تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۴ - ۱۴:۱۴ کد مطلب 115447

نگاهی به عملکرد نمایندگان مجلس در یک روز کاری؛

این مجلس هرگز قابل پیش‌بینی نیست!

چرا در یک روز، دو صدای متفاوت از نمایندگان مجلس به گوش می‌رسد؟

 به گزارش میدان ۷۲ اتفاقات این روزهای مجلس آن‌قدر تأمل برانگیز است که به سختی می‌توان درباره‌ی آن لب به سخن گشود. نمایندگانی که در روز گذشته از یک طرف فردی که خار چشم فتنه‌گران بوده است را با رأی قاطع به عنوان حقوق‌دان شورای نگهبان برگزیده و از سوی دیگر با یک‌فوریت لایحه‌ی ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری-صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی موافقت نموده‌اند.

از سویی انتخاب عباسعلی کدخدایی توسط مجلس دهم آن هم با کسب ۲۰۳ رأی، عیار پایین اصلاح‌طلبی و گرایشات هشتادوهشتی مجلس را به اثبات می‌رساند و از سوی دیگر تصویب یک‌فوریت ۱۹ منطقه‌ی ویژه و آزاد تجاری-اقتصادی که خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌باشد، سیاست‌های غلط رانتی و باندی را که از حجم بالای نقدینگی سوء استفاده کرده و با افزیش واردات، کمر تولید داخل را شکسته‌اند، به یاد می‌آورد.

 

موضوع چیست؟ چرا در یک روز، دو صدای متفاوت از نمایندگان مجلس به گوش می‌رسد؟

کدخدایی یار صمیمی آیت‌الله جنتی در شورای نگهبان بوده است؛ اصلاح‌طلبان هجمه‌های زیادی علیه وی در سالیان اخیر وارد کرده‌اند که عمده‌اش مربوط به قضایای سال ۸۸ بوده است. بعید است دل اصلاح‌طلبان با کدخدایی صاف شده باشد. به عبارت بهتر، کدخدایی، مدلی کت و شلواری از آیت‌الله جنتی است که هرگز موضعی مغایر با مواضع رئیس شورای نگهبان نداشته است. با این تفاسیر، باید پرسید چرا مجلسی که حداقل یک‌صد اصلاح‌طلب (آن‌هایی که به ریاست عارف در انتخابات هیئت رئیسه موقت رأی داده‌اند) در آن وجود دارد و اتفاقا هنوز دست از حمله به آیت‌الله جنتی (به خاطر رد صلاحیت چهره‌های دوم خردادی در هفتم اسفند) بر نداشته‌اند، به کدخدایی رأی داده‌اند؟ و حالا چرا مجلسی که ۲۰۳ نماینده‌ی آن به «کدخدایی» که وجه تمایزش حرکت در مسیر انقلابی بوده است، رأی داده‌اند، به طرحی خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی روی خوش نشان داده است؟

ظاهر ماجرا حکایت از لابی‌گری دارد. لابی‌هایی که می‌تواند یک‌شبه جلوی استیضاح وزیری را بگیرد و یا به طرحی که هنوز توجیه اقتصادی و سیاسی مشخصی ندارد، رأی قاطع بدهد.

این‌گونه رفتارها قابل توجیه و جمع‌زدن نیستند، مگر با بینش عمل‌گرایی. «عمل‌گرایی» یعنی آن‌که «مصلحت» و «تأمین منافع جناحی»، بر «حقیقت» و «توجه به مطالبات مردمی» غلبه نماید. عمل‌گرایی به شدت با لابی‌گری و عدم انضباط سیاسی گره خورده است. این موضوع را در انتخاب رئیس و اعضای هیئت رئیسه موقت و دائم مجلس دهم به‌وضوح قابل مشاهده است.

به‌طور کلی عمل‌گرایان یک ویژگی مشترک دارند و آن هم غیر قابل پیش‌بینی بودن آنان است؛ دقیقا مثل همین نمایندگان مجلس که در یک روز دو رفتار متفاوت از خود نشان می‌دهند، یکی دهن‌کجی به فتنه‌گران و دیگری بی‌توجهی به اقتصاد مقاومتی در سال اقدام و عمل!

منبع :آناج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: