تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۹ - ۱۳:۲۱ کد مطلب 116191

گِرد آمدن در خانه عنکبوت

از مجموع اظهار نظر های فعالان سیاسی اصلاح طلب می توان به وضوح به باوری که به دیکتاتوری جناح های سیاسی و احزاب دارند، پی برد! و دیگر آن که حاضرند برای جلوگیری از بازگشتِ احمدی نژاد، به روی اصول گرایان آغوش بگشایند. همان جناح مقابلی که در آخرین انتخابات (مجلس سال نود و چهار) بدترین تقابل هارا با هم داشتند.!

به گزارش میدان۷۲ مریم کربلایی نوشت : از آغازِ سالِ نود و پنج ترفند های زیادی علیهِ احمدی نژاد به منظورِ آماده سازی فضا برای جلوگیری از آمدنِ احتمالی اش در انتخاباتِ نود  و شش  زده شده است. ترفند هایی مانندِ انتخاباتی کردنِ فضا در زمانِ زودتر از موعد آن، برگرداندنِ سؤالات و مطالبات مردم از دولت وقت به سمتِ احمدی نژاد، او را در موضعِ رقیب روحانی نشان دادن و از این جهت بینِ مردم آسیب پذیر کردن، مطرح کردنِ اتهام نوفرقانیسم بودنِ جریانِ احمدی نژاد و… . اما هیچ کدام از این ترفند ها نتوانست فضا را آن گونه که باید به نفعِ خودشان و به ضررِ وی تغییر دهد. بالعکس روز به روزِ محبوبیتِ احمدی نژاد بین توده های مردم بیشتر بروز و ظهور پیدا کرد و حتی کارشکنی هایشان در سفرهای امسال او، کارگر نیفتاد و ملت در هر سخنرانی اش پر شور تر از گذشته حاضر شدند و همین امر، هراس آنان را بیشتر و بیشتر کرد. هراسی که به وضوح می توان آن را در سخنان فردی مانندِ جلائی پور دید و احساس کرد!

از سمتِ دیگر ماجرای فیش های حقوقی باعثِ اُفت اعتبارشان در بین توده های ملت شده است و این بی اعتمادی ملت به آنان که گامی هم در راستای بازسازی این اعتماد  بر نمی دارند باعث شده است امیدی به تغییرِ این فضا بین مردم به نفع خودشان نداشته باشند.

طبیعی ست در چنین شرایطی که آنان از حمایتِ مردم از خویش نا امید شده اند، چرا که همه ی ترفند هایشان برای کاهشِ محبوبیت احمدی نژاد برعکس عمل کرد و محبوبیت خودشان نیز دستخوش تغییرات منفی شد، استراتژی شان را تغییر دادند. این بار، دیگر مردم هدفِ آنان نیستند! این بار قرار است با یکی کردنِ تمامِ احزاب، گروهها و جناح ها و دسته جات سیاسی، یک اجماع علیهِ احمدی نژاد شکل دهند بطوری که هیچ گروهِ شناسنامه دارِ سیاسی پشتِ سر وی نباشد! و همه در مقابل او بایستند و خوب می دانیم اگر این امر محقق شود دیگر هدفِ نهایی نه مردم که خواص هستند! در حمایتِ مردم از احمدی نژاد شکی نیست و آنان  پس از تمام تلاش های بی اثر به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند این پایگاه اجتماعی را از بین ببرند پس باید کاری کنند که مردم نتوانند تأثیر گذار باشند و این امر زمانی محقق خواهد شد که کلا جلوی ورود احمدی نژاد به انتخابات را بگیرند! اگر هیچ گروه و حزب و جناح و دسته ای، هیچ گروه شناسنامه دار سیاسی جرأت نکند و حتی نخواهد پشتِ سر احمد ی نژاد بایستد، او در بین خواص آسیب پذیر تر شده و امکان ردِ صلاحیتش بالاتر می رود. اینگونه است که احمدی نژاد پیش از آن که به انتخابِ مردم گذاشته شود، از صحنه کنار می رود! به عبارتی آنان خوب می دانند مردم او را می خواهند پس باید کاری کنند که مردم نقطه اثرشان را از دست بدهند و به این منظور، چنین ترفندی را علیهِ احمدی نژاد بکار می برند و این بار چنین استراتژی ای در مقابل وی دارند.

آغاز این بحثِ اجماع و یکی شدنِ جناح ها و گروههای سیاسی با هم، به ضیافتِ افطار روحانی با فعالانِ جناح های سیاسی کشور بر می گردد. زمانی که پیشنهاد مذاکره و همراهی و تعامل جناح های متفاوت و بعضا مقابل هم، داده می شود که بدین منظور فعالان اصلاح طلب از ضرورت همراهی با این پیشنهاد سخن گفته اند که نمونه هایی از آن در ادامه آورده می شود.

احمد پورنجاتی در این باره موضع گیری مثبتی نکرده است و دولت روحانی را اشتباها “فراجناحی” نام نهاد و با توجهِ به عملکردِ او در این زمینه واژه فراجناحی را بی معنا خواند. حال آن که از دیدِ ما این دولت نه فراجناحی که به گونه ای ضد جناحی ست چرا که از جناح ها استفاده نکرده، حرفشان را نشنیده و فقط آمده و خود را یک خط سوم معتدل و همه بقیه را افراطی و تفریطی دانسته است. بهرحال از نظرِ پورنجاتی این تعامل و یکی شدن جناح ها با هم، غیر ممکن بنظر می رسد.

اکبر ترکان هم در این باره اظهار نظری دارد و می گوید: “عقلا از هر دو سو می توانند با هم توافق کنند”. او آشکارا می گوید یک عده اصلا نباید در کارهای سیاسی دخالت کنند! که این جمله بشدت یاد آورِ دیکتاتوری ست!!!

غلامحسین کرباسچی هم ازین دعوت استقبال کرده است و از روحانی می خواهد پرچم دارِ این گفت و گو باشد.

آذر منصور، عضو مجمع زنان اصلاح طلب، با اشاره به گفتگوی تمدن ها و آوردنِ مثالِ آن به عنوانِ یک نمونه ی موفق، درباره ی این گفت و گوی جناح ها با هم، ابراز امیدواری می کند و از این راه و شیوه استقبال می کند.

محمد کیانوش راد، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، با این روش موافق است و لازمه ی آن را ایجاد فضای مناسب برای اصول گرایان می داند که بدون ترس بتوانند با اصلاح طلب ها به گفتگو بپردازند. او لازمه ی انجام این کار و رسیدنِ به این هدف را تمرین و صبر می داند.

رسول منتخب نیا، قائم مقام دبیر کل حزب اعتماد ملی از دیگر افرادی ست که ازین طرح و شیوه استقبال می کند و به طرز باور نکردنی ای در گفت و گو با هفته نامه ی صدا تفکر افراد را در احزاب محصور می داند!

عباس عبدی از افرادی ست که در این مورد شاید بیشترین آغوش را بروی اصول گرایان گشوده است! او بشدت بدنبال مجاب کردنِ جناح مقابل است و اصرار دارد این کار را یک کارِ شراکتی ببیند.

از مجموع اظهار نظر های فعالان سیاسی اصلاح طلب در این مورد می توان به وضوح به باوری که به دیکتاتوری جناح های سیاسی و احزاب دارند، پی برد! و دیگر آن که حاضرند برای جلوگیری از بازگشتِ احمدی نژاد، به روی اصول گرایان آغوش بگشایند. همان جناح مقابلی که در آخرین انتخابات (مجلس سال نود و چهار) بدترین تقابل هارا با هم داشتند!

به منظورِ تحققِ این خواست رئیس جمهور (تعامل جناح ها با هم) بعد از ضیافت افطاری وی با فعالان دو جناح، رسانه های اصلاح طلبان مانند هفته نامه ی صدا و روزنامه ی فرهیختگان، به طوری مفصل به این موضوع پرداخته اند.

این آغوش گشایی عجیب برای جلوگیری از بازگشت احمدی نژاد به عرصه ی انتخابات و برای جلوگیری از رفتنِ حتی یک گروه و دسته پشتِ سر وی صورت می گیرد.

از طرفِ دیگر باید اظهار نظر های سران اصول گرایی را هم در این مدت بررسی کرد.

به طور مثال آقای غروی، عضو جامعه مدرسین گفته است:

گزینه اصولگرایان در سال ۹۶ «روحانی» است/ «جلیلی» اگر می خواهد بیاید، خب بیاید، کسی مانعش نمی شود.”

یا یکی از شاگردانِ آقای علم الهدی، علی الهی خراسانی، گفته است:

آقای علم‌الهدی در جلسه‌ای خصوصی می‌گفت من هر روز می‌روم حرم و گاهی احمدی‌نژاد را لعن می‌کنم؛ البته مواضع علنی ایشان شاید به این غلظت نباشد.  می‌گفت اگر امر دایر شود، بین احمدی‌نژاد و اصلاح‌طلبان، باید همه به اصلاح‌طلبان رأی بدهیم؛ چرا‌که مشکل ما با اصلاح‌طلبان، سیاسی است؛ اما با احمدی‌نژاد، اعتقادی“.

حتی  مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری در مصاحبه ای گفته است:

فرصت هنوز برای روحانی باقیست، احتمال حمایت پایداری از دولت روحانی هست، احمدی نژاد باید رفع سوءتفاهم کند.”

یا شنیده شده است یکی از آقایانی که بحثِ نوفرقانیسم را مطرح کرده بود، در پاسخ به پرسش فردی درباره ی انتخاباتِ آینده و احمدی نژاد، تداومِ دولت فعلی را به آمدنِ احمدی نژاد ترجیح داده است.

عجیب تر از این ها، رفتار عجیب اندکی از به ظاهر دوستدارانِ احمدی نژاد بود که با ارائه ی یک نظرسنجی جعلی ( ادعا شده بود این نظر سنجی از هزار و خرده ای فعال رسانه ای احمدی نژادی صورت گرفته در حالیکه در واقعیت هیچ کدام از فعالین رسانه ای احمدی نژادی، شرکت در چنین نظر سنجی ای را تأیید نکرده اند! ) یک آمارِ ساختگی و یک نتیجه عجیبِ و دروغ ارائه کرده است که در صورتِ رد صلاحیتِ احمدی نژاد، بیش از هشتاد و چهار درصد فعالین رسانه ای احمدی نژاد به حسن روحانی رأی داده و تداوم دولت فعلی را به گزینه مخالف ترجیح می دهند! این نظر سنجی که از پایه فاقد اعتبار است قطعا در صددِ القای  امری غلط بوده است و به عبارت دیگر در حال دادنِ آدرسِ اشتباه! و این حرکت را می توان در راستای نقشه و طرحِ توضیح داده شده دانست.

این تنها چند نمونه از اظهار نظرهای یک ماهِ اخیرِ اصول گرایان در مورد مسأله ی حمایت از روحانی در انتخابات سال نود و شش  بود. واضح است که آماده کردنِ ذهنِ بدنه ی اصلاح طلبی و اصول گرایی برای پذیرش این امر، خیلی کارِ ساده ای نیست. به ویژه که آنان تقابل جدی دو جناح را در کمتر از یک سالِ گذشته و انتخاباتِ مجلس سال نود و چهار دیده اند و این رفتار فعلی می تواند بشدت به اعتمادِ آنان به سرانِ اصلاح طلبی و اصول گرایی صدمه بزند. البته طراحانِ این ترفند علیه احمدی نژاد  قطعا راهها و شیوه هایی برای آماده سازی ذهن بدنه خود بکار خواهند برد که نیاز به زمان دارد تا مشخص شود تا چه حد می توانند در این راه موفق شوند.

منبع:نسیم بهاری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: