تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۶ - ۰۷:۴۶ کد مطلب 115682

روایت مذاکره محرمانه با آمریکا از زبان علی اکبر صالحی

یک مسیر مذاکرات ۱+۵ بود که آقای دکتر جلیلی عهده‌‌دار آن بودند و مسئولیت داشتند که آن مذاکرات در فضای عمومی و با اطلاع افکار عمومی و رسانه‌ها پیش ببرند.یک مذاکره محرمانه بود و قرار بود کسی متوجه آن نشود.آنقدر که برای آنها مهم بود مذاکرات محرمانه باشند برای ما محرمانه بودنش مهم نبود اما آنها گفتند و ما هم قبول کردیم.

به گزارش میدان۷۲ استارت اولیه مذاکره با آمریکا در زمان سکانداری وی در وزارت امور خارجه زده شد؛ مذاکره‌ای که آمریکایی اصرار بر محرمانه بودنش داشتند. او امروز می‌گوید:« برخی عزیزان فکر می‌کردند مسیر مذاکره با کشورهای ۱+۵ کافی بود و دیگر ضرورتی نداشت که مسیر مذاکره با آمریکا داشته باشیم و این اختلاف‌نظر وجود داشت که می‌توان گفت طبیعی هم بود.» وی ادامه داد:«اما در خصوص مذاکراتی که با کشورهای گروه ۱+۵ انجام دادیم متاسفانه این مذاکرات راه به جایی نبرد لذا بنده آن زمان که وزارت خارجه بودم فکر کردم باید راه دیگری را باز کنیم و آن مذاکره با آمریکاست. قبل از آن هم از عمان به ما اعلام شده بود آمریکایی‌‌ها تمایل به مذاکره مستقیم با ایران درخصوص فعالیت‌‌های هسته‌ای دارند، ما دیدیم فرصت مناسبی است و خدمت حضرت آقا رفتیم و این اجازه را گرفتیم و این مسیر باز شد.» او در پاسخ به این سوال که دلیل اینکه مذاکره با آمریکا توانست راه را باز کند چه بود؟ گفت: « علت اینکه مسیر با آمریکا توانست راهگشا باشد این بود که سه کشور اروپایی تابع آمریکا هستند یعنی تا آمریکا موضوعی را تایید نکند آنها هم به این راحتی تایید نمی ‌کنند و می‌شود گفت اتحادیه اروپا استقلال سیاسی به مفهومی که ما از استقلال سیاسی داریم، آنها ندارند؛ نگاه می کنند ببینند آمریکا، برادر بزرگ چه می ‌گوید و تبعیت از برادر بزرگشان می‌کنند. درست است که اتحادیه اروپا کشورهای بزرگی هستند اما نفوذ آمریکا در اروپا بسیار زیاد است، چه از نظر سرمایه­‌گذاری­‌های اقتصادی و چه از نظر فرهنگی خیلی نفوذ دارد.» شفقنا نوشت؛ وی اظهار داشت: «در ۱+۵، اگر ۴ کشور از ۶ کشور یک جهت را بگیرند یقیناً چین و روسیه همان جهت را خواهند گرفت. بدین لحاظ مذاکره با آمریکا به این دلیل موثر واقع شد؛ اما دوستانی بودند که نظرشان مخالف باز شدن این مسیر بود البته چون حضرت آقا اجازه فرموده بودند خوشبختانه این مسیر ادامه یافت و به نتیجه هم رسید.» صالحی خاطرنشان کرد: «بنده تصوری از میزان و نحوه واکنش مخالفان مذاکرات نداشتم واقعا تصور نمی‌کردم که با این شدت مخالفت کنند. تصور اینجانب این بود که بالاخره به رغم اختلاف‌‌سلیقه‌های که وجود دارد، این افراد هم می‌خواهند این موضوع حل شود. استراتژی ما همان راهبردی بود که مقام معظم رهبری تعیین فرموده بودند. طرف مقابل مجبور شد از دیدگاه خود مبنی بر توقف کامل غنی‌سازی در ایران دست بردارد و ما هم یک مقدار انعطاف نشان دادیم و مسیر برای تفاهم هموار شد.»

واکنش و تاثیر مخالفت‌ها

وی افزود: این اقدام در چارچوب تصمیمات مسئولان ارشد و نهادهای نظام صورت پذیرفت. از همه مهم‌تر اینکه مذاکره‌کنندگان و شخص آقای دکتر ظریف بدون اطلاع مذاکره نمی‌کردند، ایشان در یک چارچوب مذاکره می‌کرد و ما هم در خدمت ایشان در مسیر مشخص شده مذاکره می‌کردیم. ملک شخصی بنده و دیگران نبود که بخواهیم طبق خواسته شخصی مذاکره کنیم بلکه یک مذاکره حساب شده با برنامه‌ریزی و در یک چارچوبی بود که انجام شد. صالحی درباره اینکه اشاره کرده بود زمانی که سکان وزارت خارجه را به عهده داشت رهبری اجازه مذاکره را صادر کردند و رئیس‌جمهور وقت نیز مخالف این موضوع نبود اما عملکرد و حرکتی از سوی تیم مذاکره‌کننده دیده نسد هم گفت: زمانی که ما مذاکرات را با آمریکایی‌ها به صورت محرمانه با اجازه حضرت آقا شروع کردیم، مذاکره بر اساس خواست آمریکایی‌ها محرمانه بود و ما در شرایطی نبودیم که بیاییم و اعلام کنیم که چنین مذاکراتی انجام می‌شود، لذا آن زمان ما هیچ‌وقت صحبتی از مذاکره با آمریکایی‌ها نداشتیم. وی افزود: فقط بعد از انتخابات و آمدن آقای دکتر روحانی بود که آمریکایی‌ها نخستین‌بار آمدند و این مساله را در مطبوعات بیان کردند، البته نه به صورت رسمی بلکه گفتند ما با ایران مذاکرات محرمانه داشته‌‌ایم. و بعد حضرت آقا در سخنرانی‌‌شان در مشهد مقدس برای نخستین‌بار فرمودند این مذاکرات در دولت سابق آغاز شده بود. صالحی گفت: بعد از آن بنده مصاحبه کردم و دیدم ظاهراً می‌شود موضوع را علنی کرد و گفتم مذاکراتی در دولت سابق بود و تاریخچه مذاکرات را بیان کردم.

محتوای مذاکرات محرمانه؟!

وی درباره محتوای آن مذاکرات محرمانه گفت: این مذاکراتی که در آن زمان محرمانه بود توسط وزارت خارجه انجام می‌گرفت و مذاکرات ۱+۵توسط شورای عالی امنیت ملی انجام می‌گرفت. یعنی ما دو مسیر مذاکره داشتیم. یک مسیر مذاکرات ۱+۵ بود که آقای دکتر جلیلی عهده‌‌دار آن بودند و مسئولیت داشتند که آن مذاکرات در فضای عمومی و با اطلاع افکار عمومی و رسانه‌ها پیش ببرند. صالحی گفت: یک مذاکره محرمانه بود و قرار بود کسی متوجه آن نشود؛ یعنی آمریکایی‌‌ها وقتی می‌خواستند عمان بیایند، مستقیم عمان نمی‌آمدند بلکه در چند کشور توقف می‌کردند تا رد گم کنند و بعد به عمان می‌آمدند. آنقدر که برای آنها مهم بود مذاکرات محرمانه باشند برای ما محرمانه بودنش مهم نبود اما آنها گفتند و ما هم قبول کردیم. وزیر سابق امور خارجه درباره اصرار آمریکا برای مخفی بودن مذاکرات توضیح داد: ما هیچ وقت نپرسیدیم لذا مذاکرات به‌صورت محرمانه انجام می‌گرفت. مذاکرات هم به دو طریق بود، یکی از طریق واسطه عمانی حرف‌‌های ما منتقل می‌شد و یک طریق هم حضوری بود که معاون وزیر خارجه وقت آقای «خاجی» به اتفاق چند مدیرکل به عمان می‌رفتند. آقای «خاجی» که معاون امور خارجه در حوزه آمریکا و اروپا بود مسئولیت مذاکره با آمریکا را بر عهده داشت. ایشان به همراه ۳ مدیرکل وقت آقایان بهاروند، ذبحی و نجفی که الان سفیر ما در وین است همراهی می‌کردند. صالحی گفت: نخستین‌نامه رسمی که توسط پادشاه عمان در ارتباط با مذاکره نوشته شد این بود که آمریکایی‌ها نزد ما اعلام کردند که غنی‌سازی ایران را به رسمیت می شناسند و انتظار است که ایران هم نگرانی های آنها را رفع کند. نا‌مه ای بود که سلطان عمان برای آقای احمدی‌نژاد نوشت. صالحی افزود: بنابراین، نخستین خط شکنی بود یعنی از آن سیاست و موضع غنی‌سازی صفر رسیدند به موضع اینکه غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناختند، این قدم بزرگی بود. قرار بود، جلسات بعدی را داشته باشیم که انتخابات ریاست‌جمهوری پیش آمد و آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور شدند و گروه بعدی مسیر را ادامه داد. صالحی گفت: دو مسیر وجود داشت، مسیر ۱+۵ که آقای دکتر جلیلی دنبال می ‌کردند و نماینده ما آقای دکتر عراقچی، در آن زمان فرآیند مسیر دوم که وزارت خارجه عهده دار آن بود و آقای «خاجی» اقدامات لازم را انجام می‌دادند. البته این دو مسیر بنا بر تدابیر دکتر روحانی به یک مسیر تبدیل شد و مسئولیت مذاکرات به وزارت امور خارجه محول شد.

منبع:آرمان

  1. صیاد غلامی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    در صحت گفته های ابشان نباید جانب احتیاط را از دست داد

  2. علی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    آقای صالحی دنبال پست ومقامند وبه منافع شخصیش بیشتراز منافع ملی اهمیت میدهند وهمش مگین تکراریه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: