تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۱ - ۱۰:۱۵ کد مطلب 115083

ارزیابی دیپلماسی دولت یازدهم در فاجعه منا؛

اگر اوحدی هم کارکشته‌ی «دیپلماسی» بود، هرگز این‌چنین به سخنان رهبری نمی‌بالید!

اظهارات اوحدی، فقط پاک‌کردن صورت مسأله است!در حقیقت تکرار و توصیف‌های حماسی‌گونه از این سخنان رهبری، نقطه‌ی ضعف دیپلماسی دولت یازدهم را در تنظیم روابط خود با سعودی‌ها نشان می‌دهد که البته اگر سعید اوحدی هم کارکشته‌ی «دیپلماسی» بود، هرگز این‌چنین به سخنان رهبری نمی‌بالید!

به گزارش میدان  ۷۲ در این‌که اعلام موضع قاطعانه‌ی رهبر معظم انقلاب در خصوص فاجعه‌ی اندوهناک منا و هشدار جدی به مقامات سعودی باعث شد تا روند شناسایی و بازگرداندن اجساد زائران ایرانی به وطن تسریع یابد هیچ شکی نیست. این را وزیر کشور نیز در نهم مهرماه سال گذشته (یک هفته پس از فاجعه منا) در دیدار با خانواده‌ی مرحوم غضنفر رکن‌آبادی تأکید کرده بود که «پس از سخنان مقام معظم رهبری به ناگاه رفتار سعودی‌ها تغییر کرد و توافقاتی با مسئولان ایرانی انجام دادند. از روز فاجعه منا تا امروز طرف سعودی بنا به دلایل نامشخص هیچ همکاری با مسئولان جمهوری اسلامی نداشتند، اما در جلسه روز گذشته برای همکاری با مقامات ایران اعلام آمادگی کردند.»

حالا رئیس سازمان حج و زیارت برای چندمین‌بار سخن از آن «موضع انقلابی رهبری» به زبان می‌آورد و می‌گوید که مثلا اگر رهبری نبود، نمی‌توانستیم به این زودی جنازه‌های حجاج‌مان را از چنگال سعودی‌ها در بیاوریم. برای آن‌که به حرف‌هایش جنبه‌ی حماسی نیز ببخشد، لحظه‌ی رسیدن خبر هشدار مقام معظم رهبری به مقام ارشد وزارت خارجه عربستان را تصویرسازی می‌کند و به «گچ‌شدن» رنگ چهره‌ی آن مقام پس از خواندن صحبت رهبر انقلاب می‌بالد!

در حقیقت آنچه وزیر کشور و رئیس سازمان حج و زیارت تلویحا به آن اشاره کرده‌اند، به گِل نشستن دیپلماسی دولت در باتلاق ناکارآمدی‌های خود بوده است که حتی با التماس به امیر کویت نیز نتوانست سعودی‌ها را به همکاری با ایران در شناسایی و بازگرداندن اجساد وادار کند.

اوحدی با بیان این‌که سخنان رهبری «نهیب تاریخی ماندگاری» بود که هیچ زمانی در هیچ برهه‌ای از تاریخ نبوده که رهبر یک مملکت از ملتش این‌گونه دفاع کرده باشد، سعی در به‌فراموشی سپردن اصل ماجرا دارد؛ در حالی که اگر مسئولان وزارت امور خارجه و رئیس‌جمهور به وظایف‌شان به‌درستی و مقتدرانه عمل می‌نمودند، هرگز نیازی به «نهیب تاریخی» رهبری نبود.

در حقیقت تکرار و توصیف‌های حماسی‌گونه از این سخنان رهبری، نقطه‌ی ضعف دیپلماسی دولت یازدهم را در تنظیم روابط خود با سعودی‌ها نشان می‌دهد که البته اگر سعید اوحدی هم کارکشته‌ی «دیپلماسی» بود، هرگز این‌چنین به سخنان رهبری نمی‌بالید!

دولت‌مردان باید نسبت به عملکرد خود در فاجعه منا پاسخ‌گو باشند؛ از بی‌محلی روحانی به این ماجرا که با شنیدن خبر فاجعه راضی به رهاکردن سفر آمریکا نشد، تا «برادر» خطاب‌کردن سعودی‌ها توسط ظریف که او را به بازنده‌ی واقعی این فاجعه تبدیل کرده است. آن‌ها هیچ بهانه‌ای هم ندارند؛ چرا که فاجعه منا یکصد روز قبل از اعدام شیخ نمر و حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی‌ها در ایران رخ داده است و از قضا دست دولت قبل نیز در این ماجرا دیده نشد. به راستی چرا دولت یازدهم نتوانست حتی یک عذرخواهی ساده از سعودی‌ها بگیرند؟

منبع :آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: