تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۲ - ۲۰:۰۰ کد مطلب 115279

چرا اردوغان به دنبال تغییر ویترینِ سیاست خارجه ترکیه است؟!

ظاهرا سیاست خارجی دولت ترکیه در حال دگردیسی است و بزودی شاهد تحولات و اقدامات جدید از سوی اردوغان خواهیم بود که می تواند کمک به تغییرات رفتاری گروه های تکفیری در منطقه باشد.

به گزارش میدان ۷۲ سیاست خارجی ترکیه پیش‌تر با شعار “تنش صفر با همسایگان”، در محافل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای معروف شده بود. برخی مدعی بودند که این تئوری به وسیله داووداوغلو مطرح شده و پیگیری می شود؛ هدف‌گذاری ترکیه، ارتقاء روابط با همسایگان و تبدیل‌ شدن تدریجی به قدرت برتر منطقه‌ای بود. در محافل آکادمیک، ترکیه به عنوان الگوی افزایش قدرت نرم از طریق دموکراتیک ‌سازی و اصلاحات اقتصادی در داخل مورد تحسین قرار می‌گرفت.

این سیاست تنش صفر با همسایگان تا قبل از شروع موج بیداری اسلامی در منطقه به طور جدی توسط دولت ترکیه پیگیری می شد. با رسیدن موج این بیداری به سوریه و مرزهای جنوبی ترکیه، آنکارا در یک دو راهی برای ادامه راه سیاست پیشین یا حذف اسد و تامین بیشتر منابع مالی در منطقه گیر کرد.

ظاهرا قدرتمندان ترک در آن زمان به این نتیجه رسیدند که فعلا منافع سرشار اقتصادی که از طریق سوریه و در صورت حذف بشار اسد عاید ترکیه خواهد شد ، می ارزد که چند صباحی این سیاست تنش صفر با همسایگان را کنار بگذارند.

موضوع سیاست های منطقه ای دولت ترکیه تا قبل از تنش با روسیه چندان هم خدشه دار نشده بود ولی وقتی مسکو، آنکارا را به دلیل اسقاط هواپیمای جنگی خود تحریم کرد موضوع فرق کرد و حتی منافع اقتصادی ترک ها نیز به شدت در منطقه تهدید شد.

اردوغان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی خود نه تنها باید برخی تاکتیک ها را تغییر می داد بلکه باید برای رسیدن به قدرت سابق، یک سری تغییرات اساسی در ویترین سیاست خارجی می داد. یکی از اصلی ترین تغییراتی که اردوغان انجام داد استعفای اجباری داوود اوغلو بود تا به این ترتیب بتواند تاوان سنگین شکست سیاست های منطقه ای را به گردن وی بیاندازد.

در واقع اردوغان با تغییر اجباری ولی محترمانه داووداوغلو سعی کرد تا اینگونه القا کند که دلیل شکست های منطقه ای وی عدم اجرای صحیح سیاست هایش توسط داوود اوغلو بوده است یعنی همان شعار معروف “فلانی خودش خوب ولی اطرافیانش بد هستند”.

در اصل هیچ فرقی نداشت که داود اوغلو نخست وزیر می ماند و یا بن علی ییلدیریم نخست وزیر شود. اردوغان بدنبال ویترین جدیدی برای عرضه سیاست خارجی ظاهرا متفاوت ترکیه بود. در همان اولین روز انتخاب بن علی ییلدیریم بعنوان نخست وزیر جدید ترکیه، همه مفسران و به ویژه مطبوعات نزدیک به اردوغان از “آغاز سیاست جدید خارجی” گفتند و نوشتند.

هرگز فراموش نکنید که اردوغان عادت دارد برای تغییر سیاست ها و پس گرفتن حرف ها و اقداماتش دنبال مقصر بگردد، مخصوصا در میان اطرافیان حزبی و دولتی اش. چنان که گویی همه چیز را او درست می چیند اما این اطرافیان هستند که لیاقت و استعداد اجرا ندارند و خراب می کنند.

اردوغان آشکارا در منطقه از روسیه عذرخواهی کرد و روسیه هم به فاصله اندکی بخشی از روابط را اصلاح نمود؛ دیگر تغییر مهم نیز ارتباط مجدد مستقیم با تلاویو بود که بعد از قریب به شش سال بازی مسخره ای را که شروع شده بود پایان داد.

در هر دو موضوع دولت ترکیه سعی کرد تا ژست به اصطلاح پیروزمندانه به خود بگیرد که هم با مسکو و هم با تلاویو بازی برد بردی را به پایان رسانده است البته دیگر این روزها همه می دانند که صحنه سیاست صحنه بده بستان است و امکان ندارد کشوری امتیازی به دیگری بدهد و امتیازی نگیرد.

 در هر حال بنظر می رسد که ترکیه به این نتیجه رسیده است که تا روزی که سیاست خود را در قبال سوریه تغییر ندهد، در منطقه همچنان دچار مشکل خواهد بود. بحث اعطای پناهندگی به آوارگان سوری، اعطای محل اقامت و … و پاسپورت به سوری ها از جمله مواردی است که از مدتی پیش در رسانه ها مطرح شده است اما امروز وزیر خارجه ترکیه به صراحت می گوید که به دنبال روابط سازنده تر با دمشق و قاهره هستند و از سوی دیگر نیز سرگی لاوروف در دیدار با همتای آذربایجانی خود گفته است که احتمال دارد تا بعد از بهبود روابط مسکو آنکارا ، تغییراتی در مواضع ترکیه نسبت به بشار اسد ایجاد شود.

 نتیجه نهایی اینکه بنظر می رسد یک سری اقدامات در منطقه در حال انجام می باشد که به احتمال زیاد خروجی آن ها تغییر در رویکرد برخی گروه های تروریستی در منطقه و احتمالا کوچ این گروه ها از سوریه به دیگر کشورها خواهد بود. حتی شاید بحث اعطای پاسپورت به آوارگان سوری هم پوششی برای جا دادن به این تروریست ها در ترکیه برای اهداف جدیدتر باشد.

منبع :آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: