تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۴ - ۰۹:۵۷ کد مطلب 115434

فعال سياسي اصلاح‌طلب

رسولی :اصولگرایان منهای احمدی‌نژاد برگ برنده‌ای برای مطرح شدن ندارند

اصولگرایان منهای احمدی‌نژاد برگ برنده‌ای برای مطرح شدن ندارند و ناگزیر هستند و توفیق اجباری دارند که او را بپذیرند تا تحت پرچم و سرود او سیاست‌ورزی کنند و هم اینکه در مواجهه با جریان رقیب با محوریت آقای دکتر روحانی از طریق طرح مسائلی که به ظاهر مورد اقبال افکار عمومی خواهد بود، برنامه حضور مجدد خودش را مدیریت و راهبری کند.

به گزارش میدان ۷۲  روزنامه آرمان نوشت :معمول است که روسای جمهورگذشته کشورها هر از چند گاهی بنا به فراخور زمان، میتینگ‌های سیاسی برگزار کرده و در آن از دستاوردهای دولت خود و گفتمانی که سال‌ها از طریق آن با مردم صحبت کرده‌اند، دفاع می‌کنند که از آن جمله می‌توان به آیت ا… هاشمی‌رفسنجانی اشاره کرد.

ایشان بعد از اتمام دوران ریاست‌جمهوری خود از گفتمان دولت متبوعش دفاع کرده و می‌کند.

مهم‌تر ا‌ز آن به بازگویی تدابیر دولت سازندگی پرداخته و می‌پردازد که هدف از این موضوع، استفاده از تجربیات آن دوره برای زمان حال است که از آن جمله می‌توان به گفتمان توسعه اقتصادی و بهبود معیشت مردم در دوران سازندگی اشاره کرد. رئیس دولت اصلاحات نیز پس از پایان ۸ سال حضور در ساختمان پاستور به ترویج و حفظ گفتمان اصلاح‌طلبی و صلح پرداخت. سه سال از تحویل پست ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد می‌گذرد اما او بر خلاف روسای جمهور پیشین، در میتینگ‌های سیاسی خود که این روزها بیش از همیشه در حال برگزاری است،

با فراموش کردن شعارهای گذشته خود، به مباحث فلسفی ورود کرده است. دولت یازدهم هم با محوریت اعتدال پا به عرصه گذاشته است و برای رسیدن به اهداف خود در حال تلاش است. اما سید حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به«آرمان» می‌گوید: «اگر دولت یازدهم ظرف چند ماه آینده در اقتصاد خرد، دستاوردهای ملموسی نداشته باشد، به طیف احمدی‌نژاد و دلواپسان این نشانه را می‌دهد که از این نقطه به عملکرد دولت یازدهم هجمه برند و فضای مناسب‌تری برای عرض اندام سیاسی پیدا کنند». در راستای موضوعات سیاسی روز از جمله انتخابات مجلس و آنچه روحانی باید تا پایان دوران ریاست‌جمهوری انجام دهد، سیدحسن رسولی با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

احمدی‌نژاد پس از پایان دولت دهم، در میتینگ‌های سیاسی خود با فاصله گرفتن از شعارهایش در دولت‌های نهم و دهم، در حوزه عرفان و فلسفه سخنرانی می‌کند؛ چه هدف و اندیشه‌ای در پس این موضوع در سخنرانی‌ها است؟

آقای احمدی‌نژاد به لحاظ شأن و جایگاه اجتماعی، نسبتی با موضوعات عرفانی یا فلسفی ندارد. ایشان نه به لحاظ سوابق تحصیلی و تجارب قبلی و به‌طور کلی با در نظر گرفتن تمام جوانب شخصیتی اش، آنچنان نسبتی با حوزه فرهنگی فلسفی، مباحث کلامی و عرفانی ندارد و بر خلاف آن، در افکار عمومی به عنوان چهره عملیاتی و اجرایی سیاسی شناخته می‌شود. امکان دارد آقای احمدی‌نژاد به این دلیل خارج از نقش و جایگاه واقعی خودش بروز و ظهور پیدا می‌کند که اولا به درستی تشخیص داده و تصدیق می‌کند که ورود به مباحث اقتصادی، اجرایی و مدیریتی که نسبت نزدیک‌تری با سوابق و مسئولیت‌های او دارد به صلاح نیست چون کارنامه موفق و قابل دفاعی در پیشگاه افکار عمومی در این حوزه‌ها ندارد، بنابراین ورودش به این حوزه‌ها پرهزینه و کم فایده خواهد بود. لذا با استفاده از رویکردهای محاسباتی و سیاسی‌کارانه خود از مشارکت و مداخله در این نوع مباحث پرهیز می‌کند و از این طریق از زیر بار مسئولیت پاسخگویی و برعهده گرفتن مسئولیت بسیاری از مشکلاتی که در این حوزه طی ۸ سال مدیریت اجرایی آن پدید آمد، شانه خالی می‌کند. او تلاش می‌کند از طریق مطرح کردن مباحث فرازمینی و حوزه‌ای که بیشتر مربوط به مباحث نظری و تئوریک است هزینه کمتری برای خود در نظر بگیرد. حداقل فایده طرح این موضوعات این است که هر از چندگاهی با تکیه بر این مسائل در افکار عمومی بروز و ظهور کند و از فراموش‌شدنش در عرصه افکار عمومی جلوگیری می‌کند تا در آینده و در موسم وقایع و رویدادهای مهم حوزه سیاست داخلی مثل انتخابات سال ۹۶ با تکرار حضورش سعی کند هم در جبهه اصولگرایی اثبات کند که اصولگرایان منهای احمدی‌نژاد برگ برنده‌ای برای مطرح شدن ندارند و ناگزیر هستند و توفیق اجباری دارند که او را بپذیرند تا تحت پرچم و سرود او سیاست‌ورزی کنند و هم اینکه در مواجهه با جریان رقیب با محوریت آقای دکتر روحانی از طریق طرح مسائلی که به ظاهر مورد اقبال افکار عمومی خواهد بود، برنامه حضور مجدد خودش را مدیریت و راهبری کند.

می‌توانید به صورت مصداقی به یک یا چند مورد اشاره کنید که آقای احمدی‌نژاد از پرداختن به موضوعات کلان کشور خودداری می‌کند؟

اگر قرار بر این باشد که سرفصل‌های موضوعی و مصداقی در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای و ملی با رئیس جمهور سابق مطرح شود، مطرح کردن رویکردهای اساسی ایشان در سال ۸۴، گفتمان دولتش که با استفاده از آن توانست از رقبا پیشی گرفته و به ریاست‌جمهوری برسد، شاخص‌های هدف و وعده‌هایی که او به مردم داد و به ویژه این جمله که فرمودند دولت ایشان دولت پاکدستان است یا اینکه دولت ایشان دولت مهرورزی است یا اینکه دولت‌های نهم و دهم دولت پرکار و غیراشرافی‌اند و در این دولت هیچ گونه نام و نشانی از سوءاستفاده‌های احتمالی نیست و غیره باید مطرح شود. همچنین آقای رئیس جمهور وقت در حوزه‌های داخلی نظراتی داشتند و در حوزه بین‌المللی هم وعده دادند که پس از غلبه پیدا کردن بر مدیریت ایران که از نظر ایشان کار چندان دشواری نبوده، وارد مسئولیت بزرگ‌تر یعنی اداره امور جهان خواهند شد. اینها وعده‌هایی بوده که رئیس‌جمهور سابق به مردم داد و ۸ سال هم بر سر کار بود. در آن سال‌ها، بسیاری هم از او دفاع کردند و هزینه‌ها و تلاش های زیادی برای پایداری ایشان در نظر گرفته شد، برخلاف امروز که نسبت به کوچک‌ترین خطای دولت یازدهم و رئیس‌جمهور آن نه تنها چشم پوشی صورت نمی‌گیرد بلکه درباره آنچه خطا می‌دانند با اغماض برخورد می‌شود. هنوز در اذهان هست که درباره احمدی‌نژاد گفتند ایشان فرستاده هستند؛ یعنی بالاترین سطح حمایت متوجه این رئیس جمهور بود. اکنون در مقام حساب کشی پس از هشت سال ریاست‌جمهوری ایشان، باید پرسید اگر یکی از شاخص‌های نشان‌دهنده عدالت اجتماعی تورم است، تورم را در سال ۸۴ با چه نرخی تحویل گرفتید؟ حدود ۱۰ الی ۱۱ درصد تحویل گرفتید و ۴۲ درصد تحویل دادید. این عملکرد چه سنخیتی با ان روحیه دارد. دولت او به عنوان دولت پاکدستان تاریخ ملقب و از سوی برخی مریدانشان به عنوان معجزه‌ هزاره سوم مطرح شده بودند. باید پاسخ دهند پدیده اختلاس پیش از دولت او تا چه اندازه رشد و نمو کرده و چه سطوحی از ساختار کشور از مفاسد آسیب دیده بود و نفر چندم بعد از او به جرم اختلاس اکنون تحمل کیفر می‌کنند. در حوزه جهانی قرار بود جهان را اداره کنند. آنها به زمین و زمان حمله کردند و اساسا مدعی یک حرکت سوم در سال ۸۴ و به ویژه در سال ۸۸ بودند. این وعده‌ها، وعده‌های گرانسنگ و جذابی بود اما طی هشت سال آنچه باقی ماند، تحمیل هزینه‌های بعضا غیر قابل جبران بر منافع ملی بود و ایشان کارنامه‌ای برای ارائه ندارد. بعید می‌دانم آقای احمدی‌نژاد با روحیه فرار به جلو و فرافکنی که دارد تن به چنین گفت‌وگو‌هایی برای پاسخ به سوالات داشته بدهد. البته فرض محال، محال نیست. اگر به فرض محال ایشان محبت کنند و پاسخ این سوالات را بدهند، به نفع کشور خواهد بود.

با توجه به اینکه شعار آقای احمدی‌نژاد توجه به توده‌ها بود، آیا طرح چنین مباحث نظری و عرفانی از سوی او، نیاز توده‌هاست ؟

بر اساس نظرسنجی‌های علمی که صورت می‌گیرد امروز فقر و بیکاری در صدر مشکلات روزمره مردم به ویژه طبقات متوسط رو به پایین است و در مرحله دوم، مسائل اجتماعی از قبیل فساد، اعتیاد و طلاق مطرح است. این موضوعات در صدر نیازمندی‌های واقعی جامعه قرار دارد و آمار و ارقام آن هم موجود است. امروز برخلاف روزها و سال‌های اول انقلاب، گمشده مردم ایران پیدا کردن مدل‌های تئوریک کشورداری نیست بلکه بیشتر در حوزه‌ عملیات، مردم به دنبال یافتن گمشده‌های خود هستند. احمدی‌نژاد از این رویکرد به عنوان رویکرد فرافکنانه برای تداوم حضور خودش استفاده و از پاسخگویی اجتناب می‌کند. رویکرد اتخاذشده از سوی احمدی‌نژاد تطابقی با خواسته‌های طبیعی و روزمره مردم ندارد.

اشاره داشتید که آقای احمدی‌نژاد با فرافکنی خودش را در حاشیه امنی قرار داده است. چند درصد از مردم این گفتمان را که با هدف ذکر شده دنبال می‌شود پذیرا هستند؟

شاید به صورت درصدی و آماری نشود به این سوال پاسخ داد. به هر حال غیر قابل انکار است که احمدی‌نژادیسم در ایران از سال ۸۴ به بعد و پیش از آن در شهرداری تهران تبدیل به یک پارادایم مدیریتی و کشورداری شد، کاری که مرحوم آقای چاوز که از دوستان صمیمی آقای احمدی‌نژاد در ونزوئلا هم انجام داد. این نوع ایجاد پارادایم‌ها به فراموشی سپرده نمی‌شود. به هر میزانی که عنصر آگاهی و توزیع به هنگام اطلاعات و روشنگری جامعه با موانع و تنگناها مواجه باشد و از یک طرف هم رسانه‌های فراگیر در خدمت تبلیغ و تروج این نوع گفتمان باشند، زمینه‌های تداوم این نوع رویکردهای به ظاهر مردم‌گرایانه اما در واقع ویران‌گر برای حیات اقتصادی و اجتماعی مردم فراهم است.

اقبالی برای حضور مجدد احمدی‌نژاد در قدرت قائل هستید؟

گفتمان ایشان در برخی از بلوک‌های جامعه ایران زمینه پذیرش دارد. به هر میزانی که آقای روحانی در حل و فصل مشکلات اقتصاد خرد خانوارهای ایرانی با عدم توفیق مواجه شود و در صورتی که در اقتصاد خرد دستاوردهای ملموسی ظرف چند ماه آینده نداشته باشد، به همین میزان نقاط آسیبی را ایجاد می‌کند که تفکر احمدی‌نژادی‌ها و مهم‌تر از آن جریان سازمان‌یافته حامی و پشتیبان آن تفکر که درصدد سود بردن از آن در آینده و طرح مجدد این گفتمان است، به اهداف خود خواهند رسید و فضای مناسب‌تری برای عرض اندام سیاسی پیدا می‌کنند.

  1. گیتی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

    صبر کنید! آقای احمدی نژاد به موقع حرفهایی را که باید بزند میزند وکارهایی را که باید میکند. شماهم از همین میترسید وگرنه در برابر صحبتهای فلسفی وعرفانی کسی که در قدرت هم نیست چه لزومی دارد که روزنامه هایتان با نام اوهرروز چاپ شوند؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: