تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۲ - ۱۴:۱۵ کد مطلب 115266

واکنش ظریف به حضور شاهزاده سعودی در نشست منافقین

وزیر خارجه کشورمان به برگزاری نشست منافقین در پاریس و با حضور شاهزاده سعودی واکنش نشان داد.

به گزارش میدان۷۲، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به آستانه پایتخت قزاقستان در جمع خبرنگاران گفت: اجلاس وزرای خارجه کشورهای دریای خزر برگزار خواهد شد. ما چندین اجلاس سران و وزرای خارجه داشته‌ایم که بحث‌های خوبی در آن انجام شد ولی هنوز اشکالاتی وجود دارد که نیاز هست بحث‌های بیشتری صورت گیرد.

ظریف در ادامه افزود: اینکه در این اجلاس ما بتوانیم به یک نتیجه کاری برسیم و نکات باقیمانده را حل کنیم قدری خوش بینانه است. باید از این فرصت استفاده کنیم و بررسی‌های بیشتر صورت گیرد تا اینکه به امید خدا در اجلاس سران آینده کار بیشتر پیش برود و به نتیجه نزدیک تر شویم. موارد اختلاف خیلی کم شده است ولی هنوز موضوعاتی است که نیازمند گفتگو است و کار بیشتر است.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه گفت: البته تحولات خوبی هم اتفاق افتاده است. همکاری خوبی با کشورهای حوزه دریای خزر در زمینه محیط زیست و نگهداری از منابع شیلات و آبزیان دریای خزر صورت گرفته است و در خیلی از موارد اتفاق نظر وجود دارد از جمله اینکه دریای خزر باید دریای صلح و دوستی باشد و حضور بیگانگان در آن نباشد و دریایی باشد برای کشورهای ساحلی. این اجلاس همچنین فرصتی فراهم می‌کند تا دیداری با کشورهای ساحلی به صورت رسمی یا سرپایی صورت گیرد.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر حضور شاهزاده سعودی در نشست منافقین در پاریس گفت: گروهک منافقین در فرانسه سالهاست که شروع شده است. این بازی سیاسی که سالانه برگزار می‌کنند برای اولین بار نیست که شکل گرفته بلکه همه ساله با تعدادی از افراد تقریبا با شناسنامه کاملا روشن سیاسی معیوب از کشورهای مختلف حضور پیدا می‌کنند و سخنرانی می‌کنند. افرادی مثل اولسون یا نیوت گینگریچ سالهاست که حضور پیدا می‌کنند و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند. اتفاق جدیدی است و سیاست‌هایشان همیشه همین بوده است.

وی  ادامه داد: متاسفانه حضور فردی که هم تولید کننده القاعده و هم طالبان بوده و هم نقش بسیار ننگینی در سابقه رژیم سعودی در منطقه داشته حضورش در این اجلاس منافقین قدری خبر ساز شده که آن هم نشان دهنده بی کفایتی و بی درایتی این گونه افرد است که مثل صدام آینده خود را با تروریست‌ها گره زدند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان صبح امروز در راس هیئتی متشکل از مدیران ذی‌ربط و کارشناسان حقوقی و سیاسی با هدف شرکت در اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر تهران را به مقصد آستانه پایتخت قزاقستان ترک کرد.

قرار است در این اجلاس وزیران خارجه ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و روسیه برای ششمین بار با موضوع دریای خزر در شهر آستانه گرد هم آیند.

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت خارجه روسیه همکاری های پنج جانبه در عرصه های مختلف از جمله اقتصادی، امنیتی، حمل و نقل، زیست محیطی و نیز مسائل منطقه ای و بین المللی نیز در اجلاس قزاقستان مطرح است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: