تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۸ - ۱۰:۱۴ کد مطلب 115999

به بهانه ارائه فيلم «كمپ ايكس ری» به شبكه نمايش خانگی

مسلمانی که با کتاب‌های هری پاتر متحول می‌شود!

علی مسلمان متعصبی است که در شک نسبت به عقایدش به سر می‌برد و با مطالعه کتاب هری پاتر به فهم تازه‌ای از جهان می‌رسد. فیلم برای القای این پیام که دنیای جدید و متعادل علی بدون حضور در گوانتانامو امکانپذیر نیست و به نوعی برای غسل تعمید اقدامات امریکا در زندانی کردن شهروندان کشورهای دیگر در مکان‌هایی چون گوانتانامو ساخته شده است.

میدان ۷۲ :  «کمپ ایکس‌ری» فیلمی است به کارگردانی پیتر ستلر محصول سال ۲۰۱۴ کشور ایالات متحده امریکا با بازی کریستین استوارت، پیمان معادی و جان کرول لینچ. فیلم با صحنه‌هایی از وقایع یازدهم سپتامبر در مرکز تجارت جهانی نیویورک آغاز می‌شود و پس از صحنه بازداشت «علی» (با بازی پیمان معادی) در آلمان، به هشت سال بعد و زمان ورود نگهبان تازه‌ای به نام «ایمی کول» (کریستن استوارت) به بازداشتگاه گوانتانامو می‌رسد. ایمی که برای فرار از زادگاه کوچکش به ارتش پیوسته با دوستی‌ای که بین او و علی به وجود می‌آید، به تدریج حالت دفاعی‌اش فرو می‌ریزد و نوری از مهر و امید در درونش روشن می‌شود.

کمپ ایکس‌ری را باید در خوش بینانه‌ترین حالت فیلمی ساده‌لوحانه درباره اسارت مسلمانان در گوانتانامو دانست اما با کمی واقع بینی، مفاهیم نخ نمای سال‌های اخیر هالیوود درباره مسلمانان از زیر لایه‌های دراماتیک فیلم خود را نشان می‌دهد. فیلمساز حتی به خود زحمت این را نداده تا درباره شخصیت مسلمانانی که از اقصی نقاط خاورمیانه به خصوص از افغانستان به گوانتانامو منتقل شده‌اند تحقیق کند. معنای این حرف این است که پیترستلر از اساس امکان حضور در این زندان برای پژوهش را پیدا نکرده و از اطلاعات دست دوم برای نوشتن فیلمنامه استفاده کرده است.
فقط یک کارگردان فیلم اولی و البته جویای نام می‌تواند برای قلب واقعیت گزارشی تا این حد احمقانه از یکی از مخوف‌ترین زندان‌های نظامی جهان به خورد مخاطب خود بدهد. مسلمانان به اسارت درآمده در فیلم کمپ ایکس ری مشتی حیوان وحشی و رام نشدنی به تصویر درآمده‌اند که زندانبانان برای رام کردن آنها متوسل به ارائه کتاب می‌شوند و همین کتاب خواندن‌ها است که یکی از آنها را (با بازی پیمان معادی) رام کرده و سر راه می‌آورد. علی، مسلمانی تونسی‌الاصل است که در صحنه ابتدایی از فیلم در حال نماز خواندن در محیطی عقب مانده به نمایش در می‌آید. مردانی مسلح علی را می‌ربایند و ما او را تا انتهای فیلم در محیط شبه مدرن زندان مشاهده می‌کنیم. رفتار علی در زمان دستگیری و نیز مقطع ابتدایی حضور او در زندان که مدام در حال مطالعه قرآن است متوحشانه و ناسازگار با محیط پیرامونی است اما به مرور که او به لطف زندانبان به خواندن کتاب هری پاتر معتاد می‌شود رفتارهای انسانی و متمدنانه‌تری از خود بروز می‌دهد.
فیلمساز نیاز ندیده تا در شخصیت‌پردازی هیچ مرزی میان زندانی مسلمان با زندانیان جرائم سنگین اجتماعی کشوری چون امریکا ایجاد کند. کاراکتر زندانی مسلمان گوانتانامو کاملاً منطبق با خطرناک‌ترین زندانیانی است که در سایر آثار امریکایی دیده‌ایم. دیوانه‌های زنجیری که نمونه آن را بی‌تردید در میان اسرای گوانتانامو نمی‌توان یافت. البته جنایت‌های اخیر گروه دست ساخته‌ای چون داعش تا حدی می‌تواند به جا انداختن دیدگاه فیلم کمپ ایکس‌ری کمک کند ولی واقعیت این است که داعش را باید به عنوان دست‌آموزترین محصول غرب منفک از گروه‌هایی چون القاعده یا طالبان مورد بررسی قرار داد. گروهی که بی‌شک به لحاظ تشکیلات و بدنه تفاوت‌های جدی با القاعده دارد. فیلمبرداری و تدوین حرفه‌ای از صحنه آتش زدن خلبان اردنی در قفس و پخش آن در اینترنت، تفاوت تشکیلاتی و ماهوی داعش با گروه‌هایی چون القاعده و طالبان را تا حدودی روشن کرد.
رابطه گرم و دوستانه میان علی و ایمی کول موازی با تحول درونی علی به واسطه مطالعه کتاب‌های هری پاتر تقویت می‌شود. در واقع آنچه موجب نزدیکی افکار و قلوب دو فرد غیر هم زبان و از دو ملیت مختلف که علی‌الظاهر با هم دشمن‌اند می‌شود کمرنگ شدن اعتقادات مذهبی است.
فیلم در القای این پیام که گوانتانامو برای زندانیان شرایط مناسب‌تری نسبت به محل زندگی پیشین آنها ایجاد کرده سنگ تمام می‌گذارد. نکته دیگری که فیلم بر آن تأکید دارد الهامبخش بودن قرآن به عنوان منبع تفکرات تروریستی و خشونت‌طلبانه است. علی مسلمان متعصبی است که در شک نسبت به عقایدش به سر می‌برد و با مطالعه کتاب هری پاتر به فهم تازه‌ای از جهان می‌رسد. فیلم برای القای این پیام که دنیای جدید و متعادل علی بدون حضور در گوانتانامو امکانپذیر نیست و به نوعی برای غسل تعمید اقدامات امریکا در زندانی کردن شهروندان کشورهای دیگر در مکان‌هایی چون گوانتانامو ساخته شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: