تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۸ - ۱۵:۱۰ کد مطلب 116068

قاضی سراج در حاشیه تفاهم نامه همکاری روسای سازمان بازرسی کشور ایران و نامیبیا خبر داد

ارسال چهارمین گزارش سازمان بازرسی از فیشهای حقوقی نامتعارف به روسای سه قوه

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ارسال چهارمین گزارش سازمان بازرسی از فیشهای حقوقی نامتعارف به روسای سه قوه خبر داد.

به گزارش میدان۷۲ قاضی ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه نشست تفاهم نامه همکاری بین روسای سازمان بازرسی کشور ایران و نامیبیا  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: من رئیس سازمان بازرسی کل کشور ایران بوده و رئیس آمبودزمان نیز هستم. آمبودزمان واسط بین حاکمیت و مردم است که هر کجا اجحافی به مردم وخلاف قانون صورت بگیرد، آمبودزمان ۸۰ میلیون نفر هستم و وظیفه ام این است که حق و حقوق آنها را رعایت کنم.

وی افزود: چندی پیش به کشور ارمنستان سفر کردم. متاسفانه تعدادی از ایرانیان در زندان این کشور تحمل کیفر می کنند، در این زمینه با نخست وزیر و همتای خودم و رئیس حقوق بشر مذاکراتی را داشتیم و خوشبختانه موفق شدیم  مسئولان آنجا را مجاب کنیم برخی از هموطنمان به دلیل بسته بودن سوئیفت در آن کشور و رد وبدل کردن پول و بعضا به لحاظ اینکه از سرقت مصون باشند پولها را جاسازی کردند، متاسفانه در آن کشور بازداشت و یا ممنوع الورود هستند. خوشبختانه مذاکراتی صورت گرفته و موضوع حل شده است و مسئولان کشور ارمنستان قول دادند که که تعداد ۵ یا ۶ نفر این محکومان به زودی به کشورمان بازگردند.

وی افزود: متاسفانه تعدادی از هموطنمان نیز به خاطر مواد مخدر در زندان این کشور هستند که دراین زمینه ورود نکردیم. اما درباره زندانیانی که بی گناه هستند و به خاطر عدم اطلاع از قانون این کشور در زندان به سر می برند مذاکراتی را انجام دادیم و امیدواریم که این تعداد زندانیان به کشورمان بازگردند و اولویت ما با این افراد بی گناه است.

قاضی سراج در خصوص آخرین اقدامات سازمان بازرسی درباره حقوق های نامتعارف نیز گفت: چهارمین گزارشم را در این هفته برای روسای قوا ارسال کرده ام. در رابطه با راستی آزمایی مشغول هستیم قبلا هم همین کار را انجام می دادیم ولی در حال حاضر این اخبار در جامعه پخش شده است و افکار عمومی به دنبال نتیجه این اخبار هستند. ما قطعا تمام این فیشها را بازرسی می کنیم اما این مساله زمان بر است. این اطمینان را به مردم عزیز کشورمان می دهیم که هر جا خلاف قانون و اجحاف شود، اقدام می کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره این‌که گویا سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی نسبت به مسأله فیش‌های حقوقی اطلاع داشتند اما هیچ اقدامی نکرده‌اند، گفت: ما شورای دستگاه نظارتی داریم که رئیس سازمان حسابرسی،‌ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت اطلاعات از طرف دولت، دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی از طرف قوه قضائیه و رئیس دیوان محاسبات و معاون نظارت مجلس نیز از طرف مجلس در این شورا حضور دارند اما وظیفه سازمان بازرسی در آخر است.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال دیوان محاسبات مسئولیت تفریغ بودجه را به عهده دارد و معنی‌اش این است که باید بودجه را بررسی کرده و هر سال هم این بررسی را انجام داده و گزارش لازم را به مجلس شورای اسلامی ارسال کند. همچنین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز مسئول تعیین،‌ تصویب و تخصیص بودجه است که بودجه را بررسی کند که آیا اختلافی در رابطه با مصرف یا تغییر عنوان های بودجه اتفاق افتاده یا خیر.
وی خاطرنشان کرد: وظیفه بنده نظارت بر اجرای صحیح قوانین است. خیلی از این بودجه‌هایی که اتفاق افتاده متأسفانه جنبه قانونی داشته است. به عنوان نمونه بند  (هـ) ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم توسعه صراحت دارد به این‌که بانک‌ها و بیمه‌ها و شرکت‌های دولتی استثناء هستند. حتی در رابطه با مدیریت خدمات کشوری نیز ماده ۷۲ آن ضریب‌های حقوقی را مشخص کرده است و تبصره ماده ۷۶ نیز می‌گوید که حداکثر یعنی سقف حقوق ۷ برابر حداقل حقوق است. البت در رابطه با دانشگاه‌ها نیز هیأت‌ امناء مستقل هستند حتی ذی‌حساب هم ندارند.
سراج  ادامه داد: ما این درزهای قانونی را پیدا کردیم. خیلی‌ها در قانون آمده و حتی در پیش‌نویس طرحی که اخیراً در مجلس مطرح شد نیز اقدام کرده‌ایم، ان‌شاءالله بتوانیم سرچشمه را ببندیم که قانون اجازه ندهد هر مدیری هر تصمیمی خواست در رابطه با پرداخت‌ها داشته باشد.
منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: