تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۲ - ۱۲:۳۲ کد مطلب 115244

دکتر باقری لنکرانی: قرار نبود و نیست هر کس مسئولیتی گرفت تا ابد در آن مسئولیت باشد

جهتگیری های آقای احمدی نژاد عمدتا بر مبنای عدالت بوده است/ علامه مصباح چک سفید امضا به کسی نمیدهند

انتقاداتی که امروز از ریاست محترم جمهوری سابق توسط دولتی های امروز مطرح میشود در واقع نقاط قوت کارنامه دولت ایشان است نه نکته منفی. در این مسیر حتی گاهی نزاکت هم را به فراموشی سپردند .

به گزارش میدان۷۲  به نقل از نکات پرس کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی در دولت نهم طی گفت و گویی با دیروز امروز فردا به بیان نکات جالب و در خور تاملی پرداخته است.

نظرتان در مورد حضور آقای احمدی نژاد در انتخابات و موضع جبهه پایداری نسبت به این موضوع چیست؟

عرایض بنده به عنوان موضع جبهه پایداری نباید محسوب شود . مواضع جبهه را سخنگوی محترم جبهه برادر ارجمند حضرت حجت الاسلام و المسلمین بی ریا و یا دبیرکل محترم جبهه برادر ارزشمند حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقا تهرانی بیان میکنند .بنده نظر خودم را میگویم و نظر رسمی جبهه را باید از دو برادر بزرگورای که ذکر شد بپرسید.

آقای دکتر احمدی نژاد شخصیتی ارزنده و با تجربه در نظام جمهوری اسلامی هستند . ایشان تجربه دودوره ریاست جمهوری را دارند . در هر دو دوره ایشان با شعار های انقلابی به صحنه آمدند و مورد اعتماد مردم قرار گرفتند .جهت گیری های ایشان در هر دو دوره عمدتا دفاع از آرمانها و حرکت برمبنای گسترش عدالت بود .

اما در دو سال آخر دولت دهم وجهه قالب دولت امور خاصی شدند که نوعا در شعارهای انتخاباتی مطرح نبودند و مبنای اقبال عموم مردم به ایشان نبودند .
مطالبی چون مکتب ایرانی و تاکید بر آن به کرات و حتی تفسیر اسلام ناب محمدی که امام فرموده بودند به اسلام ایرانی جز اشتباهات گرانی است که هنوز هم درک نمیکنم چرا توسط ایشان مطرح شد. دغدغه مردمی که در کوران سال ۸۸ و قبل از آن در سال ۸۴ به ایشان اعتماد کردند این قبیل مسایل نبود .

مشکلات اقتصادی در دولت قبل را در چه راستایی ارزیابی میکنید؟

مشکلات اقتصادی در دو سال آخر دولت به اذعان همه و حتی برخی از همکاران ایشان در دولت دهم همگی مربوط به تحریم نبودند .
برخی از ابعاد آن مربوط به سهل انگاری در شناخت ترفندهای دشمن و برخی از آن مربوط به اجرایی نشدن اقتصاد مقاومتی که از سال ۸۹ مورد تاکید رهبری بود ارزیابی میشود .
رهبری از دولت نهم اجرایی شدن سیاسهای کلی اصل ۴۴ را خواسته بودند . تاکید ایشان در سال ۸۴و بعد از آن مردمی شدن اقتصاد بود . قرائتی که ریاست محترم جمهوری وقت داشتند کماکان اقتصاد شبه دولتی را به ثمر آورد . هرچند رهبری اجازه فرموده بودند بخشی از واگذاری ها در قالب اصل ۴۴ به عنوان سهام عدالت باشد اما تاکید بر مردمی شدن اقتصاد ، گسترش تعاونی ها و پایداری رشد اقتصادی داشتند . این امر رخ نداد .رشد اقتصادی آن سالها مثبت بود ، صادرات غیر نفتی به شدت فزونی یافت و اصلا با کارنامه دولت اصلاحات قابل مقایسه نبود .. اما به لحاظ تاکید بر دولتی بودن ناپایدار و آسیب پذیر بود . به همین دلیل در مواجهه با تحریم تاب نیاورد و نتوانست در فضای رقابتی جهان درخشش خود را حفظ کند .
متاسفانه طراحی رهبری فرزانه انقلاب اسلامی برای آسیب زدایی از اقتصاد کشور به خوبی مد نظر قرار نگرفت و این شد که شد .

با روی کار آمدن دولت یازدهم، موج وسیعی از انتقادات و بعضا تخریب ها علیه دولت های نهم و دهم شکل گرفت. آیا این حجم از انتقادات را بر دولت سابق وارد میدانید؟

البته انتقاداتی که امروز از ریاست محترم جمهوری سابق توسط دولتی های امروز مطرح میشود در واقع نقاط قوت کارنامه دولت ایشان است نه نکته منفی.
در این مسیر حتی گاهی نزاکت هم را به فراموشی سپردند .
مثلا مزخرف خواندن مسکن مهر حاکی از عدم شناخت دغدغه های مردم و نیز پاسخ گو ندانستن حاکمیت برای نیاز های مردم است . حضور مومنانه ایشان در مجامع بین المللی و دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی را نباید به فراموشی سپرد یا به سخره گرفت.
من نمیدانم اگر برخوردی که در دانشگاه کلمبیا با دکتر احمدی نژاد شد با کسی دیگر از شخصیت های پرمدعای سیاسی انجام میشد چه میکردند اما میدانم در آن فضای مسموم آقای دکتر احمدی نژاد خوش درخشید و به خوبی از مبانی انقلاب اسلامی دفاع کرد .
اتفاقا در سیاست خارجی انتقادی اگر هست در تحلیل غلط بیداری اسلامی توسط بخشی از دولت دهم و توطئه دانستن آن از سوی خود استکبار است .
واقعیت این است که سفر آقای دکتر احمدی نژاد به لبنان و حضور آشکار و بی واهمه در مرز فلسطین اشغالی پیام های مهمی برای جهان اسلام داشت و در تسریع بیداری اسلامی به ویژه در مصر بسیار حایز اهمیت بود . اما میوه این را ترکیه چید که البته دخالت ترکیه سرانجام خوشی نداشت و با سوء تدبیری که بعدا هم در سوریه از خود نشان دادند به سقوط دولت اخوانی ها انجامید . اما مصر میتوانست سکوی مهمی برای تفکر انقلاب اسلامی باشد . رییس جمهوری سابق ما به مصر رفتند ولی ماهها بعد از تبلیغات سوو از جمله تبلیغ همان داستان مکتب ایرانی و ترویج اینکه ایرانیان دنبال احیای اکاسره هستند .
اگر این سفر در آغاز بیدای اسلامی انجام شده بود نظیر سفری که به فاصله کوتاهی بعد از سقوط مبارک ، اردوغان به مصر انجام داد نتایج چیز دیگری بود . البته اینجا باید از سفر نادرست آقای رییس محترم مجلس وقت به مصر هم یاد کرد که در آخرین روزهای حاکمیت مبارک با او دیدار کردند و خاطره خوبی در اذهان باقی نگذاشتند .
مسخره کردن حتی فیزیک ایشان و بیان اینکه ما ایشان را رییس جمهور نمیدانستیم چه مفهومی دارد ؟

در برابر این مجموعه نقاط مثبت و منفی چه باید کرد ؟

من یک مثال فیزیکی میزنم . اگر ماشینها و ابزار یک کارخانه خراب شد و آسیب دید بایدکارخانه را تعطیل کرد؟
آیا باید لجبازی کرد و با ماشین های آسیب دیده تولید کرد ؟
هر دو گزینه غلط هستند

برویم به سراغ ماجرای جدایی شما از دولت .با توجه به اینکه معرفی شما به عنوان وزیر بهداشت ، شروع شکسته شدن حلقه بسته ی مدیریتی توسط آقای احمدی نژاد بود ، چه اتفاقاتی رخ میدهد که شما از کابینه جدا میشوید؟

قرار نبود و نیست هر کس مسئولیتی گرفت تا ابد در آن مسئولیت باشد .من هم گمان حضور بیش از چهار سال را نداشتم. ریاست محترم حمهوری وقت در آخرین دیدار کاریمان در مرداد ۸۸ به من گفتند که چون وزارت زنان در ایران تبدیل به تابو شده میخواهند سه وزیر زن انتخاب کنند که یکی از انها برای وزرات بهداشت است . گفتند تو مخالفتی داری ؟ گفتم نه.
بعد به من پیشنهاد کردند سفیر میشوی؟ گفتم من در این عرصه تجربه ای ندارم و وزرات خارجه آدابی دارد که باید به نظر من رعایت شود .یکی دو کار دیگر هم گفتند که مد نظر دارند . بعد هم خداحافظی کردیم و بنده هم به شیراز برگشتم. حالا اگر پشت پرده ماجرای دیگری بوده من خبر ندارم و وظیفه ای هم ندارم که پرس و جو کنم.

برخی گمانه زنی ها در انتخابات ۹۲ حاکی از آن بود که شما به دلیل احتمال رد صلاحیت انصراف داده اید. نظرتان در این مورد چیست؟

البته رد صلاحیت به من ابلاغ نشد اما احتمال داشت که تایید نشوم . برخی از اعضای شورا پیام داده بودند که به تو رای میدهیم و برخی فرموده بودند خیر شما را واجد صلاحیت نمیدانیم. من فکر کردم من اگر قبل از اعلام نظر شورا چه تایید یا رد به کم کردن کاندیداها کمک کنم و جبهه مدافعین انقلاب را تقویت کنم مناسب تر است لذا انصراف دادم .

چرا حضرت آیت الله مصباح یزدی از شما به عنوان اصلح نام بردند؟

البته بیانات ایشان برای حقیر افتخاری است اما اینها چک سفید امضا نیستند . ایشان در آن مقطع و صرفا برای همان زمان و در آن شرایط که هنوز داوطلبان نهایی معلوم نشده بود نظر خود را فرمودند . بعد هم از جناب آقای دکتر جلیلی در بین داوطلبان نهایی حمایت کردند .

برخی معتقدند فتنه ای به مانند فتنه سال ۸۸ در راه است. نظر شما در این باره چیست؟
من فکر نمیکنم ما حرکتی مشابه سال ۸۸ را شاهد باشیم . من دو نگرانی دارم یکی افرادی که از رهبری تمجید میکنند و از اجرای منویات ایشان سخن میگویند ولی کار خودشان را میکنند و بعد هم در برابر خراب کاری ها باز سعی میکنند از رهبری مایه بگذارند .
در خصوص اشتغال جالب است که هیچ کس در دولت مسئولیت نمیپذیرد .این موضوع حتی در دیدار سال گذشته دولت با رهبر فرزانه انقلاب به طنز از جانب ایشان مطرح شد که بالاخره مسئول اشتغال کیست؟ در یان زمینه و به خصوص در بی نتیجه بودن برجام سخن بسیار است .
اما نگرانی دوم من در خصوص از دست دادن پایگاه انقلاب در بین محرومین است و اثار این نگرانی در میزان مشارکت اقشار کارگری و کم درامد در انتخابات گذشته کمی آشکار شد.
حاکمیت نباید میثاق خود با محرومین را فراموش کند . این نکته مثبتی نیست که ضریب جینی به عنوان نشانگر توزیع ثروت در کشور ما روبه فزونی نهاده که نشان دهنده افزایش شکاف طبقاتی در سه سال گذشته است .

بحث فیش های نجومی چقدر در بالا رفتن این شکاف موثر است؟

قطعا حقوق های نجومی در افزایش شکاف و تعمیق احساس بی اعتنایی به محرومین کار میکند .
من تقاضا دارم حقوهای نجومی را مچ گیری از دولت نبینیم . باید این مساله مشخص شود که مدیر در جامعه اسلامی باید متعهد به ضعیف ترین اقشار جامعه باشد و مشابه آنها زندگی و مشی کند و اگر غیر از این باشد نظام آسیب میبند . این تغییر مبنای حقوقی به مرور رخ داده که باید خوب پول بدهید تا افراد خوب مدیریت کنند . مدیریت ادای وظیفه است و توفیقی الهی است منت مردم را باید کشید نه اینکه بر آنها منت گذاشت.
سالها پیش رهبری انقلاب با تاسی به فرمایش امیر المومنین عیله السلام از کسانی که فرصت مدیریت را طعمه میبینند انتقاد کردند . کاش همان موقع دستگاههای نظارتی دقیقتر عمل میکردند . البته در این سه سال اخیر موضوع اسفناکی که رخ داد تعیین حقوق توسط خود افراد بود که واقعا جای تعجب دارد وهمین ابعاد مساله را وحشتناک کرد .
من به یاد دارم که در شروع مسئولیتم در وزرات بهداشت به همه دوستانی که از آنها درخواست همکاری کردم عرض کردم بیایید برای خدا چهار سا ل کار انتفاعی خود را تعطیل کنید و به همین حقوق دولتی بسازید . به یاد دارم دردوره اصلاحات برادری که مسول نظارت بر تعرفه ها بود صبحها از ضرورت رعایت تعرفه میگفت و عصرها در مطب خودش تعرفه غیر قانونی میگرفت . گفتم بیاید این ناسازگاری در گفتار و عمل را نداشته باشیم و الحمدلله دستانم هم قبولفرمودند و هرچند سختیهای مالی کشیدند اما هیچ شائبه منافع شخصی در تصمیم ها نبود .

طرح تحول سلامت را چگونه ارزیابی میکنید؟

مقدمات این طرح با مصوبه مجلس نهم که اتفاقا در حضور دولت دهم بود از نظر قانونی فراهم شد . همان موقع نمایندگان محترم مجلس تصویب کردند که بخشی از درا»د ناشی از هدفمندی یارانه ها به سلامت اختصاص یابد تا مردم در بیمارستانهای دولتی چیزی نپردازند .
سال اول یعنی سال ۹۰ حتی مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت پرداخت شد . اما وزارت بهداشت در ان زمان نتوانست از این مباغ درست استفاده کند و بخش مهم آن صرف افزایش حقوق شد که به نظرم رقابت نادرستی است که بین دستگاههای دولتی وجود دارد و ومتاسفانه کلید آن راهم وزارت علوم با افزایش فوق العاده شغل کارکنان دانشگاهها در ان سالها با استفاده از اختیارات هیات ها امنا زد و بعد گریبان وزارت بهداشت را گرفت و فاصله حقوقی دانشگاهها را باسایر کارکنان دولت زیاد کرد.دولت دهم با این مصوبه مجلس موافق نبود و چندان برای اجرای ان اهتمام نداشت . اما دولت یازدهم از این مصوبه به خوبی استفاده کرد و حتی با پیشنهاد اختصاص بخشی از مالیات بر ارزش افزوده به سلامت با تصویب مجلس نهم منابع سلامت را پایدارتر کرد .
این منابع باعث شد در بمیارستانهای دولتی پرداخت از جیب مردم کاهش یابد .اما با افزایش تعرفه ها و مشکلات بیمه ها بودجه تخصیصی کفایت نکرد و امروز گفته میشود بیمارستانهای دولتی ۸۰۰۰ میلیارد توان از بیمه ها بابت سال ۹۴ طلب دارند و بیش از این هم به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی و کارکنان خود بدهکارند .
پرداخت کلی از جیب مردم هم به دلیل جابجایی کانونهای هزینه از بخش دولتی به بخش خصوصی از جمله در آزمایشکاه ها و سرپایی افزایش یافت
من فکر میکنم اگر بودجه ها هدفمند هزینه میشدند با حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان میشد به همین دستاوردهای فعلی رسید ولی افزایش تعرفه ها و برخی بخشنامه هایی که به هزینه توجه نداشتند الان ما را با مشکل پیچیده ای علیرغم افزایش اعتبارات سلامت مواجهه داده است که احتیاج به جراحی جدی دارد.

 

 1. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  مکتب ایران
  باید همان اوایل ۸۴
  مطرح می‌شد
  اما …
  مکتب ایران عامل وحدت است
  چرا برخی آن را علیه اسلام
  و دین و ارزش ها
  می پندارند

 2. اسفندیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  دولت
  از نظر ساختاری گرفتار
  و از نظر مدیریتی بیمار است
  پس قادر به حل مشکل
  و ایفای نقش خود نیست
  امروز نیاز به احمدی نژاد
  و اندیشه و عمل احمدی نژادی
  بیش از هر زمان دیگری حس می شود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: