شاید مشاوره قبل از ازدواج و حتی بعد از شروع زندگی زناشویی، طلاق را ریشه کن نکند اما قطعا کاهش می‌دهد، بعضا زوجین مسایلی را بزرگ می‌کنند که به راحتی قابل حل است.

همه باید بدانیم که برای وصل کردن آمده‌ایم!

این آسیب‌شناس اجتماعی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر سهولت طلاق توافقی در افزایش فروپاشی خانواده‎ها، بیان داشت: مشاورین، وکلا و قضات باید بدانند که برای وصل کردن آمده‌اند و باید سازش را برقرار کنند، لازم است به قدری سخت‌گیری شود که به همین راحتی‌ها طلاق توافقی صورت نگیرد.

وی در پایان اضافه کرد: در برخی مواقع نیز دیگر ادامه زندگی برای طرفین امکان پذیر نیست و مشاوره‌ها نیز تاثیری ندارد، در چنین شرایطی چاره‌ای جز طلاق نیست.

منبع : اناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: